שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  נחשף בקאן: טבח מינכן מזווית פלסטינית
  למרות התנגדות הקהילה היהודית בצרפת ונציגי ממשלת ישראל, מארגני פסטיבל קאן איפשרו הקרנה של קטעים מתוך הסרט "מינכן: סיפור פלסטיני" של הבמאי נאסרי חג'ג', העוסק בזווית הפלסטינית של אירועי הטבח באולימפיאדת מינכן

  למרות לחצים מצד הקהילה היהודית בצרפת ומגורמים בישראל, הפרויקט התיעודי "מינכן: סיפור פלסטיני" נחשף אתמול (ב') בפסטיבל קאן. כפי שנחשף לראשונה ב-ynet, סרטו של הבמאי הפלסטיני תושב לבנון נאסרי חג'ג' חוזר לטבח האתלטים הישראלים באולימפיאדת מינכן 1972, ומנסה לגבש נקודת מבט פלסטינית לאירוע הטראומטי.

   

  נאסרי חג'ג', במאי "מינכן: סיפור פלסטיני", בהקרנה בקאן    (צילום: אמין בוגן)

  נאסרי חג'ג', במאי "מינכן: סיפור פלסטיני", בהקרנה בקאן    (צילום: אמין בוגן)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בעקבות החשיפה כי הסרט יוקרן בחסות פסטיבל קאן, הופעלו לחצים רבים על המארגנים להסיר את הפרויקט מהתוכנית המדוברת תחת שוק הסרטים בקאן. איש העסקים רוז'ה צוקרמן היהודי שלח מכתב לנשיא הפסטיבל פייר לסקור ולשרת התרבות הצרפתית אודרי אזולאי, ובו הוא מעלה חשש מהמסרים שמבקש חג'ג' להעביר.

  נאסרי חג'ג' (צילום מתוך פייסבוק) (צילום מתוך פייסבוק)
  נאסרי חג'ג'(צילום מתוך פייסבוק)

  בניגוד לדיווח שפורסמו לאחרונה בתקשורת הישראלית, המארגנים לא נענו לקריאות צוקרמן ואחרים ממנהיגי הקהילה היהודית וגם לא לנציגים של ממשלת ישראל. אלו איפשרו הקרנה של קטעים מתוך הסרט שעדיין לא הושלם, באירוע של שוק הסרטים של דובאי, במהלכו נחשפו ארבעה פרויקטים - כל זאת תחת האכסניה של פסטיבל הקאן. בין הנוכחים בהקרנה אתמול היו גם הבמאי הבריטי הוותיק קן לואץ' הידוע בדעותיו הפרו-פלסטיניות. "ראינו 15 דקות של סרט לא רע בכלל", אמר ל-ynet יוצר שהתייצב להקרנה.

   

  אחד המחבלים באולימפיאדה במינכן (צילום: AP) (צילום: AP)
  אחד המחבלים באולימפיאדה במינכן(צילום: AP)
  על פי גורמים בפסטיבל קאן, לצד המחאה של הקהילה היהודית בצרפת, התקבלה פנייה מטעם ממשלת ישראל ובה דרישה לבטל את הקרנת הפרויקט של חג'ג', שהתקיימה במקביל לביקור שרת התרבות מירי רגב בביתן הישראלי בכפר הקולנוע הבינלאומי בריביירה. עם זאת, המארגנים עמדו על שלהם והדפו את הפניות הללו.

   

  חג'ג' הפלסטיני, תושב מחנה הפליטים עין אל חילווה בלבנון, מנסה לשחזר את אירועי אותו יום נורא בספטמבר 1972 במינכן בו רצחו חברי חוליית טרור פלסטינית את הספורטאים הישראלים. לצורך כך הוא מראיין שניים מהמחבלים - "לוחמי חופש" כהגדרתו - ששרדו, ומנסה לגבש זווית פלסטינית לטבח. על פי תיאורו הרשמי של הסרט, "המושג 'טרור' יעמוד לדיון מצד כל הצדדים המעורבים. זה יהיה ניסיון להראות נקודות מבט שונות - בין אם אלה תומכות במעשה או מגנות אותו".

   

  האולימפיאדה במינכן (צילום: Gettyimges) (צילום: Gettyimges)
  האולימפיאדה במינכן(צילום: Gettyimges)

  מקורביו של חג'ג' מספרים כי מאז הפרסום על הפרויקט ועל הקרנת קטעים ממנו בקאן, הוא מקבל איומים רבים על חייו. שני חברי החוליה שמתראיינים לסרטו אף הפצירו בו לשמור על פרופיל נמוך שמא שירותי הביטחון הישראלים יבואו איתם חשבון. יש לציין שחג'ג' אף פנה לבני משפחות חללי מינכן 1972 וביקש מהם לקחת חלק בפרויקט. אילנה רומנו סיפרה כי שוחחה עם הבמאי אך התנתה את השתתפותה בכך שהרוצחים לא יכונו "לוחמי חופש", וכשנענתה בשלילה, סירבה לשתף פעולה.

   

  חג'ג' מקווה עתה כי ההקרנה במסגרת שוק הסרטים של קאן תסייע לו בגיוס מימון להשלמת הסרט. בינתיים העניין שמעורר הסרט בישראל ובעולם מאז הפרסום ב-ynet מביאה לחג'ג' תשומת לב לא נעימה מבחינתו, ובמהלך קוקטייל שנערך לאחר ההקרנה בביתן איחוד האמירויות בקאן, סולקו משם עיתונאים ישראלים שפנו לבמאי. בינתיים, נראה כי הוא מסתדר בלעדיהם. "מרשים שהוא הצליח לגייס את משרדי החוץ והתרבות הישראלים ליח"צ שלו", אומר אחד מהנוכחים בהקרנה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הטבות למנויים
  מומלצים