שתף קטע נבחר

משבר הקבינט: נתניהו הודיע על הקמת ועדה, בנט: "ספין, דרישתנו בעינה"

בהמשך לדרישתו של השר בנט למנות מזכיר צבאי לקבינט כתנאי לתמיכה בהרחבת הממשלה, מינה ראש הממשלה צוות שיבחן דרכים לעדכון שרי הקבינט. אך בבית היהודי דחו את ההודעה: "היא חסרת משמעות. שום ספין לא יציל חיי אדם". לפיד הביע תמיכה בדרישת בנט: "הוא צודק, המצב הקיים אינו סביר"

ראש הממשלה נתניהו והשר בנט (צילום: יאיר שגיא, אלכס קולומויסקי) (צילום: יאיר שגיא, אלכס קולומויסקי)
ראש הממשלה נתניהו והשר בנט(צילום: יאיר שגיא, אלכס קולומויסקי)

לאחר ביקורתו החריפה השבוע של השר נפתלי בנט כלפי ראש הממשלה ודרישתו למנות מזכיר צבאי לקבינט המדיני-ביטחוני בתמורה לתמיכה בהרחבת הממשלה, הודיע אתמול (ו') בנימין נתניהו כי מינה צוות שימליץ על הדרכים לתדרך שרי הקבינט. אך במפלגתו של בנט, הבית היהודי, מיהרו לתקוף את המהלך ודחו את "הודעתו חסרת המשמעות של ראש הממשלה. שום ספין לא יציל חיי אדם".

 

נתניהו הודיע אתמול בצהריים כי הקים ועדה שתמליץ על הדרכים לעדכון והעברת מידע לשרי הקבינט והכנתם לישיבות תוך שמירה על ביטחון המידע. בראש הצוות יעמוד ראש המטה לביטחון לאומי לשעבר, אלוף (במיל') יעקב עמידרור, וחברים בו אלוף (במיל') יוחנן לוקר ויוסף צ'חנובר, שכיהן כיועץ המשפטי למערכת הביטחון וכמנכ"ל משרד החוץ. הצוות צפוי להגיש את המלצותיו בתוך כשלושה שבועות.

 

אך בבית היהודי דחו את "הודעתו החד-צדדית וחסרת המשמעות של ראש הממשלה". "שום ספין של ראש הממשלה לא יציל חיי אדם, ובטח לא עוד הקמת וועדה חסרת חשיבות כפי שהוא נוהג להקים מעת לעת", נמסר. "מומלץ לשאול את יוחנן לוקר היכן מונח דו"ח הוועדה שעליו שקד במשך שנה, כמה פעמים נדון בקבינט, ומה מתוכו יושם עד היום".

 

 

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

"אנו מציעים, שבמקום לעסוק בפוליטיקה קטנה ובתדרוכים כל היום נגד הבית היהודי, שראש הממשלה יפתח פשוט את דו"ח צוק איתן, שם ימצא מסקנות הכתובות בדם, שזועקות למימוש. נטרול הקבינט מסכן חיי אדם באופן ברור ומיידי, ושום ספין לא יכסה על כך. הדרישה, לתיקון כשלי צוק איתן, ותיקון הקבינט, עומדת בעינה".

 

גורמים בבית היהודי אומרים שאם לא תמולא בקשת במפלגה, השר בנט יצביע נגד מינוי ליברמן כפי שהחליטה הסיעה ביום שני.

 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד תמך בדבריו של בנט. בפוסט בפייסבוק כתב: "בנט צודק. כתנאי להרחבת הקואליציה הוא דרש רק דבר אחד: תיקון עומק בעבודת הקבינט המדיני-בטחוני. כמי שישב איתו בקבינט אני יכול להעיד שהמצב הקיים אינו סביר. שרי הקבינט אינם מקבלים מידע מקיף מספיק, אין שום תהליך הכשרה מסודר, העבודה מתנהלת ממשבר למשבר. כשיתפרסם הדו"ח הסופי על צוק איתן יהיו רבים שלא יבינו איך אפשר לנהל כך מלחמה".

 

הוא הוסיף: "בנט גם ראוי להערכה על כך שבאווירה הצינית שבה כולם עסוקים רק בשאלה כמה נוחה תהיה הכורסה וכמה כסף יעבור למקורבים, הוא הציב דרישה הנוגעת לביטחון המדינה ולהתנהלות הממשלה. אלא שבממשלה הזו מי שמציב רשימת דרישות צינית ומבקש רק תפקידים וכיבודים, הופך לאיש שאיתו כולם רוצים לעבוד. לעומתו, מי שלא ביקש לעצמו דבר אלא רק מנסה לשפר את עבודת הדרג המדיני, מואשם באופרטוניזם וסופג איומי פיטורים".

 

התפטרות השר גבאי: "עומד על עקרונות"

הסערה הפוליטית של הימים האחרונים הביאה אתמול בבוקר להתפטרותו של שר נוסף מהממשלה - השר להגנת הסביבה אבי גבאי. החלטתו של גבאי נובעת מצירופו של אביגדור ליברמן לממשלה. לאחר שבשיחות סגורות הצביע גבאי על מינויו של יו"ר ישראל ביתנו לשר ביטחון כ"מהלך שלא יוכל לחיות איתו", כתב גבאי בהודעת ההתפטרות: "המהלכים הפוליטיים האחרונים והחלפת שר הביטחון הם בעיני מעשה חמור שמתעלם ממה שחשוב לביטחון המדינה ויגרום להקצנה נוספת בשסעים בעם. זהו קו שאינני יכול להיות שותף לו והוא מהותי מדי בעיני מכדי שאוכל להמשיך כחבר ממשלה".

 

"עם ישראל כבר החריב את הבית השני בשל מלחמות אחים", אמר גבאי. "אנחנו חייבים לעצור את התהליך שאני חושש שמוביל להרס הבית השלישי". לדבריו, "מינוי ליברמן במקום יעלון הוא בעיני צעד יוצא דופן אפילו בעולם הציני של הפוליטיקה. שר הביטחון הוא השר החשוב ביותר, וכפי שנאמר, 'אסור לשכוח את החיים עצמם'. הזזת שר ביטחון מקצועי ושקול, שרק בשנה האחרונה הצליח להרגיע התקוממות שהחלה, הוא צעד שלא יכולתי להשלים איתו".

 

שר הביטחון היוצא יעלון בירך על התפטרותו של גבאי ואמר: "בפוליטיקה שלנו, עמידה על עקרונות הפכה מושא ללעג, בעוד זגזגנות וגניבת דעת נחשבות 'תחכום'. מלוא ההערכה לאבי גבאי שמוכיח שאפשר אחרת. אסור לוותר".


פורסם לראשונה 27/05/2016 16:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא, אלכס קולומויסקי
נתניהו ובנט
צילום: יאיר שגיא, אלכס קולומויסקי
מומלצים