שתף קטע נבחר

יעלון: הנהגת ישראל מפחידה בשואה שנייה, אתמודד על ההנהגה בבחירות הבאות

שר הביטחון לשעבר משה יעלון, שלקח פסק זמן מהפוליטיקה לאחר שהוחלף באביגדור ליברמן, תקף את הממשלה בכנס הרצליה, ואמר כי "מן הראוי שההנהגה במדינת ישראל תפסיק להעניק לאזרחים תחושה שאנחנו עומדים מול שואה שנייה. אציג חלופה להנהגה הנוכחית כי אין לנו ארץ אחרת"

 

 

שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, תקף בצהריים (יום ה') בחריפות בנאומו בכנס הרצליה במרכז הבינתחומי את הנהגת המדינה, ושב והודיע שיתמודד על ההנהגה: "בהודעתי ביום ההתפטרות הבהרתי שאשוב לחיים הציבוריים. בכוונתי להתמודד על ההנהגה בישראל בבחירות הבאות". הוא אמר כי "מן הראוי שההנהגה במדינת ישראל תחדל מלהפחיד את האזרחים, תפסיק להעניק להם תחושה שאנחנו עומדים מול שואה שנייה". באחרונה לקח יעלון פסק זמן מהפוליטיקה אחרי שהבין כי יוחלף על ידי אביגדור ליברמן במשרד הביטחון. יעלון הסביר את מהלכיו בכך שאיבד אמון בראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

"אם יש משהו המדיר שינה מעיניי וגורם לי להיות חרד לעתידה של ישראל - אלו לא משאיות הנשק שעושות דרכן מלבנון", אמר יעלון. "אם יש משהו המדיר שינה מעיניי אלו הם הסדקים הנפערים בחברה הישראלית, הכרסום השיטתי בחיים". הוא שב ותקף את ההנהגה ש"הפכה להיות נגררת ומתלהמת", וציין שקיבל "אלפי פניות של אזרחים ישראלים מכל גווני הקשת הפוליטית, ודאי מחברי הליכוד מכל רחבי הארץ, שהבהירו לי שיש כמיהה לשינוי, שמדינת ישראל זקוקה לשינוי".

 

משה יעלון במתקפה על ההנהגה הנוכחית (צילום: : עדי כהן צדק ) (צילום: : עדי כהן צדק )
משה יעלון במתקפה על ההנהגה הנוכחית(צילום: : עדי כהן צדק )

"מדינת ישראל ואזרחי ישראל", אמר, "ראויים להנהגה ממלכתית שתחדל לפעול בציניות ותזגזג חדשות לבקרים. אנו ראויים למנהיגות שאינה נוקטת את השיטות הנלוזות של הפרד ומשול. בלתי נסבל בעיניי שההנהגה בישראל של 2016 עסוקה בליבוי יצרים, שיסוי, הפחדה והפרדה בין יהודים לערבים, בין ימין לשמאל, ובין עדות שונות. כל זה כדי לשרוד בשלטון ולהרוויח עוד חודש או עוד שנה. אנו זקוקים למנהיגות ממלכתית שאינה מאפשרת הרמת יד על שופטי ישראל ובית המשפט העליון. אפשר להתווכח ולחלוק על אקטיביזם שיפוטי - אך להיאבק בחורמה בכל ניסיון לפגיעה בשלטון החוק. אנו זקוקים למנהיגות שאינה חותרת לשעבד את התקשורת לטובת צרכיה ההישרדותיים".

 

יעלון אמר כי ישראל זקוקה ל"הנהגה שתיאבק בהדרת נשים, בהטרדתן ובאלימות כלפיהן באופן נחרץ, הנהגה שלא מבססת את הישרדותה על השנאה והסתה כלפי שמאלנים, ערבים, חברי קיבוצים, ימנים. ישראל חייבת לשמור על היותה יהודית ודמוקרטית. אנו נמצאים כיום בצומת היסטורי. צומת שבו על כל אחד לשאול את עצמו באיזו מדינה הוא רוצה לחיות ובאיזו מדינה הוא רוצה שילדיו ונכדיו יגדלו. דומה כי בתקופה האחרונה נשברים שיאים של כיעור, ציניות ואופורטוניזם. אסור לנו לוותר, להרים ידיים או לומר לעצמנו שמישהו אחר יטפל בזה. לכן אני מתכוון להציג חלופה להנהגה הנוכחית, כי אין לנו ארץ אחרת".

 

"אין איום קיומי על ישראל"

יעלון הוסיף: "אני יכול לומר היום באופן נחרץ כי בעת הזו ובעתיד הנראה לעין אין איום קיומי על מדינת ישראל". הוא אמר בנאומו כי ישראל צריכה לדעת להגן על עצמה בעצמה, "טרם הגענו אל המנוחה והנחלה. במזרח התיכון אין לדעת מה יוליד יום ומי יחליט לנסות ולאתגר אותנו. אירועי השבוע החולף אף מוכיחים שהמלחמה בטרור והג'יהאד האיסלאמי היא מלחמה חובקת עולם".

 

"ישנם כיום ארגונים וקבוצות של הג'יהאד העולמי החמושים לא רק בנשק אלא גם בכסף. מעל כולם בולטים חיזבאללה וחמאס. הארגונים הללו מכינים עצמם ליום פקודה, שואפים להתחמש בנשק איכותי. מלחמה מול אחד הארגונים הללו או מול שניהם במקביל תהיה קשה ותגבה מאיתנו קורבנות בעורף ובחזית. לכן עלינו לדאוג שבכל מלחמה הם יוכו באופן כזה שיגרום להם לחשוב אם שווה להם לתקוף אותנו בעתיד, בדיוק כמו שהם עושים עכשיו".

 

מהליכוד נמסר בתגובה כי "משעשע לראות באיזו מהירות יעלון הפך את עורו. רק לפני חודשים אחדים הוא אמר: 'איראן היא דאגה קיומית לישראל'. היום בכנס הרצליה כשהפך לפוליטיקאי הוא אמר שאין דאגה קיומית לישראל. מה שרואים משם לא רואים מכאן".

 

מוקדם יותר נאם בכנס יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, שתקף בחריפות את הממשלה, ולא בחל בדימויים מעולם הילדים. "עכשיו אין אף איש שמאל שמזהם את האג'נדה. אם יש לכם עוד מילים חזקות שיכולות לבטא את האג'נדה הזו, אתם מוזמנים לשלוח אותן לתיבת המייל של נפתלי 'באטמן' בנט או 'פופאי' ליברמן", אמר הרצוג.

 

יצחק הרצוג. תקף (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
יצחק הרצוג. תקף(צילום: עמית שאבי)

יו"ר האופוזיציה אמר כי ממשלת הימין מחפשת אשמים במצב, אולם כאלה אין בנמצא. "סוף כל סוף יש לנו ראש ממשלה ימני,

שר ביטחון ימני, שר חינוך ימני, שרת משפטים ימנית, שר חקלאות ימני, ואפילו שר תחבורה ימני. בשאר המשרדים יש שר אחד. אם אתם ממש סקרנים גם הוא ימני", אמר הרצוג. "אין אף שמאלני שבגללו יש פיגועים. אין אף מערכניק שמונע מצה"ל לנצח. אין אף פושע אוסלו שמפריע לגיבורי הימין לנצח את הטרור, לחסל אותו, לסכל אותו, לרסק אותו, ולפרק אותו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: : עדי כהן צדק
משה יעלון
צילום: : עדי כהן צדק
מומלצים