שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  בחסות חוקי פוטין, ארגוני פשע סוחטים הומואים

  4 שנים אחרי תחילת גל החוקים נגד הומואים ברוסיה, שמאפשר לפטר מורים ולהעניש אפילו על נשיקה, כנופיות פשע מאורגן מנצלות אתרי היכרויות כדי לתפור תיקים להומואים, לאיים עליהם בהוצאה מהארון - ולסחוט כסף. פעיל בולט נגד הומואים ברוסיה: "למה לתקוף אדם חולה? הם רק צריכים טיפול"

  כנופיות פשע ברוסיה הפועלות דרך אתרי היכרויות להומואים מצאו בהם יעד חדש ומבוקש לסחיטה. כלכלן מסנט פטרסבורג, שהיה אחד הקורבנות האחרונים שלהן, סיפר למשל שכמה גברים פרצו לדירתו בזמן שהיה שם בדייט. הם טענו כי הבחור שנפגש איתו שם קטין, ואז איימו להתקשר למשטרה ולפרסם סרטון שצילמו בחשאי אם לא ישלם להם.

   

  ארגון Vykhod ("לצאת מהארון") שפועל למען זכויות הומואים דיווח כבר על 12 מקרים כאלה בסנט פטרסבורג בשנת 2015, ושישה גברים נוספים לפחות דיווחו כי היו קורבן של מזימה דומה השנה. פעילים למען זכויות להט"ב מאמינים שהמספר האמיתי של הנסחטים גבוה בהרבה, ואומרים שמעשי הסחיטה גברו בשנתיים האחרונות.

  פאב להט"בי בסנט פטרסבורג. "הפושעים רק שואבים עידוד מהחוקים של פוטין" (צילום: AP) (צילום: AP)
  פאב להט"בי בסנט פטרסבורג. "הפושעים רק שואבים עידוד מהחוקים של פוטין"(צילום: AP)
  כיוון שהומוסקסואליות אינה מקובלת בחברה הרוסית, הומואים רבים בה מסתירים את נטייתם המינית ממשפחותיהם, מחבריהם ומעמיתיהם בעבודה. עובדה זו עושה אותם מטרה נוחה עבור פושעים.

   

  אלכסנדר לוזה, יועץ משפטי ב"דיאלוג חיובי", ארגון המספק שירותי ייעוץ להומואים ובמיוחד לנשאי HIV, שמע סיפורים דומים. "הומואים רבים ברוסיה מנהלים חיים כפולים ואינם רוצים לחשוף את נטייתם המינית בפני משפחתם או בעבודה", הוא אומר. "כשהם נופלים קורבן לסחיטה כזו הם פוחדים לחשוף את מצבם, פוחדים להיות מואשמים בפדופיליה, ולכן הם פוחדים לפנות למשטרה".

   

  איש הטלוויזיה יצא מהארון ופוטר

  הפעילים טוענים כי ארגוני פשיעה ברוסיה שאבו עידוד מהחוק שעבר בפרלמנט הרוסי ב-2013 ושלפיו חשיפת ילדים ל"תעמולה" גאה היא פשע. אישור החוק היה חלק מקמפיין בתמיכת הקרמלין שמטרתו להגן על ערכי המשפחה המסורתית ולהדוף את השפעת המערב המשחיתה לכאורה. אלכסנדר ז'לזקין מארגון "דיאלוג חיובי" אומר שהחוק גרם לו להפוך לפעיל למען זכויות הומואים. "עכשיו היציאה שלי מהארון היא ההגנה שלי", הוא מסביר.

  "היציאה מהארון היא ההגנה שלי". ז'לזקין (צילום: AP) (צילום: AP)
  "היציאה מהארון היא ההגנה שלי". ז'לזקין(צילום: AP)

  במקרה של העיתונאי אנטון קרסובסקי, איש טלוויזיה בולט, היציאה מהארון שמה קץ לקריירה שלו ברוסיה. הוא פוטר כשיצא מהארון בשידור חי ב-2013 ומאז לא מצא עבודה בטלוויזיה. קרסובסקי אומר כי יעבור זמן רב עד שהומואים ברוסיה ירגישו מוגנים מספיק לדבר בפומבי על נטייתם המינית. "כדי להפסיק לפחד הם צריכים להתחיל לבטוח במדינה שבה הם חיים, אבל כרגע הם לא בוטחים בה", הוא מסביר.

   

  הכלכלן הנסחט מסנט פטרסבורג, זה שאת סיפורו הבאנו בהתחלה, לא פנה למשטרה. בשיחה עם סוכנות הידיעות AP הוא ביקש לא לפרסם את שמו מחשש שתוקפיו ישובו כדי לנקום בו. הוא סיפר שגילו "בערך 30", ואמר כי הוא חושב שאותם פושעים שיקרו לו, ושהגבר שפגש לא היה באמת קטין, אבל לדבריו הם היכו אותו ואיימו עליו וטענו שיש להם חברים במשטרה שידאגו לשלוח אותו לכלא בהאשמות מומצאות. הם דרשו ממנו לשלם להם 1,500 דולר (100 אלף רובל), ואחד מהם לקח את כרטיס האשראי שלו ורוקן את חשבונו.

  בולטוב. "אני נגד תקיפות - למה לתקוף אדם חולה?" (צילום: AP) (צילום: AP)
  בולטוב. "אני נגד תקיפות - למה לתקוף אדם חולה?"(צילום: AP)

  לדברי לוזה ארגוני הפשיעה שמבצעים את ההתקפות האלה אינם בהכרח ארגונים שממקדים את פעילותם בהומואים, אבל נראה שהם זיהו תחום "רווחי" שבו הם יכולים לפעול תוך כדי שהם נהנים מתחושה של חסינות. הכלכלן שנסחט מסכים: "הם מבצעים את הפשעים האלה לא כי הם הומופובים – הם פשוט מנצלים את המצב ויודעים שמעט אנשים ילכו למשטרה להתלונן אחרי חוויה כזו. אני חושבים שהם פושעים רגילים שבוחרים בשיטה הזו".

   

  דובר משטרת סנט פטרסבורג, ואצ'יסלב סטפנקו, אומר כי לא שמע על מקרי הסחיטה האלה וכי לא ידוע לו על התקפות נגד הומואים בעיר בשנים האחרונות. הוא הציע לבדוק את הנושא עם תחנת המשטרה הספציפית שבה הגיש אותו כלכלן את התלונה, אבל האחרון לא רצה לחשוף באיזו תחנה מדובר כדי לא למשוך תשומת לב ציבורית למקרה שלו.

   

  שונא ההומואים: "יש לי שיטות טובות יותר"

  טימור בולטוב, פעיל נגד הומואים שטוען כי סייע להביא לפיטוריהם של כמה מורים אחרי שחשף את נטיותיהם המיניות, אומר כי הוא לא רואה שום צורך לפנות לשיטות סחיטה כמו אלה של כנופיות הפושעים. "למה לתקוף אדם חולה? אנשים כאלה צריכים טיפול", הוא אמר. "יש לי שלל שיטות משפטיות שאפשר להשתמש בהן כדי להשפיע על אדם כזה, כדי ללחוץ עליו".

   

  בולטוב, שלובש מדי צבא ונושא אקדח, אומר שהומואים הם אויבי החברה הרוסית וילדיה, אבל שיש להתנגד להם בדרכים "חוקיות" בלבד. לדבריו האיסור על "תעמולה" הומואית בקרב קטינים נעשה במכוון באופן מעורפל כדי שניתן יהיה לאכוף אותו בטווח רחב של נסיבות. החוק הקל למשל את הפגיעה במורים הומואים ובמורות לסביות ברוסיה משום שהם עובדים ישירות עם ילדים.

  מילונוב. "לא מדכאים פה הומואים, הם מתלוננים כדי לקבל כסף מאירופה" (צילום: AP) (צילום: AP)
  מילונוב. "לא מדכאים פה הומואים, הם מתלוננים כדי לקבל כסף מאירופה"(צילום: AP)

  החוק הפדרלי גובש בעקבות חוק שאושר ב-2012 בסנט פטרסבורג על-ידי חבר המועצה המקומית ויטלי מילונוב, שהוא מתנגד בולט לזכויות להט"בים. "החוק הזה הוא

  צעד מנע", אמר השבוע לסוכנות הידיעות AP. "הוא גובש לא כדי להעניש מישהו, אלא כדי למנוע אירועים ציבוריים כמו מצעדי גאווה, כי הורים ברוסיה לא רוצים שהילדים שלהם יראו דברים כאלה".

   

  מילונוב, שמחזיק בלשכתו דיוקן גדול של פטריארך הכנסייה הרוסית האורתודוקסית, אמר כי המשימה שלו היא לקדם "משפחות רגילות" עם הרבה ילדים. "ברוסיה לא מדכאים הומואים. כשארגוני הומואים מתלוננים על פגיעה כזו, הם עושים זאת כדי לקבל עוד כסף מאירופים רכי לב".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  בולטוב. דאג שלסביות והומואים יפוטרו ממערכת החינוך
  צילום: AP
  מומלצים