שתף קטע נבחר

הרצוג מאשר לראשונה מו"מ מול נתניהו; יחימוביץ תוקפת: "הצעה שהיה צריך לדחות אותה בבוז מזמן"

לראשונה מאשר יו"ר האופוזיציה את המגעים להצטרפות לממשלת נתניהו. "אם תהיה הצעה ראויה, נשקול אותה ברצינות", אמר. ח"כ יחימוביץ תוקפת: "לא מדובר על ממשלת אחדות. מדובר על ממשלת ימין לכל דבר, כשמפלגת העבודה זוחלת אליה בלא תנאי כדי לקבל תיקים וכיבודים"

יו"ר האופוזיציה מאשר למעשה לראשונה את המגעים להצטרפותו לממשלה, ובכירת המפלגה ח"כ שלי יחימוביץ פותחת הערב במתקפה חריפה נגדו: בעמוד הפייסבוק שלו כתב הערב יו"ר המחנה הציוני יצחק (בוז'י) הרצוג כי "בשנה האחרונה קיבלתי מדי יום פניות להיכנס לממשלה. לכולן עניתי: לשבת שם בלי להחזיק את ההגה - לא מעניין אותי. אני לא ועדת קישוט. השמועות על פריצת דרך היו מוקדמות. עד לרגע זה לא הונחה בפנינו הצעה הולמת - אם תהיה הצעה ראויה נשקול אותה ברצינות".

 

ח"כ שלי יחימוביץ' כתבה הערב לפעיליה: "זו הצעה שהיה צריך לדחות אותה בבוז כבר מזמן. לצערי זה לא קרה. בשיחות פנימיות הבעתי את עמדתי במלים חדות וחריפות פי כמה ממה שאני כותבת כאן, ובפועל אני פשוט מונעת את השגיאה הזאת. לא מדובר על ממשלת אחדות. מדובר על ממשלת ימין לכל דבר, כשמפלגת העבודה זוחלת אליה בלא תנאי כדי לקבל תיקים וכיבודים. כלום אחד גדול ומהדהד שכל כולו נתפר כדי שלא להרגיז את המפלגה הימנית ביותר בכנסת - הבית היהודי."

יחימוביץ' נגד הרצוג, בקרב על הכניסה לממשלה (צילום: גיל יוחנן, מוטי קמחי) (צילום: גיל יוחנן, מוטי קמחי)
יחימוביץ' נגד הרצוג, בקרב על הכניסה לממשלה(צילום: גיל יוחנן, מוטי קמחי)

"אני יודע מה האמת שלי", כתב קודם לכן ח"כ הרצוג. "כולם אוהבים את המושג 'אחדות', אבל בעיניי מה שקובע היא שאלת הדרך המשותפת. אם אקבל את המנדט לעצור את מסע ההלוויות הבא ולבלום את סכנת החרם הבינלאומי, להחזיר את ארצות הברית ואירופה להיות בנות ברית, לפתוח משא ומתן עם מדינות האזור ולהיפרד מהפלסטינים לשתי מדינות כדי לעצור את מסע הטרור המתמיד - אז אדע שהידיים שלי מחזיקות בהגה".

 

לאחר שהודה למעשה בקיום מגעים, המשיך הרצוג בפירוט רשימת הדרישות שלו: "אם אקבל מנדט להוריד את יוקר המחיה, להגן על הציבור במתווה הגז, לשמור על בית המשפט העליון, לבעוט לכל הרוחות את החקיקה הגזענית המתועבת - כשזה יקרה אדע שהידיים שלי מחזיקות בהגה".

 

בפוסט הוא הסביר גם מדוע הוא שוקל להצטרף לממשלת נתניהו: "אני מודאג ומוטרד מהיקף השנאה ברחובות, האלימות, הגזענות וההסתה נגד אישי ציבור, קציני צבא ושופטים. יש לכולנו אחריות להפחית את השנאה ברחובות ולחזק את הפיוס הפנימי. עד לרגע זה וכפי שנאמר כל הזמן - לא הונחה הצעה שתואמת את הקווים האדומים שלי".

 

בתגובה לפרסומים האחרונים, כתב יו"ר האופוזיציה: "שמעתי את הלגלוג הסרקסטי ואת הנבואות על קץ דרכי הפוליטית אין ספור פעמים בחיי. תפקידו של מנהיג לעמוד על האמת שלו, לא להיכנע לנהמות אלימות ולשרירי אגו, ולא להעניש את הציבור בדרדור מצב המדינה לפעולות שסופן שכול וצער. גם כשערימות מילים אלימות ומסיתות שוטפות את התקשורת והרשתות החברתיות אני לא שוכח שציניות והומור תפל לא באים במקום מנהיגות, אחריות ושיקול דעת קר ומפוכח. תפקידו של מנהיג לעמוד מול כל אלה, בלי חשש, להוביל ולנצח".

ח"כ קיש. מתנגד להצטרפות הרצוג (צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות") (צילום: אוהד צויגנברג
ח"כ קיש. מתנגד להצטרפות הרצוג(צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות")
 

בזמן שבמחנה הציוני גוברת ההתנגדות להצטרפות לממשלה, גם בליכוד כבר הכריזו ח"כים על התנגדותם לממשלה רחבה. ח"כ יואב קיש מהליכוד אמר היום כי מתנגד לכניסת המחנה הציוני לממשלת נתניהו: "כיו"ר שדולת ארץ ישראל אני מתנגד לכניסת מפלגת העבודה לממשלה אם הדבר ישפיע ולו במעט על קווי היסוד של ממשלת ישראל ותמיכתה בזכותנו להתיישבות בכל חלקי ארצנו. אם מפלגת העבודה בוחרת להתעלם מערכיה כדי להיכנס לממשלה תהיה זו החלטתם. מבחינת הליכוד, לא נתפשר על חשבון ההתיישבות. הרחבת הממשלה לא צריכה לבוא על חשבון ערכי הליכוד. זכותנו להתיישב בכל ארץ ישראל".

 

אתמול אמר גם ח"כ אורן חזן כי הוא מתנגד נחרצות לצירוף המחנה הציוני לקואליציה: "מהלך כזה הוא יריקה בפרצוף של הבוחרים שלנו, לא רק של הליכודניקים אלא של מיליון איש שהצביעו ליכוד. אני מתנגד להרחבת הקואליציה, אין שום צורך בזה. זה לעג לרש. 30 מנדטים לא הצביעו לליכוד בגלל סרטון הביבי-סיטר. הציבור הצביע ליכוד בגלל שהוא לא סומך על בוז'י. נתניהו התחייב שלא תהיה ממשלת אחדות. אז מה נשתנה עכשיו? לציבור נמאס משקרים והבטחות".

 

מן העבר השני, לאחר שח"כ עמיר פרץ, מבכירי המחנה הציוני, הודיע כי הוא מתנגד למהלך שיוזם הרצוג, הצטרפה אליו אתמול גם ח"כ סתיו שפיר. "זה מביך אותי לחשוב שאנחנו מצטרפים לממשלה הזו", אמרה אתמול. היא היא המשיכה ותקפה את המשא ומתן "המביך" כלשונה.

 

"כניסה לממשלת הימין הקיצוני של נתניהו היא בגידה בכל אחת ואחד מהבוחרים שלנו", הוסיפה ח"כ שפיר. "שנה שלמה הבטחנו שזה 'אנחנו או הוא'. בשום שלב לא אמרנו 'זה אנחנו, וגם הוא'. עצם הדיון המתמשך על זחילה פנימה מביך אותי. זה דיון שמסריח מעסקנות פוליטית עלובה ומרדיפת ג'ובים".

 

גם ח"כ יואל חסון הודיע כי אינו תומך בכניסה לממשלה: "ההצעה המדוברת לא הייתה להצטרף לממשלת אחדות אמיתית, אלא להכתיר את נתניהו לקדנציה חמישית. לי ולחברי התנועה אין שום כוונה לקחת חלק במהלך כזה. אני שמח שהרצוג קבר את ההצעה ודחה אותה על הסף, ואני סומך עליו שלא ייקח בחשבון הצעות דומות בעתיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל יוסף
ח"כ הרצוג
צילום: ישראל יוסף
מומלצים