שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  אושרה ייצוגית: שכר עובדי הסיעוד "פחות מהמינימום"

  אושרה בקשה לתביעה ייצוגית בסכום של מעל 105 מיליון שקל נגד חברות ועמותות הסיעוד והמוסד לביטוח לאומי בטענה כי אינן משלמות את כל השכר המגיע לעובדות הסיעוד, בגין "זמן המעבר" ממטופל למטופל

  בתום ארבע שנים - אושרה בקשה לתביעה ייצוגית בסכום של מעל 105 מיליון שקל נגד חברות ועמותות הסיעוד והמוסד לביטוח לאומי בטענה כי אינן משלמות את כל השכר המגיע לעובדות הסיעוד, בגין "זמן המעבר" ממטופל למטופל.

   

  כתבות נוספות בערוץ הקריירה

   

  התביעה הייצוגית הוגשה לבית הדין האזורי לעבודה בשנת 2011 על ידי עמותת "ידיד", שתבעה לחייב 20 חברות ועמותות סיעוד הפועלות ברחבי הארץ לשלם לעובדיהם ובמיוחד לעובדותיהן, תשלום עבור זמן העבודה שהן "מבזבזות" בנסיעה ממטופל אחד למשנהו. במהלך הדיונים נחקרו מעל 30 עדים, רובם מנכ"לים של 20 חברות הסיעוד, וכן נציגי המוסד לביטוח לאומי.

   

  השופטים קבעו בהחלטתם כי הקבוצה שתיכלל במסגרת התובענה תורכב מ"מטפלות ומטפלים סיעודיים שעבדו אצל המשיבות ב-7 השנים שקדמו למועד הגשת תובענה ייצוגית זו, ובמהלך תקופת עבודתם טיפלו ביום עבודה אחד ביותר ממטופל אחד ברצף, המטופלים אינם מתגוררים במקום מגורים אחד, וזמן המעבר בין מטופל למטופל עולה על 5 דקות".

   

  "הישג חסר תקדים"

  "אילוץ מובנה נוסף בעבודתן של המטפלות הינו אופן תשלום שכרן. המטפלות הן עובדות המשתכרות שכר שעתי... הרי לא יעלה על הדעת כי ינכו משכרו של עובד חודשי, שתפקידו כרוך בהשתתפות בישיבות מחוץ למשרדו, את הזמן שבו הוא נוסע ממשרדו למקום הישיבה", הוסיפו.

   

  בתגובה להחלטה אמרה עו"ד ורדית דמרי-מדר, מנהלת המחלקה המשפטית ב"ידיד", כי "מדובר בהישג חסר תקדים לטובת העובדות. בית הדין עושה עבודה קריטית ומשמעותית מבחינה חברתית, ולתקן עוול שנעשה להן במשך שנים ארוכות, באמצעות אי תשלום שכר עבודה על זמן הנסיעה מקשיש אחד לרעותו".

   

  עו"ד אסף פינק, המתמחה בהגשת תובענות ייצוגיות ואשר ייצג את עמותת "ידיד" בהליך, אמר כי "בית הדין החליט לתקן עוול של עשרות שנים באמצעות אישור התובענה כייצוגית. מפליא שבעידן של איגודים מקצועיים אף אחד מהם לא טרח לעמוד לימין העובדות".

   

  החברות והעמותות הנתבעות מטפלות בכשני שלישים ממקבלי קצבת סיעוד, שהינם בין 80,0000 ל-100,000 מטופלים. הקבוצה אותה מייצגת "ידיד" מונה כ-35,000 עובדות סיעוד. במהלך הדיונים צורף גם המוסד לביטוח לאומי כמשיב לעתירה בשל קביעת בית הדין כי מדובר על תחום העסקה מיוחד אשר לביטוח לאומי השפעה רבה עליו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים