שתף קטע נבחר

הטבח במועדון הגאה באורלנדו: 50 נרצחו, היורה: אמריקני ממוצא אפגני

ארה"ב מתעוררת לטבח הגדול ביותר בתולדות המדינה: גבר חמוש ברובה, באקדח ובמטעני חבלה פרץ בלילה למועדון המזוהה עם הקהילה הגאה, רצח 50 בני אדם, ופצע עוד יותר מ-50. הוא לקח בני ערובה וחוסל בקרב יריות במהלך ניסיון לחלצם. הרשויות זיהו את היורה כעומאר מאטין ממוצא אפגני וטענו: "ייתכן שיש לו קשר לאיסלאם קיצוני"

 

משטרת אורלנדו הודיעה בצהריים (יום א') ש-50 בני אדם נרצחו בטבח שאירע בשעת לילה (שעון מקומי) במועדון הגאה "Pulse" בעיר והאירוע הפך למקרה הירי הקטלני ביותר בתולדות ארה"ב. היורה, שזוהה מאוחר יותר כעומאר מאטין (29), אזרח אמריקני מפלורידה ממוצא אפגני, חוסל בתום קרב יריות שהתפתח במהלך ניסיון של כוחות מיוחדים לחלץ בני ערובה שבהם החזיק. לפי המשטרה, האירוע מוגדר "טרור פנימי", והייתה זו התקפה "שאורגנה ותוכננה היטב". לדברי הרשויות, ייתכן שיש לו "נטיות" לאיסלאם הקיצוני, אך הדבר אינו ודאי.

 

ברשת CBS דווח כי נבדק אם המניע למתקפה באורלנדו היה טרור איסלאמי וזאת בשל סגנון המתקפה שדומה מאוד למתקפת הטרור בבריסל ובפריז. היורה היה חמוש באקדח וברובה. אם אכן המניע הוא טרור איסלאמי, לא ברור עדיין לחוקרים אם היורה קיבל השראה מפעולות הטרור באירופה או שהיה קשור לקבוצת טרור. 

 

מאטין פרץ למקום מצויד ברובה ובאקדח בשעה 02:00 לפנות בוקר, שעון מקומי, והחל לירות לכל עבר. הוא פגע בעשרות אנשים, אבל במשך שעות לא מסרו הרשויות מידע על הרוגים. רק בצהריים התגלו ממדי האסון. במסיבת העיתונאים הודיעה המשטרה כי הוא היה חמוש גם בחומרי נפץ, וכי הוא נהרג במהלך קרב היריות עם הכוחות המיוחדים. הדרמה כולה נמשכה יותר משלוש שעות, ובמהלכה חילצה המשטרה כ-30 בני אדם מהמועדון.

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מתקשים לעכל (צילום: AP) (צילום: AP)
מתקשים לעכל(צילום: AP)
 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

ההיערכות בבית החולים לקליטת הנפגעים (צילום: AP) (צילום: AP)
ההיערכות בבית החולים לקליטת הנפגעים(צילום: AP)

אזור המועדון באורלנדו שבו אירע הטבח ()
אזור המועדון באורלנדו שבו אירע הטבח

במשך שעות דווח כי החמוש מתבצר במקום עם בני ערובה ואף נושא עליו פצצה. המשטרה קראה לאנשים להתרחק מהמקום, וסרקה את האזור בעזרת כלבי גישוש. גם פיצוץ מבוקר של חפץ כלשהו נעשה - לדברי המשטרה כדי להסיח את דעתו של היורה, וכוחות פריצה מיוחדים הוזעקו. הם אלה שחיסלו בסופו של דבר את הרוצח בתום קרב יריות.

 

זמן קצר אחרי תחילת הטבח פורסמה בעמוד הפייסבוק של המועדון הודעה שבה נקראו כולם לברוח מהמקום.כ-320 בני אדם היו במועדון, שערך באותה העת מסיבה בסגנון לטיני. פרמדיק שהגיע למקום סיפר כי בשעת האירוע היה המועדון בתפוסה מלאה.

 

רישיון הנשק של עומאר מאטין ()
רישיון הנשק של עומאר מאטין
 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

פצועים מחוץ למועדון באורלנדו. "חשבנו שקולות הנפץ הם חלק מהשיר" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
פצועים מחוץ למועדון באורלנדו. "חשבנו שקולות הנפץ הם חלק מהשיר"(צילום: EPA)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

מסיבת העיתונאים של המשטרה באורלנדו בצהריים ()
מסיבת העיתונאים של המשטרה באורלנדו בצהריים

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

ג'ון אלאמו שבילה במועדון סיפר כי היה בחדר במועדון כשלפתע ניצב החמוש מול החדר הזה. "שמעתי 20, 40, 50 יריות. המוזיקה נפסקה". מבלה אחר, רוב ריקי, סיפר שהירי החל זמן קצר לפני המועד שבו אמורה הייתה המסיבה להסתיים: "כולם שתו את השלוק האחרון שלהם".

 

SMS מהילד: "אמא, היורה מתקרב"

כריסטופר האנסן היה באזור VIP במועדון כשהחל לשמוע את היריות. "חשבתי לעצמי, נו, אתם צוחקים עליי? פשוט השתטחתי. אמרתי, 'בבקשה, בבקשה, בבקשה, אני רוצה לצאת מזה בחיים'. כשהצלחתי, ראיתי שאנשים נורו. ראיתי דם. אתה מקווה ומתפלל שלא תחטוף כדור". הוא סיפר כי המשיך לשמוע יריות גם אחרי שברח החוצה וכשהמשטרה כבר אמרה לאנשים להתרחק מהמועדון.

 

מחוץ למועדון עמדה מינה, שבנה אדי, בן 30, היה בפנים. הוא שלח לה מסרון כשהחל הירי וביקש ממנה להתקשר למשטרה. הוא סיפר לה שרץ לשירותים עם מבלים אחרים במועדון כדי להסתתר. אחר כך כתב לה: "הוא מתקרב". היא מספרת: "ההודעה הבאה שלו הייתה 'הוא תפס אותנו, הוא כאן איתנו. זו הייתה השיחה האחרונה איתו". אם אחרת סיפרה בבכי בבית החולים: "אני לא יודעת איפה הבן שלי. הוא בני היחיד, הוא בן 32. הוא ילד טוב. קמתי במקרה לשירותים ב-03:00 לפנות בוקר וראיתי הודעה מהחברים שלו".

ליד זירת הטבח, מועדון ה"Pulse" (צילום: AP) (צילום: AP)
ליד זירת הטבח, מועדון ה"Pulse"(צילום: AP)הקריאה של מנהלי המועדון בפייסבוק: "צאו ותברחו!" ()
הקריאה של מנהלי המועדון בפייסבוק: "צאו ותברחו!"

"בדיוק עמדנו ללכת הביתה ואז התחלנו לשמוע ירי", סיפר אנתוני טורס, אחד המבלים במקום. "כולם התחילו לרוץ ולצרוח". הוא סיפר לעיתון "ניו יורק דיילי ניוז" כי חזר מהר למועדון וראה אנשי חילוץ והצלה מפנים נפגעים רבים לאמבולנס אחד. אדם אחר שבילה במועדון סיפר: "רקדנו ובילינו, כולם היו במצב רוח טוב, ואז פתאום התחלנו לשמוע ירי".

 

ריקרדו, שהיה גם הוא במועדון, סיפר: "הייתי שם. חמוש פתח באש. אנשים על רחבת הריקודים ובבר השתטחו על הרצפה וחלק מאתנו שהיו קרובים לבר וליציאה

האחורית הצליחו לחמוק החוצה ולברוח. הגעתי בשלום הביתה, אני מקווה שגם השאר". עד ראייה אחר סיפר כי כששמע רעשי פיצוץ לא הבין בתחילה שמדובר ביריות, אלא חשב שמדובר באפקטים שהם חלק מהמוזיקה שנוגנה.

 

 

 

המועדון שבו אירע הטבח - תיעוד ממסיבה אחרת שערך לאחרונה ()
המועדון שבו אירע הטבח - תיעוד ממסיבה אחרת שערך לאחרונה


הרשויות באורלנדו לא מסרו באופן רשמי מהם מניעיו של היורה, אבל ההערכה הראשונית הייתה שמדובר בפשע שנאה כלפי הקהילה הגאה. אם החשש הזה יתאמת,

יהיה זה אחד מפשעי השנאה החמורים ביותר בארה"ב בעשורים האחרונים. בשנים האחרונות הייתה ארה"ב ממובילי המאבק העולמי למען זכויות הקהילה הגאה,

ונישואים חד-מיניים מותרים כעת בכל 50 המדינות בה, אבל בקרב חוגים אמריקניים שמרניים, במיוחד במדינות מסוימות, עדיין יש התנגדות עזה להכרה בזכויות הלהט"בים.

 

הרמיזה של הרשויות מאוחר יותר, שלפיה ייתכן שליורה הייתה נטייה לאיסלאם הקיצוני, עשויה לשנות את ההערכה הזו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
פצועה מחוץ למועדון באורלנדו
צילום: EPA
מומלצים