שתף קטע נבחר

צרפת: שוחרר לביתו נאשם בפיגוע רצחני בבית כנסת

שנה וחצי אחרי שאזרח קנדי ממוצא לבנוני הוסגר לצרפת והואשם בביצוע פיגוע בבית כנסת בפריז ב-1980, החליט שופט לשחררו למעצר בית. בנה של אחת מארבעת הנרצחים, הישראלית עליזה שגריר: "מאוכזבים מההחלטה"

זעם בקהילה היהודית בצרפת: שופט מקומי החליט לשחרר למעצר בית את חסן דיאב, המואשם בביצוע הפיגוע בבית כנסת בפריז ב-1980, שבו נרצחו אזרחית ישראל עליזה שגריר ושלושה אזרחי צרפת. דיאב, אזרח קנדי ממוצא לבנוני, הוסגר לפני כשנה וחצי מקנדה לצרפת לאחר שנאבק שש שנים נגד המהלך.

 

השופט טען בהחלטתו כי ישנם ספקות סביב השאלה הבסיסית האם דיאב שהה בכלל בצרפת בעת הפיגוע. הרשויות בצרפת כבר הודיעו כי בכוונתן להגיש ערעור על החלטת השופט. חגי שגריר, בנה של המנוחה הישראלית, אמר כי החלטת השופט מאכזבת וכי המשפחה לומדת אותה.

עליזה שגריר. ארבעה נרצחים בפיגוע ()
עליזה שגריר. ארבעה נרצחים בפיגוע

"לומדים את ההחלטה". חגי שגריר ()
"לומדים את ההחלטה". חגי שגריר

דיאב הואשם כמי שעמד מאחורי הפיגוע בבית הכנסת ברחוב קופרניק בפריז בעת שנמנה עם חוליית טרור של החזית העממית. האיש, פרופסור לסוציולוגיה במקצועו ובן 61, הכחיש את הטענות נגדו, וטען

שהרשויות בצרפת מבלבלות אותו עם אדם אחר.

 

קריף, ארגון הגג של הקהילה היהודית בצרפת, מחה על ההחלטה. "מעצרו של דיאב והסגרתו בשנת 2014 היה סמל של נחישות המערכת המשפטית להיאבק בטרור", אמר נשיא קריף רוג'ר קוקרמן. "השחרור הזה הוא סקנדל וחסר אחריות. זהו עלבון לקורבנות ולמשפחות שלהם".

 

הפיגוע התרחש במוצאי שמחת תורה, 3 באוקטובר 1980. פצצה שהוטמנה בתיק צד של אופנוע התפוצצה מחוץ לכניסה של בית הכנסת היהודי הרפורמי. מהפיצוץ נהרגו שלושה צרפתים והבמאית הישראלית שגריר. עוד 20 בני אדם נפצעו בפיגוע.

 

שגריר הייתה עורכת סרטים וכתבות בטלוויזיה הישראלית מאז הקמתה. קרן שהוקמה לזכרה של שגריר, רעייתו של הבמאי המנוח מיכה שגריר, מחלקת מדי שנה מענקים ליוצרים צעירים בתחום הסרט התיעודי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עליזה שגריר. נרצחה בפיגוע
מומלצים