שתף קטע נבחר

גפני: "להשיב את הפיקוח על תעריפי המים"

כיום רק 50% מתקציב סבסוד ההטבה מנוצל למען הזכאים, עקב התנגדות האוצר ורשות המים להנחה מקוב הצריכה הראשון. כתוצאה מכך ועדת הכספים קוראת להשיב לכנסת את הפיקוח על תעריפים, כפי שהיה עד לרפורמה. גפני בדיון: "אם האוצר ורשות המים לא ישנו את מדיניותם, הממשלה תאלץ להתמודד עם הצעת חוק שתיכלל בחוק ההסדרים של התקציב"

ועדת הכספים החלה היום (ד') בתהליכי החתמת כל חברי הכנסת על הצעת חוק להשיב לכנסת את הפיקוח על תעריפי המים, כפי שהיה עד לרפורמה והקמת תאגידי המים. המהלך נבע לאחר שהתברר בדיון מעקב שאוכלוסיית הזכאים לתעריפים מופחתים (נכים ונזקקים) איננה נהנית בפועל מההטבה, בגלל האופן בו היא ניתנת.

 

כתבות נוספות בערוץ הכלכלה

"הצמיחה בפועל אפסית, האבטלה תזנק"

גפני: "אנחנו בסכנה קיומית לכלכלת ישראל"

אושר: 13 מיליארד שקל למשרד הביטחון

 

כתוצאה מהכשל, הממשלה מנצלת רק כ-50% מהתקציב שאושר לה בכנסת לסבסוד ההנחה - כ-35 מיליון שקל מתוך 70 מיליון שהוקצבו לה. זאת עקב התנגדות האוצר ורשות המים למתן הנחה ניכרת בתעריף המים לזכאים מקוב הצריכה הראשון.

 

כלומר, נכון להיום תעריף המים לצרכן רגיל עומד על 7.68 שקלים לקוב עד לכמות צריכה של 3.5 קוב. מעבר לכך התעריף עולה לסך של 12.34 שקלים. לעומת זאת, לזכאים להטבה נקבע רף של 3.5 קוב נוספים עבור התעריף של 7.68 שקלים, מה שנותן הנחה של 4.66 שקלים לקוב החל מרף צריכה של 3.5 קוב ומעלה.

 

לוועדת הכספים נמסר הבוקר כי ההטבה בצריכה השוטפת מתבטאת בצריכה מוגדלת של 1.5 קוב בלבד מעל מכסת הבסיס הזולה. צריכת היתר מחייבת גם את הזכאים בתעריף הגבוה של 12.34 שקל לקוב. רשות המים מסרה כי עד כה ידוע על 500 אלף זכאי ההטבה, המהווים 80% מהידועים במשרדי האוצר, הביטחון, הרווחה והביטוח הלאומי. הרשות ציינה כי תהליך איתור שאר הזכאים נמשך, ומי שאותר מקבל את ההטבה רטרואקטיבית מיולי 2012.

 

גפני ציין כי למרות מאמצי הוועדה להגדיל את אחוז הזכאים שלא נענו, נמשך הניצול התקציב החלקי. מסיבה זו החליט ליישם את התנאי שהעמיד בדיונים הקודמים על הנושא (האחרון לפני כחצי שנה), להשיב לוועדה את הפיקוח על התעריפים "כדי למנוע מהאוצר לשחק עם מחירי המים, בעיקר בהעלאת התעריפים כדי לסבסד את התעריפים המוזלים שניתנים לענפי התעשייה והחקלאות".

 

גפני אמר בסיכום כי אם האוצר ורשות המים לא ישנו בתוך חודשיים את מדיניותם, הממשלה תאלץ להתמודד עם הצעת החוק של הכנסת  על כך שהוועדה תכלול בחוק ההסדרים של התקציב שיוגש בקרוב.

 

הוא הדגיש כי הגדלת חוגי הזכאים להטבה, ובעיקר מתן ההנחה לתעריף המים מהקוב הראשון, תתבטא במסגרת התקציבית הקיימת. וציין כי הוועדה לא תירתע לבקש להגדילה אם יישום התיקונים יחייב זאת. האוצר התבקש להגיב תוך חודש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
משה גפני
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: shutterstock
צילום: shutterstock
מומלצים