שתף קטע נבחר

קלינטון מסתבכת בפרשת האימיילים: "התעלמה מהנחיות, כשליה חמורים במיוחד"

המועמדת לנשיאות, שנחשף כי השתמשה בעת כהונתה כמזכירת המדינה באימייל פרטי ובשרת ביתי להעברת מידע סודי הקשור לתפקיד, מסתבכת עוד יותר. דו"ח פנימי של מחלקת המדינה מאשים אותה כי התעלמה מהנחיות ברורות ללא רשות. גם קודמיה לא יוצאים נקיים, אבל לפי הדו"ח - כשליה חמורים יותר

דו"ח ביקורת פנימית של מחלקת המדינה בעקבות פרשת האימיילים הסודיים של הילרי קלינטון מאשים את קלינטון, מי שצפויה להיות המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב בנובמבר הקרוב, בהתעלמות מהנחיות שנועדו למנוע סיכונים הקשורים לביטחון מידע ברשת. מובאות מהדו"ח החמור מתפרסמות הערב (יום ד') בסוכנות הידיעות AP, שקיבלה עותק מדו"ח הביקורת. בדו"ח מואשמים קלינטון ואישים קודמים שכיהנו בתפקיד מזכיר או מזכירת המדינה, בניהול לא אחראי מספיק של מידע.

 

דו"ח החוקר הכללי של מחלקת המדינה מתפרש על פני 78 עמודים, והוא טוען ל"חולשה שיטתית ומתמשכת" של מחלקת המדינה בכל הקשור לתקשורת ולהתכתבויות. הדו"ח מבהיר שהכשלים החלו לפני מינויה של קלינטון לתפקיד, אבל הכשלים שלה עצמה מוצגים בו כחמורים יותר.

הילרי קלינטון. הדו"ח יפגע בסיכויים לנצח? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הילרי קלינטון. הדו"ח יפגע בסיכויים לנצח?(צילום: רויטרס)

פרשת האימיילים הסודיים מלווה את קלינטון כבר יותר משנה, ומתנגדיה מקווים שהחקירות בעניינה יאלצו אותה בסופו של דבר לפרוש מהמרוץ לנשיאות. הפרשה התפוצצה כשסוכנות הידיעות AP גילתה שהיא נהגה להשתמש בעודה מכהנת כמזכירת המדינה בשרת אימייל ביתי במרתף של בית משפחתה בניו-יורק. היא עצמה הודתה לאחר זמן מה כי הייתה זו טעות מצדה. במרס אשתקד טענו קלינטון ומחלקת המדינה כי האימיילים לא כללו שום מידע הנוגע לעניינים שמוגדרים "סודיים ביותר". הם הדגישו גם כי החשבון שלה מעולם לא נפרץ.

 

לפי הדו"ח שמתפרסם הערב ב-AP קלינטון השתמשה במכשירים ניידים לטיפול בעניינים רשמיים דרך חשבון האימייל הפרטי שלה ובשרת פרטי, אף שההנחיות דורשות להימנע מכך. היא מעולם גם לא ביקשה אישור לעשות זאת מגורמים הקשורים לביטחון מידע. לפי הדו"ח, לו הייתה מבקשת אישור שכזה אותם גורמים היו דוחים את בקשתה בגלל הסיכון הביטחוני.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

"בתקופת כהונתה של קלינטון הקווים המנחים של מחלקת המדינה היו מפורטים ומתוחכמים באופן משמעותי יותר", נכתב בדו"ח. "בהתאם, את ההתנהלות של מזכירת המדינה קלינטון בתחום אבטחת המידע יש לבחון בהתחשב בהנחיות המקיפות-יותר האלה".

 

לצורך כתיבת הדו"ח נבדקה התנהלותם של כל חמשת מזכירי המדינה האחרונים. לפי הדו"ח האישים שכיהנו בתפקיד זה לא הכירו מהר מספיק בצרכים ובסכנות

הקשורים לתחום אבטחת המידע ולא פעלו באופן מהיר ויעיל מספיק.

 

במטה הבחירות של קלינטון הדגישו הערב בתגובתם כי הדו"ח רק מוכיח שקלינטון פעלה בדיוק כפי שפעלו קודמיה בתפקיד. בתגובה התעלמו מהטענה בדו"ח שלפיה כשליה של קלינטון היו חמורים יותר.

 

במקביל לחקירה הפנימית הזו של מחלקת המדינה מתנהלת חקירה של ה-FBI, שבה בודקת הבולשת הפדרלית אם השימוש שעשתה קלינטון בשרת אימייל פרטי סיכן סודות מדינה. קלינטון עצמה טענה כמור כי לא השתמשה בשרת הפרטי לעיסוק במידע מסווג, אבל מוקדם יותר השנה נחשף כי בפועל עשרות מיילים שקיבלה ושלחה בדרך זו כן הכילו מידע סודי ביותר.

 

דובר מחלקת המדינה מארק טונר אמר הערב כי מחלקת המדינה "כבר פועלת" כדי לשפר את ההתנהלות שלה בכל הנוגע לאימיילים: "אין ספק שמחלקת המדינה יכלה לעשות עבודה טובה יותר בכל הקשור לשמירת אימיילים ורישומים של מזכירי מדינה ובכירי הסגל שלהם לאורך תקופות הכהונה של כמה ממשלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
קלינטון. טוענת: שום דבר לא היה מסווג
צילום: רויטרס
מומלצים