שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  המרדף הקולנועי אחר מפקד האס.אס היידריך

  המותחן התקופתי "אנתרופויד" בכיכובם של קיליאן מרפי וג'יימי דורנן יפתח את פסטיבל קרלובי וארי ויספר על גבורת הצ'כים שהתנקשו בבכיר האס.אס ריינהארד היידריך. במקביל מופק בהוליווד "HHhH" העוסק באותו מבצע מ-1942. "הוא תכנן את השואה, אני מתעצבן כשאני חושב עליו", אומר דורנן

  רבות דובר בצ'כיה ובסביבותיה על ההתנגדות הפאסיבית, פאסיבית מדי של תושבי המדינה לכיבוש הנאצי במהלך מלחמת העולם ה-2. הדעה ההיסטורית המקובלת זוכרת את הצ'כים כמי שלא ממש נהנו משלטונם של הנאצים ושלוחיהם המקומיים מחבר הסודטים, אך לא נאבקו כדי להשתחרר מלפיתתם או לגונן על היהודים שהובלו למחנה הריכוז טרזינשטאט. כדי להגן על כבודם, נתלים הצ'כים במבצע אנתרופויד - שהביא לחיסולו של ריינהארד היינדריך ממפקדי האס.אס, ועכשיו כשנוצר סרט על קורותיו, רק טבעי שהוא נבחר לפתוח את פסטיבל הקולנוע המקומי בקרלובי וארי.

   

  קיליאן מרפי וג'יימי דורנן ב"אנתרופויד" ()
  קיליאן מרפי וג'יימי דורנן ב"אנתרופויד"

  הדרמה התקופתית "אנתרופויד" של הבמאי הבריטי שון אליס נבחרה לפתוח את פסטיבל קרלובי וארי ה-51. השחקנים האירים קיליאן מרפי וג'יימי דורנן ("50 גוונים של אפור") יגלמו את יוזף גבצ'יק ויאן קוביש - שני החיילים הצ'כים הגולים שנשלחו על ידי שירותי הביטחון הבריטים כדי להתנקש בהיידריך במהלך בפראג ב-1942. סגנו של המנהיג העליון של האס.אס היינריך הימלר, שהיה אחד מאדריכלי הפתרון הסופי, מת כמה ימים לאחר ההתנקשות. בתגובה פשטו הנאצים על הכפר לידיצה וטבחו בתושביו, גבצ'יק וקוביש נתפסו כמה ימים לאחר ושלחו יד בנפשם כדי לא ליפול בידי שוביהם.

   

  הסרט יוקרן ביום הראשון של פסטיבל קרלובי וארי היוקרתי ב-1 ביולי בנוכחות אליס, מרפי, דורנן וכן שרלוט לה-בון, טובי ג'ונס, ודטלף בותה בתפקיד היידריך. "מכיוון שהסרט מתאר אירוע משמעותי בהיסטוריה של צ'כוסלובקיה, ההתנקשות ברייכספרוטקטור היידריך, אנחנו שמחים שהפסטיבל שלנו יארח באופן סמלי את הבכורה העולמית שלו", אמר נשיא הפסטיבל ייז'י ברטושקה. צילומי "אנתרופויד" נערכו בצ'כיה ובהפקתו השתתף גם משרד הביטחון המקומי. 

   

  השחקן הגרמני דטלף בותה בתפקיד ריינהרד היידריך ()
  השחקן הגרמני דטלף בותה בתפקיד ריינהרד היידריך
   

  "בפעם הראשונה שקראתי את התסריט, קלטתי איזה אפקט עצום היה להתנקשות על אומה שלמה", מספר דורנן, "זהו סיפור של גבורה והקרבה, שחשוב לספר אותו, ושהעולם כיום צריך לדעת עליו כיום - סיפור על אנשים רגילים עם פגמים, שנלחמו בשביל משהו שבאמת האמינו בו, והצופים יוכלו להזדהות ולהתחבר אליו. מה שמדהים הוא שקוביש וגבצ'יק לא היו בכלל מודעים שהיידריך, היה עסוק חודשים אחדים לפני כן בלתכנן את השואה, וזה הופך את הסיפור ליותר יוצא דופן. השואה זה משהו נורא ובלתי נתפס".

   

  דורנן בן ה-34 הוסיף: "ההתנקשות בהיידריך הייתה רצח בצורה מסוימת, אבל זה למען משהו גדול יותר. אין אדם בעולם כיום שלא יכול לראות שהיידריך היה רשע, המאסטר מיינד של הפתרון הסופי, ואני רק מתרגז ומתעצבן כשאני חושב עליו. בשבילי, ההתנקשות היא מעשה הרואי מאוד. אני חושב שאם הייתי באותו מצב בעצמי, הייתי כנראה עושה את אותו הדבר. בשבילי אישית, המתנקשים עשו מה שהיו צריכים לעשות. אני חושב שהסרט שלנו הולך להעביר מסר מאוד חזק - אנחנו רוצים להראות שהצ'כים רצו להילחם ולא רצו שיתייחסו אליהם בצורה האיומה, בה הנאצים התייחסו אליהם".

   

  פרשת ההתנקשות בהיידריך, שקיבלה ביטוי בדרמה הצ'כית "לידיצה" של פטר ניקולאייב מ-2011, תזכה לאזכור קולנוע נוסף - הוליוודי. ג'ייק ריינור וג'ק או'קונל יגלמו את גבצ'יק וקוביש בגרסה של סדריק חימנס, שתקרא "HHhH". ג'ייסון קלארק האוסטרלי יגלם את היידריך ורוזמונד פייק את אשתו לינה. גם מיה וואסיקובסקה לוהקה לסרט המסתמך על "למוח של הימלר קוראים היידריך" , ספרו של לורן בינה. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קיליאן מרפי וג'יימי דורנן ב"אנתרופויד"
  לאתר ההטבות
  מומלצים