שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  קולטים את הענף: התעמלות אמנותית בריו 2016
  מדינות ברית המועצות שולטות ביד רמה בענף המהווה את אחת התקוות הגדולות ביותר למדליה ישראלית בריו. ריקוד, תנועה, קואורדינציה, גמישות: ברוכים הבאים לאחד הענפים הכי אסתטיים במשחקים האולימפיים
  הופעה ראשונה במשחקים האולימפיים: לוס אנג'לס 1984.

  מספר אולימפיאדות: 8.

  מתי נכנסו נשים: השאלה הנכונה היא, מתי ייכנסו גברים.

   

  על רגל אחת

  לאור ההישגים של נטע ריבקין ביחידות ושל נבחרת ישראל בתרגיל הקבוצתי, ההתעמלות האמנותית תהיה אחד הענפים שהכי יעניינו את הישראלים בריו. מדובר בתת-ענף בהתעמלות, המשלב ריקוד והתעמלות ונותן דגש לא רק על רמת הביצוע, אלא גם על אסתטיקה. יחד עם שחייה צורנית, אלו שני הענפים היחידים באולימפיאדה שבהם ההשתתפות מוגבלת לנשים בלבד.

   

  נבחרת ישראל בהתעמלות הופיעה לראשונה בבייג'ינג 2008 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  נבחרת ישראל בהתעמלות הופיעה לראשונה בבייג'ינג 2008(צילום: רויטרס)

   

  התעמלות אמנותית מתחלקת לתחרות אישית ותחרות קבוצתית (שנוספה באטלנטה 96'). בתחרות האישית, מבצעת כל מתעמלת ארבעה תרגילים בליווי מוזיקלי, שבכל אחד היא משלבת אקרובטיקה, תוך שימוש באחד מחמשת המכשירים הבאים: חישוק, כדור, סרט, אלות או חבל. רק ארבעת הראשונים יופיעו בתחרויות בריו. התרגיל מתבצע על מזרן ריבועי בגודל 13X13 מטר, ובסיומו ניתן ניקוד לפי מספר קריטריונים: דרגת קושי, אמנותיות ורמת ביצוע.

   

  הענף נולד במאה ה-19 והפך לתחרותי בשנות השלושים של המאה ה-20. אליפות העולם הראשונה נערכה בבודפשט ב-1963, אבל רק בלוס אנג'לס 84' הפך הענף לחלק מהתוכנית האולימפית. בניגוד לאליפויות העולם ולאליפויות אירופה, באולימפיאדות לא מחולקות מדליות במכשירים בודדים, אלא מדליה אחת בלבד, בקרב-רב. הזהב הולך למתעמלת שצברה בגמר את הניקוד המצטבר הגבוה ביותר בארבעת המכשירים.

   

  אירה ריסנזון. נציגת ישראל בתחרות היחידות בבייג'ינג 2008 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  אירה ריסנזון. נציגת ישראל בתחרות היחידות בבייג'ינג 2008(צילום: רויטרס)

   

  מדליה נוספת מחולקת בתחרות הקבוצתית, שבה כל נבחרת מציגה שני תרגילים: בתרגיל הראשון לכל אחת מחמש המתעמלות יש מכשיר זהה (בריו יהיו אלה חמישה סרטים), ובתרגיל השני משולבים שני מכשירים (בריו: שלושה צמדי אלות ושני חישוקים).

   

  המטרה: לצבור מספר נקודות גבוה ככל האפשר.

  החוקים:

  גיל מינימלי להשתתפות: 16.

  משך התרגיל: בין 1:15 דק' ל-1:30 דק' ביחידות, בין 2:15

  דק' ל-2:30 דק' בתרגיל הקבוצתי. כל שנייה אחת של חריגה מעל או מתחת לזמן החוקי תגרור הפחתה של 0.05 נקודות.

  שיטת הניקוד: ישנם 12 שופטים בכל מכשיר, המחולקים באופן שווה ומעניקים ניקוד בין 1 ל-10 בשלושה אספקטים: 1. רמת ביצוע – כיצד בוצע התרגיל מבחינה טכנית. כל טעות (למשל, נפילת המכשיר או יציאה של המתעמלת מהגבול המותר) גוררת עונש של עשירית עד חצי נקודה. 2. אמנותיות – קומפוזיציה, כוריאוגרפיה וליווי מוזיקלי. 3. דרגת קושי – סיווג הקושי של התרגילים (18 נחשבים לצורך הניקוד). הציון המקסימלי הוא 20. איך 20 ולא 30? את הניקוד על אמנותיות ודרגת קושי מחלקים ב-2. בתרגיל הקבוצתי חלים אותם כללי ניקוד כמו בתרגיל היחידות, עם כמה תוספות. עונשים מעניינים בתרגיל הקבוצתי: אם עובר זמן רב בלי שאחת המתעמלות נוגעת במכשיר כלשהו, או אם התרגיל אינו מדגיש את עקרונות שיתוף הפעולה.

  התחלה וסוף: המתעמלת חייבת להתחיל ולסיים את התרגיל כשהיא נוגעת במכשיר בעזרת חלק כלשהו מגופה.

   

  המעצמות הגדולות

  מדינות ברית המועצות בעבר ובהווה זכו ב-22 מ-33 המדליות שחולקו עד היום. רוסיה נמצאת בליגה משלה בשנים האחרונות, ומסידני 2000 עד לונדון 2012 לקחה 7 מדליות זהב מתוך 7 אפשריות. לא נראה שמשהו או מישהו יכול לסכן אותה גם בריו.

   

  אלינה קבייבה. מהתעמלות לפוליטיקה (צילום: AP) (צילום: AP)
  אלינה קבייבה. מהתעמלות לפוליטיקה(צילום: AP)

   

  המתעמלות הגדולות

  הרוסייה אלינה קבייבה זכתה בשתי מדליות אולימפיות (זהב באתונה וארד בסידני), לפני שפרשה ונכנסה לפוליטיקה. היורשת שקמה לה, היא רוסייה שתנשל אותה מתוארה כמתעמלת האמנותית הגדולה בהיסטוריה: יבגניה קנייבה. שימו לב למאזן שלה באליפויות העולם: 17 מדליות זהב מתוך 18 אפשריות! זה, כמובן, בנוסף לזהב האולימפי מבייג'ינג ובלונדון. 

   

  ומה קרה שקנייבה פרשה? ניחשתם נכון, קמה יורשת חדשה. הפעם זאת יאנה קודריאבצבה, שתלך עד הסוף בריו.

   

  תחרויות ההתעמלות האמנותית בריו 2016

  תאריכים: 19 עד 21 באוגוסט.

  מקום: אולם HSBC.

  מספר משתתפות: 96.

  מדליות זהב שיחולקו: 2.

   

  מבנה התחרויות

  בתחרות האישית, כל מתעמלת מבצעת תרגיל בכל אחד מארבעת המכשירים: חישוק, כדור, סרט ואלות. 10 המתעמלות בעלות הניקוד המצטבר הגבוה ביותר יעפילו לגמר, שבו הניקוד מהמוקדמות נמחק.

   

  בתחרות הקבוצתית, כל נבחרת מבצעת שני תרגילים בשלב המוקדמות: בתרגיל הראשון לכל המתעמלות יהיו 5 סרטים, בתרגיל השני הן משלבות שני מכשירים: אלות וחישוקים. 8 הנבחרות בעלות הניקוד המצטבר הגבוה ביותר מעפילות לגמר, שגם בו מבוצעים שני תרגילים.

   

  נציגת ישראל בלונדון, נטע ריבקין (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  נציגת ישראל בלונדון, נטע ריבקין(צילום: EPA)

   

  הזווית הישראלית

  ההתעמלות האמנותית בישראל קיבלה חיזוק משמעותי בזכות העלייה מברה"מ, והענף נמצא כאן בפריחה בשנים האחרונות (אם נתעלם מהמאבקים המכוערים בין העסקנים והאגודות). בבייג'ינג העפילה אירה ריסנזון לגמר הקרב-רב וסיימה במקום התשיעי, והנבחרת הקבוצתית הגיעה עד המקום השישי.

   

  באליפות העולם במונפלייה ב-2011 זכתה נטע ריבקין במדליית ארד היסטורית של ישראל בתרגיל החישוק, וסיימה במקום העשירי בקרב-רב. בריו, כאמור, אין מדליות על מכשירים בודדים, כך שריבקין תנסה לשפר את הישג השיא שקבעה בלונדון עם המקום השביעי, בהופעה השלישית ברציפות שלה במשחקים האולימפיים. 

   

  הנבחרת הקבוצתית המורכבת מאלונה קושבצקי, יובל פילו, קרינה ליחבר, קטרינה (קטי) לבינה ואידה מיירין, זכתה במדליית הכסף באליפות העולם ב-2014 ובארד באליפות אירופה באותה שנה ותנסה להביא גם מדלייה אולימפית היסטורית.


  פורסם לראשונה 27/05/2016 23:11

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לוח תחרויות
  מדליות כחול לבן
  י"א חללי מינכן
  גיבורים אולימפיים
  צילום: getty images
  מפת הפארק
  המשחקים הפראלימפיים
  מומלצים