שתף קטע נבחר

אחרי 34 שנה: יוחזר טנק הנעדרים מקרב סולטן יעקוב

נשיא רוסיה פוטין נעתר לבקשת רה"מ נתניהו והרמטכ"ל איזנקוט, והורה להשיב לישראל את הטנק מהקרב שממנו נעדרים עד היום שלושה לוחמי צה"ל. "למשפחות אין זכר מהבנים וחלקת קבר לעלות אליו"

 

הטנק מהקרב. כיום מוצב במוזיאון השריון במוסקבה ()
הטנק מהקרב. כיום מוצב במוזיאון השריון במוסקבה

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נעתר לבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו להשיב לארץ את הטנק שעליו לחמו שלושת נעדרי הקרב בסולטן יעקוב במהלך מלחמת לבנון הראשונה ב-1982. הטנק מהקרב המדובר הועבר מסוריה לצבא רוסיה ומוצב כיום במוזיאון השריון במוסקבה.

 

ראש הממשלה העלה את הנושא בפגישה שקיים עם הנשיא פוטין בקרמלין בחודש שעבר, בעקבות בקשת הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט. נתניהו העלה את הבקשה להשיב לישראל את הטנק, מכיוון שמדובר בעדות והזיכרון היחידים למשפחות הנעדרים מהקרב.

 

בסוף השבוע קיבלה ישראל הודעה שלפיה פוטין נענה לבקשת ישראל וחתם על צו נשיאותי שמורה על השבת הטנק. בעקבות כך עדכן נתניהו את בני משפחותיהם של שלושת הנעדרים מהקרב: צבי פלדמן, יהודה כץ וזכריה באומל.

שלושת נעדרי הקרב: באומל, כץ ופלדמן ()
שלושת נעדרי הקרב: באומל, כץ ופלדמן

בימים אלה נמצאת במוסקבה משלחת מחיל החימוש של צה"ל שבוחנת עם נציגי צבא רוסיה את הדרכים להעברת הטנק לישראל בהקדם.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי הוא "מבקש להודות לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין על שנענה לבקשתי, לבקשת הרמטכ"ל, להחזיר לישראל את הטנק מקרב סולטן יעקב. אנחנו ממשיכים כל העת בדרכים שונות, לברר מה עלה בגורלם של צבי פלדמן, זכריה באומל ויהודה כץ, ואנחנו לא נשקוט עד שהדבר יתברר. אבל במקביל ובעת הזאת, אני מבקש להודות לנשיא רוסיה על המחווה ההומניטרית שלו".

 

 

קרב סולטן יעקוב התחולל ביום השישי של מלחמת לבנון הראשונה. בסיום הקרב נמנו 20 הרוגים מחיילי צה"ל, עשרות פצועים ושישה נעדרים. לפי מספר עדויות לוו מהלכי הקרב בבלבול והיעדר תיאום בין הכוחות, שהוביל בין השאר לירי בין כוחות צה"ל שבמהלכו נפגעו שני טנקים.

 

בתום הקרב נותרו שמונה טנקים ישראליים בידי הסורים ושישה לוחמים הוכרזו כאמור נעדרים. גורל שלושה מהם התברר לאחר מכן: אחד מהם נהרג במהלך הקרב, נקבר בסוריה וגופתו הוחזרה לישראל בתום המלחמה. השני, אריק ליברמן, נפל בשבי הסורי ושוחרר כעבור שנתיים. ואילו השלישי, חזי שי, נפל בשבי ארגון הטרור של אחמד ג'יבריל, ושוחרר שלוש שנים לאחר מכן במסגרת עסקת ג'יבריל. למרות מאמצי מערכת הביטחון, גורל שלושת הנעדרים הנוספים - כץ, פלדמן ובאומל - לא נודע.

 

ארגון יד לבנים התייחס היום להודעה על החזרת הטנק: "השבת הטנק היא אירוע חשוב ובעל משמעות לאומית, סמלית ואנושית. משפחות הנעדרים יוכלו מעתה לספר את סיפור הבנים במקום שבו יוצב הטנק, שהוא העדות היחידה לאותו קרב קשה. זו בשורה חשובה למשפחות הנעדרים. צה"ל וגורמי הביטחון עושים כל העת למען מציאת מידע ואיתור נעדרים ממלחמות ישראל. חשוב לשבח את פעילותו של הרמטכ"ל גדי איזנקוט ושל ראש הממשלה, שרואים בהנצחה ובשימור המורשת ערך עליון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים