שתף קטע נבחר

נתניהו וליברמן חתמו על ההסכם: "עכשיו משלבים ידיים"

רה"מ ויו"ר ישראל ביתנו חתמו על ההסכם הקואליציוני שמאפשר את מינוי ליברמן לשר הביטחון. נתניהו קרא להרצוג להצטרף לממשלה, והתייחס לעימותי העבר עם שותפו החדש-ישן: "בסערת הוויכוח נאמרו דברים מצד שנינו שלא היו צריכים להיאמר". ליברמן: "עברתי ניתוח להארכת הפתיל הקצר שלי". ברקע: דחיית הליכוד את דרישת בנט לבצע שינויים בקבינט

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הגיעו הבוקר (יום ד') לכנסת כדי לחתום על ההסכם הקואליציוני, זאת לאחר שהלילה הגיעו השניים, ביחד עם שר האוצר משה כחלון, להסכמות על הנושאים שהיו במחלוקת. "מאז הקמת הממשלה אמרתי שוב ושוב שבכוונתי להרחיב אותה", אמר ראש הממשלה במעמד החתימה. "לכן אני מקבל היום בברכה את ליברמן וחברי סיעתו כשותפים חדשים וחשובים בקואליציה".

 

לקריאת ההסכם המלא לחצו כאן

 

נתניהו הבהיר: "ישראל זקוקה ליציבות שלטונית כדי להתמודד עם האתגרים שלפנינו וגם כדי לנצל את ההזדמנויות שלפנינו. אני מקבל את אביגדור ליברמן וחברי סיעתו כשותפים חשובים לקואליציה. אני מעריך את הניסיון שלו, פעלנו במשותף למען ביטחונם ורווחתם של אזרחי ישראל".

 

בהתייחס למחלוקות שהתגלעו ביניהם בעבר אמר נתניהו: "אין זה סוד שהיינו חלוקים זה על זה, זה חלק מהחיים הפוליטיים. לעתים בסערת הוויכוח נאמרו דברים מצד שנינו שלא היו צריכים להיאמר. עכשיו אנחנו משלבים ידיים כדי להצעיד את ישראל קדימה. ההסכם שאנחנו חותמים עליו היום מביא בשורה לעולים החדשים ולגמלאים. אני ממשיך לעזור לכל אזרחי ישראל בלי יוצא מן הכלל. מובן שהמחויבות הראשונה והעליונה שלנו תהיה לביטחון מדינת ישראל".

"מעריך את הניסיון שלו". נתניהו וליברמן בעת החתימה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"מעריך את הניסיון שלו". נתניהו וליברמן בעת החתימה(צילום: גיל יוחנן)
 

ראש הממשלה הדגיש: "לצד האיומים והסכנות, יש גם הזדמנויות. אני מחויב לקידום תהליך השלום, אני מחויב לעשות כל מאמץ להגיע להסדר. לפני יומיים פה בכנסת אמר יו"ר המחנה הציוני כי יש הזדמנויות חדשות באזור שיכולות לסייע לקידום השלום. אני מסכים. על כן אני קורא שוב להרצוג ולחבריו להצטרף אלינו לממשלה רחבה, ממשלת אחדות אמיתית שתחזק את הלכידות בעם, את היכולת שלנו למצות את הסיכויים לשלום".

 

ניתוח להארכת הפתיל הקצר

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר בטקס: "מהיום אנחנו עוד פעם שותפים חדשים ישנים. אני מודה לך על היכולת להתגבר על כל המשקעים. אני מודה ומתוודה שבינתיים עברתי ניתוח להארכת הפתיל הקצר. אני מקווה שזה עזר". 

 

שר הביטחון המיועד התייחס ל"נושא החשוב ביותר, ביטחונם של אזרחי ישראל. למען נושא זה עשינו מאמץ, השארנו את כל שאר הדברים בצד ואני מקווה שבאמת נוכל לעשות כל מה שרצינו לעשות. אני מודה לאנשים שעשו עבודה נהדרת בדרך לא פשוטה במשא ומתן הזה".  

חתימה על ההסכם הקואליציוני (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
חתימה על ההסכם הקואליציוני(צילום: גיל יוחנן)
 

גם ראש הממשלה וגם ליברמן הודו לאנשי האוצר שסייעו להגיע להבנות. ליברמן אמר: "אני מאמין שבהסכמים שלנו שני הצדדים מרוויחים. במקרה הזה אני חושב שכל הציבור הרוויח. אני מתכוון להמשיך לעבוד בשיתוף פעולה הדוק עם ראש הממשלה ועם שר האוצר, ומשבוע הבא גם עם המטה הכללי, עם הרמטכ"ל". לסיום עקץ נתניהו את ליברמן: "אנחנו מכירים כבר 30 שנה, האנגלית שלך הרבה יותר טובה היום".

 

הסעיפים המרכזיים בהסכם

במסגרת ההסכם יוקצה סכום של 1.4 מיליארד שקל לטובת הרפורמה בפנסיה. סכום זה יוקצה בפריסה של ארבע שנים. כמו כן, יוקצו 150 מיליון שקל לדיור ציבורי. בנוסף לתיק הביטחון שיקבל ליברמן, סופה לנדבר תמונה לשרת הקליטה.

 

בנוסף, על פי ההסכם, סיעות הליכוד וישראל ביתנו יפעלו להקמתו של קבינט קליטה ועלייה. שר מטעם סיעת ישראל ביתנו יכהן כיו"ר הקבינט. עוד הוסכם: "הממשלה תגבש הצעת חוק ממשלתית שתאפשר הצבעה של ישראלים השוהים בחו"ל ביום הבחירות לכנסת".

 

כמו כן, יוקם צוות שרים לגיבוש נוסח של חוק יסוד: ישראל: מדינת הלאום של העם היהודי. בנוסף התחייב ליברמן לא לתמוך בהצעות חוק בתחום התקשורת בלא אישור שר התקשורת (בנימין נתניהו).

 

שתי הסיעות "הסכימו בדבר קיום הקואליציה עד תום כהונתה של הכנסת ה-20, כאשר כל אחד מהצדדים להסכם זה מתחייב שלא להיכנס לממשלה בכנסת ה- 20 ללא משנהו".

"מכירים כבר 30 שנה". נתניהו וליברמן  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"מכירים כבר 30 שנה". נתניהו וליברמן (צילום: גיל יוחנן)
    

בעניין עונש מוות למחבלים, הצעת הדגל של ישראל ביתנו, נכתב: "בסעיף 165א של צו בדבר הוראות ביטחון (נוסח משולב) (יהודה ושומרון) (מס' 1651) תש"ע- 2009, תמחקנה המילים: 'וגזר הדין ניתן פה אחד'". כלומר, לא תידרש החלטה פה אחד כדי לגזור מוות, כפי שהחוק מחייב היום.

 

בעניין נושאי דת ומדינה, נושא נוסף שהיה קרוב ללבו של ליברמן, נכתב: "יוקם צוות בראשות השר יריב לוין, אשר יכלול את נציגי כל הסיעות החברות בקואליציה, לנושא חקיקת דת ומדינה. חוקים הנוגעים לדת ומדינה לא יקודמו, לא יאושרו ולא יחוקקו אלא אם כן אושרו פה אחד על ידי נציגי כלל סיעות הקואליציה. ככל שתוגש הצעת חוק בניגוד לאמור לעיל, יצביעו כל חברות הקואליציה נגדה ותופעל משמעת קואליציונית להסרתה מסדר היום הן בועדות הכנסת והן במליאה.

 

"חוקים שהוסכם עליהם בהסכמים הקואליציוניים להקמת הממשלה ה-34 בין סיעת הליכוד לבין איזו מסיעות הקואליציה, ואשר מצויים בהליכי חקיקה או שטרם נחקקו, יוחרגו מהצורך לקבל אישור הצוות, וכלל סיעות הקואליציה יתמכו בהם בהתאם לאמור בהסכמים הקואליציוניים".

 

כמו כן, "יו"ר מפלגת ישראל ביתנו מתחייב להפריש מסיעתו חבר כנסת אשר מפר באופן קבוע את המשמעת הקואליציונית ומצביע בניגוד לדעת הממשלה".

  

 

בתוך כך נמשך המשבר בין הבית היהודי לראש הממשלה בנימין נתניהו. כשעה לפני החתימה בין נתניהו לליברמן, אמרו גורמים במפלגת הבית היהודי כי לא יוותרו על הדרישה למנות מזכיר צבאי לחברי הקבינט בתמורה לתמיכתם בהסכם. "זו דרישה שנכתבה בדם ולא נרד ממנה", מסרו. אך שר הקליטה זאב אלקין הבהיר בראיון לאולפן ynet: "עבודת הקבינט

 היא לא נושא למשא ומתן קואליציוני, יש לנו הסכם חתום עם הבית היהודי ואנחנו לא פותחים הסכמים קואליציוניים קיימים".

 

מינויים של ליברמן כשר ביטחון ושל סופה לנדבר לשרת הקליטה מצריכים אישור של הכנסת ושל הממשלה. לפיכך, בנט מדגיש מהם התנאים שבהם יצביעו חברי סיעתו בעד הצטרפותם של חברי ישראל ביתנו לקואליציית נתניהו.

 

עוד נמסר ממפלגתו של בנט כי "התעקשות ראש הממשלה על המשך מידור חברי הקבינט הביטחוני היא תמוהה. לא דרשנו ג'ובים ולא דרשנו תקציבים. דרשנו להציל חיי אדם. ההתעקשות מוזרה פי כמה וכמה לאור לקחי צוק איתן שקובעים שבשל מידור זה מלחמה של שבוע התארכה ל-51 ימים, עם כל המחירים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נתניהו וליברמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים