שתף קטע נבחר

יורשו של עימאד מורנייה חוסל בדמשק

חיזבאללה אישר כי "איש הצללים" של הארגון מוסטפא בדר א-דין, שהחליף את עימאד מורנייה שחוסל בשנת 2008, נהרג בפיצוץ במתקן הארגון ליד שדה התעופה בדמשק. דיווחים ראשוניים ייחסו את הפעולה לישראל, אולם בהמשך חזרו בהם

 

חוסל. מוסטפא בדר א-דין ()
חוסל. מוסטפא בדר א-דין

מקורות ערביים דיווחו הלילה (ו') כי מוסטפא בדר א-דין, המפקד הצבאי של חיזבאללה ויורשו של עימאד מורנייה, חוסל בסוריה. בתחילה הודיעו כמה כלי תקשורת ערביים כי הוא נהרג במתקיפה אווירית של צה"ל סמוך לשדה התעופה בדמשק שבסוריה. אולם, זמן קצר לאחר מכן פרסם חיזבאללה הספד רשמי, מבלי להזכיר כל מעורבות ישראלית ולא מסר היכן ומתי נהרג הבכיר. גם בשאר כלי התקשורת הערביים, בהם ערוץ "אל-מיאדין" המזוהה עם חיזבאללה, נסוגו מהאחריות הישראלית. פרשננו רון בן ישי מציין כי ככל הנראה, לא מדובר הפעם בחיסול ישראלי.

 

בחיזבאללה אמרו כי מחקירה ראשונית עולה שפיצוץ עז אירע באחד מהמתקנים של הארגון ליד נמל התעופה של דמשק. בדר א-דין (55) נהרג בפיצוץ וכמה אנשי חיזבאללה נוספים נפצעו.  "נחקור ונבדוק את אופי הפיצוץ ונסיבותיו ואם הוא כתוצאה מהפצצה אווירית או הפגזה רקטית או ארטילרית. נודיע בהמשך את תוצאות החקירה", נמסר בהודעה רשמית של הארגון. בדר א-דין יובא הערב לקבורה בביירות בשעה 17:30 וייטמן לצדו של מורנייה האב.

 

אתר החדשות "א-נשרה" דיווח מפי כתבו בסוריה כי בדר א-דין התגורר באזור א-סיידה זיינב בקרבת נמל התעופה הבינלאומי של דמשק והיה לו מעין חמ"ל צבאי באותו אזור. עוד נאמר בדיווח כי אחת ממשימותיו הצבאיות בסוריה הייתה להגן על הקבר הקדוש לשיעים על שם א-סיידה זיינב ולהרחיק ממנו את המורדים.

 

אחד אחרי השני החלו כלי תקשורת ערביים שונים לפרסם את דבר החיסול. הדיווחים נפוצו ברשת "אל-מיאדין", ברשת "אל-ערבייה", בערוץ "אל-עאלם" האיראני בשפה הערבית ואף ב"דיילי סטאר".

 

זמן קצר לאחר חרושת השמועות פרסם העיתון הלבנוני "אל-אחבאר", המקורב לחיזבאללה, את ההודעה: "מפקד הג'יהאד הדגול, מוסטפא בדר א-דין (סיד דו אל-פקאר - כינויו), נהרג למען אללה ליל אמש. אופי הפעולה שהביאה למותו טרם התבררה". עוד נכתב בעיתון כי "אף גורם רשמי לא חשף פרטים בנוגע למה שהתרחש ומן המצופה שחיזבאללה יודיעו על מותו היום בבוקר. יש לציין כי בדר א-דין היה בן דודו וגיסו של עימאד מורנייה (שאותו הוא החליף), והוא היה מפקד מבצעים של חיזבאללה בדרום לבנון לפני השחרור בשנת 2000".

 

כשעה לאחר הודעת "אל-אחבאר" פרסם חיזבאללה בעצמו הודעה רשמית בערוץ "אל-מנאר" ובו אישר את דבר מותו של בדר א-דין, שהוביל את הלחימה של חיזבאללה בסוריה על שלל יחידותיה כולל היחידות המובחרות. עם זאת, הארגון לא הזכיר את המעורבות הישראלית ולא מסר פרטים נוספים על נסיבות המוות, וכך נמסר: "אחרי חיים מלאים בג'יהאד, שבי, פציעות והישגים איכותיים, סיים דו אל-פקאר את חייו במות קדושים". בסוכנות הידיעות רויטרס דווח כי החיסול התרחש ביום שלישי.

 

הכרזה שפורסמה בדף הצבאי של חיזבאללה בפייסבוק ()
הכרזה שפורסמה בדף הצבאי של חיזבאללה בפייסבוק

בדר א-דין מסומן בעיגול. מימינו: מזכ"ל חיזבאללה הקודם עבאס מוסאווי ()
בדר א-דין מסומן בעיגול. מימינו: מזכ"ל חיזבאללה הקודם עבאס מוסאווי

 

בדר א-דין בשנים קודמות ()
בדר א-דין בשנים קודמות

שר התעשייה הלבנוני מחיזבאללה, חוסין חאג' חסן, אמר בשיחה עם רשת "אל-מנאר" מבית האבלים שנפתח בביירות, כי מותו של בדר א-דין, בדומה למותם של מנהיגים אחרים, יהווה "תמריץ עבור הג'יהאד והעמידה האיתנה". לדבריו, המאבק של חיזבאללה נגד ארגוני הטרור בסוריה, שבדר א-דין חרת על דגלו, יימשך. לאחר מכן התראיין חבר פרלמנט בשם עלי אל-מקדאד, מהסיעה של חיזבאללה, שאמר כי אנשיו בוכים משמחה אחרי שבדר א-דין חזר ללבנון כ"שהיד ומנצח" כפי שאיחל לעצמו.

 

בדר א-דין, המפקד הצבאי של חיזבאללה ויורשו של עימאד מורנייה שחוסל ב-2008, הוא אחד מאנשי הצללים בארגון הטרור, אך שמו עולה בתקשורת הערבית והעולמית לא אחת בהקשרים מגוונים. לפני כשנה פרסם א-דין מסר נדיר כשאמר: "חובתי היא לפעול כדי להיאבק בכל התוכניות של אותם גורמים (ישראל, ארצות הברית ושותפיהן - ר"ק). אעזוב את פועלי בלבנון, בסוריה או בכל זירה אחרת - או כשהיד או כמי שנושא את דגל הניצחון".

 

איבראהים אל-אימין, עורך "אל-אחבאר", פרסם אז את הציטוט מפי אנשים שעובדים בצמוד לבדר א-דין. היה זה במקביל להטלת סנקציות כלכליות מצד הממשל האמריקני על שלושה בכירים בארגון, כולל על א-דין, בגין עיסוקם בטרור ועל רקע מעורבותם בסיוע שמעניק חיזבאללה למשטר הסורי נגד המורדים.

 

בהודעה שפרסם היום חיזבאללה התייחסו למסר הנדיר שפרסם, ואמרו: "הוא אמר לפני חודשים: 'לא אחזור מסוריה, אלא כשהיד או כמי שנושא את דגל הניצחון'. זהו מפקד הג'יהאד הדגול, והנה הוא היום חזר שהיד כשהוא מתעטף בדגל הניצחון שהוא ייסד באמצעות הג'יהאד המר שלו במאבק נגד ארגוני הטרור הכופרים בסוריה שמהווים את חוד החנית בתכנית האמריקנית-ציונית באזור".

בדר א-דין בצעירותו ()
בדר א-דין בצעירותו

 

 (צילום: AFP, רויטרס, AP) (צילום: AFP, רויטרס, AP)
(צילום: AFP, רויטרס, AP)

במרוצת השנים נקשר שמו של א-דין בשמו של מוסטפא מורנייה, בנו הבכור והמסתורי של עימאד. מורנייה הבן הפך לבן טיפוחיו ולאיש אמונו של דודו וגיסו של אביו, מוסטפא בדר א-דין, ואף הוזכר כמי שעוסק בתיאום תנועותיהם של בכירי הארגון בלבנון, בסוריה ובאיראן, ואבטחתם כולל שמירה צמודה על בדר א-דין עצמו.

 

חיסול זה, אם הוא נכון, מגיע לאחר חיסולו המשמעותי של סמיר קונטאר בדצמבר האחרון. החיסול של קונטאר, מסמלי ארגון הטרור השיעי, לצד עמיתו עיסאם שעלאן, היווה רק חוליה אחת בשרשרת של פעולות שפוגעות בארגוני הטרור הסמי-מדינתיים שניצבים על גבולות ישראל.

 

מדיניות הסיכול הממוקד של צה"ל, באופן כללי, לא התבססה מעולם על עיקרון של "סגירת חשבונות" או "נקמה", כלומר התנקשות בגין מעשיו של אותו מחבל בעבר נגד ישראלים, אלא בעיקר כדי למנוע את יישום תוכניותיו העתידיות.

 

במקרה של קונטאר, דובר רהוט של הארגון אך מפקד שטח בינוני שהתקשה ליישם את שאיפת נסראללה לפתח תשתית ורצועת שטח חדשה מול ישראל בגולן הסורי, החשש בישראל נגע לפיגועים שאותם יזם ותכנן מול מטרות צה"ל.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים