שתף קטע נבחר

נתניהו: מוכן לשבת השבוע עם אבו מאזן בפריז

רה"מ ערך מסיבת עיתונאים עם מקבילו הצרפתי מנואל ואלס. הוא חזר על התנגדותו ליוזמה הצרפתית אבל הציע: "מוכן לשבת עם אבו מאזן בארבע עיניים ולדון בכל הסוגיות כבר מחר. בעצם מחר אנחנו מרחיבים את הממשלה, אז מחרתיים". ואלס ענה לו: "אדבר על כך עם פרנוסאה הולנד"

 

קורא לפגישה בארבע עיניים: ראש הממשלה בנימין נתניהו ערך בצהריים (ב') מסיבת עיתונאים עם ראש הממשלה הצרפתי מנואל ואלס המבקר בישראל. נתניהו דחה שוב את היוזמה הצרפתית שקוראת לחידוש שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים וקרא לאבו מאזן: "אני מוכן להגיע לארמון האליזה ולשבת בארבע עיניים עם אבו מאזן וכל הסוגיות יעלול על השולחן, כולל נושא ההתנחלויות, ללא תנאים מוקדמים", אמר נתניהו. "אני מוכן לפנות את לוח הזמנים שלי ולבוא לפריז מחר. טוב, לא מחר, כי אנחנו מרחיבים ממשלה, אבל מחרתיים".

 

ואלס ענה לו על כך במסיבת העיתונאים: "שמעתי את הצעתו ואשוחח על כך עם הנשיא פרנסואה הולנד".

פגישת ואלס ונתניהו, היום במשרד ראש הממשלה (צילום :קובי גדעון, לע"מ) (צילום :קובי גדעון, לע
פגישת ואלס ונתניהו, היום במשרד ראש הממשלה(צילום :קובי גדעון, לע"מ)

 

נתניהו ביקש להודות לוואלס ולנשיא פרנסואה הולנד על מחויבותם לשלום, אך הוסיף כי "היוזמה הצרפתית לא תעודד שלום בין ישראל לפלסטינים. אי-אפשר להגיע לשלום בוועידות בינלאומיות בסגנון האו"ם, שבהן יש ניסיון להכתיב תנאים. זה לא יושג דרך תכתיבים וניסיון של מדינות לנסות להחליט על ביטחוננו כשאין להן נגיעה לכך. אנו שותפים לאותו יעד - להגיע לשלום, שתי מדינות לשני עמים וקץ המלחמות. אמרת ששיחות ישירות קשות עכשיו, ואתה צודק".

 

נתניהו חזר על כך ששלום יושג אחרי שהפלסטינים יקבלו הכרעה קשה, "להכיר במדינה יהודית ולא להמשיך לחנך את עמם שיום אחד ישראל תיעלם. אנו רוצים שתי מדינות לשני עמים. מדינה פלסטינית מפורזת שמכירה במדינה יהודית". הוא פנה לראש הממשלה הצרפתי והפציר בו לא לאפשר למנהיגות הפלסטינית לחמוק מהבחירה הקשה הזאת: "המנהיגות הפלסטינית לא רואה ביוזמה הצרפתית עידוד לפשרה אלא הימנעות מפשרה. לראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה הייתה פליטת פה שבה הביע תקווה שהיוזמה תכלול לוח זמנים מוכתב יותר מאשר מו"מ לשלום". 

 (צילום :קובי גדעון, לע"מ) (צילום :קובי גדעון, לע
(צילום :קובי גדעון, לע"מ)

אחרי נתניהו אמר ואלס: "אנחנו נדבר על תהליך השלום עם הפלסטינים ונציג את הרעיונות שלנו וההכנות למפגש בפריז ב-3 ביוני. המטרה היא לגייס מחדש את הקהילה הבינלאומית למען השלום ופתרון שתי מדינות לשני עמים". הוא הוסיף כי לצרפת בכלל ולו בפרט מחויבות לפעול נגד אנטישמיות ונגד חרם על ישראל.

 

בשבוע שעבר הודיע שר החוץ הצרפתי ז'אן מארק איירו כי השלב הראשון ביוזמה הצרפתית, בדמות פסגת שרי החוץ, יתקיים ב-3 ביוני ללא השתתפות נציגים מישראל והרשות הפלסטינית. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אישר את השתתפותו בוועידה. השלב השני יהיה כינוס ועידה בינלאומית בסתיו בתאריך שעדיין לא ידוע.

 

איירו ביקר בארץ בשבוע שעבר ונתניהו אמר לאחר הפגישה עמו: "הדרך לשלום אמת בינינו לבין הפלסטינים הוא על-ידי משא ומתן ישיר. רק כך השגנו שלום עם מצרים, רק כך השגנו שלום עם ירדן, וכל פתרון אחר רק מרחיק את השלום ונותן לפלסטינים פתח מילוט".

 

מנגד, מקורבי שר החוץ הצרפתי ציינו לאחר הפגישה בהתייחסם לוועידה הבינלאומית המוצעת כי "צרפת פועלת בשקיפות מלאה בכל הנוגע לישראל. זאת בעצם מטרת הביקור של שר החוץ, המנהל דיאלוג צמוד עם בני-שיחו הישראלים. ישראל הייתה בין המדינות הראשונות שבהן ביקר שליחו המיוחד. השר רשם לעצמו את שאלות הישראלים ונתן סיכום ביניים של ההכנות לפגישת השרים בפריז".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום :קובי גדעון, לע"מ
נתניהו ומנואל ואלס, היום
צילום :קובי גדעון, לע"מ
מומלצים