שתף קטע נבחר

אהוד ברק נגד הממשלה: אם לא תתעשת, יש להפילה במחאה עממית

בנאום בכנס הרצליה תקף ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר בחריפות את הממשלה, ואמר כי יש "ניצני פאשיזם". הוא האשים את נתניהו ב"זילות השואה" והוסיף: "גרעין פנאטי של אידיאולוגיה קיצונית השתלט על הליכוד"

 

 

 

ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר אהוד ברק תקף הערב (יום ה') בחריפות את הממשלה הנוכחית ואת העומד בראשה, בנימין נתניהו, ואמר כי אם הממשלה לא תשנה את דרכיה, יש להפילה במחאה עממית: "מכאן, אני קורא לממשלה להתעשת. ולחזור מיד אל הפסים. אם לא תעשה כן - יהיה על כולנו, כן, כו-ו-ו-לנו - לקום ממקומות מושבינו, הנוחים והפחות נוחים - ולהפילה, דרך מחאה עממית ודרך פתק הבוחר - לפני שיהיה מאוחר מדי".

 

ברק הזהיר מפני סימני פאשיזם בממשלה: "אם זה נראה כמו 'ניצני פאשיזם', הולך כמו 'ניצני פאשיזם' ונובח כמו 'ניצני פאשיזם', אז זה 'ניצני פאשיזם'. זהו המצב. ממש כך", אמר בנאום בכנס הרצליה במרכז הבינתחומי. הוא ציין כי ראש הממשלה הכתיר את נסראללה, אחמדינג'אד, הנייה, מוחמד דף ואבו מאזן כ"היטלר לזמנו, כשמעל כולם, בנאום מן הכתב של נתניהו, באנגלית, הוכתר המופתי יימח שמו כהוגה השמדת היהודים - והיטלר כמי שרק נפל בקסמו. ה'היטלריזציה' מפי ראש הממשלה, של איומים אזוריים מתחלפים, קשים ככל שיהיו, היא זילות השואה בשיאה. היא ולא דבר אחר".

 

ברק נואם בכנס בהרצליה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ברק נואם בכנס בהרצליה(צילום: מוטי קמחי)

ברק הזהיר מפני מתקפה על הדמוקרטיה וציין בהקשר זה את ההתקפות על בית המשפט העליון, על החברה האזרחית, על חופש הביטוי, על עצמאות התקשורת, על מצפונם המקצועי ואי תלותם של מבקר המדינה, היועץ המשפטי לממשלה, נושאי תפקידים בכירים בצה"ל, שב"כ ומשטרה ועל הרגולטורים ברשות ההגבלים העסקיים, רשות החשמל. "ולהוותנו אף על מנהלי בתי ספר ומחנכים שמגלים 'עצמאות יתר' מחשבתית".

 

"חוק ההדחה וחוק העמותות ופסקת ההתגברות וחקיקת הסעות נפרדות באיו"ש והחלת החוק הישראלי על המתיישבים באיו"ש - היו ראויים כולם שלא יבואו לעולם. אבל רק עיוור או מיתמם, בור או מתקרנף - לא יראה בצירוף כל אלה את תהליך שחיקת הדמוקרטיה ואת ניצני הפאשיזם שדבקו בממשלה הזאת. כן, כן. כבר אמרתי, לא כמו בגרמניה. כמו במדינות אירופה האחרות ובדרום אמריקה. כן, אני יודע, לפני 90 שנה, לא לפני 70 שנה".

 

"ועוד לא הזכרנו את מקרי הקצה החמורים יותר - רצח אבו חדיר. שריפת המשפחה בדומא. עקירת הזיתים. דורשי 'תורת המלך'. מובילי הגדיים לחידוש עבודת הקרבנות בהר הבית. לא דיברנו על החייל היורה. רמטכ"ל ושר ביטחון מכהנים - בכרזות - ולראשם כפייה. ההתנפלות על שר הביטחון והדחתו המכוערת. שיחת העידוד הדואגת מ'אבא של חייל' להורי החייל היורה והופעת שר הביטחון לעתיד בבית המשפט - שמא תאמרו, על מנת לחזק את רוחם של השופטים נגד ה'רוח הרעה' הנושבת אליהם מהרחוב? (ותגובות מראש הפירמידה, הפוסט של נתניהו על 'האונס הלאומני'. וחבורות צעירים יהודים שריסקו בערים מעורבות ויטרינות קריסטל של חנויות ערבים - כי הם ערבים. ו'הצל' ו'לה פמיליה' - כגיבורי תרבות). איך אמרנו? רק עיוור או מיתמם, בור או מתקרנף - לא יראה את מה שאנחנו רואים".

 

ברק הזהיר כי "חברה חפצת חיים, שלא יעמוד לה כוחה להביט נכוחה אל הידרדרות ערכית מוסרית ופוליטית כזאת - לקרוא לה בשמה ולהיאבק על עצירתה - תשלם בריבית דריבית את מחיר המחדל הזה. קיצוניות אטומה, הובריס ועיוורון השתלטו על ראש הממשלה ועל ממשלת ישראל - ובשם אג'נדה, סמויה להלכה, עם 'נגיעה משיחית', היא גוררת את כולנו לתהום מוסרית וביצועית שתחתיתה - מי ישורנו?".  

 

"מה קרה למנהיגות? למה אנחנו רואים יום יום אצל הממשלה והעומד בראשה פסימיות, פסיביות, חרדה, שיתוק - במקום בטחון עצמי, אומץ וכח להחליט ולפעול; קורבניות בכיינית טבולה ברחמים עצמיים, במקום תחושת גאווה בכל לב ישראלי; פילוג ופיצול, הסתת איש ברעהו, גישת 'סכסך ומשול', במקום טיפוח אמיתי של אחדות העם לצד הזכות לחלוק זה על זה; טיפול מועדף בהון הגדול, במקום באזרח, משפחתו, זכותו לפרנסה בכבוד ועתיד ילדיו; התלהמות והתבהמות, שיח שנאה והשתקה - במקום שיח סובלני וקשוב שמכיר בריבוי הגוונים והתרבויות בתוכנו.

 

"ואיך כל זה מתרחש יום אחר יום - בניגוד לאינטרס הלאומי, על חשבון כלל האזרחים, בניגוד אפילו לאינטרס של בוחרי הליכוד ומפלגות ימין, בניגוד לצרכי הביטחון שלנו ותוך דרדור מצבה הבינלאומי של ישראל?", הוסיף ברק. "הנה תשובתי: קרתה השתלטות עוינת. ממשלת הימין, בעיקר של השנה האחרונה, אינה ממשיכת דרכם של ז'בוטינסקי ובגין. גרעין פנאטי של אידיאולוגיה קיצונית השתלט על הליכוד, תוך ניצול פרצות בחוקת הפריימריז, וטיהר את הנהגת הליכוד מכל מי שערכי הדמוקרטיה היו חשובים לו יותר מפופוליזם או הישג רגעי. ובהמשך, דרך שימוש חוזר בפחדים ובחולשות של העומד בראש - ניצחה עמדתם".

 

ברק הוסיף לתקוף: "האג'נדה שלהם הפכה למובילה, כאשר ההנהגה הפורמלית נגררת אחריהם. ואל נטעה, נתניהו בראשה נושא באחריות לפעולות ממשלתו החטופה ומחדליה, בין אם מדובר בחולשת דעת או אופי, בין אם מדובר ב'סינדרום שטוקהולם', ובין אם זו 'התגלות' מאוחרת של עמדות היסוד שלו בהשראת משפחתו וסביבתו הקרובה. ולכל מי שגדל על עיקרון האמת של ז'בוטינסקי, אוסיף: מי, בשם האלוהים, הסמיך את נתניהו והממשלה 'החטופה' הזאת להוליך אותנו אל סף התהום תוך מלמול מרגיע, מתעתע ורצוף - שתכנו משדר לכאורה את ההיפך".

 

ברק אמר כי "מה שעומד באמת בראש סדר העדיפויות של נתניהו וממשלתו היום איננו ביטחון ישראל, ואיננו שמירת הדמוקרטיה, ואיננו אחדות פנימית בעם - אלא קידום זוחל וערמומי, מבלי להודות בכך, של אג'נדת 'מדינה אחת' מהירדן לים - אג'נדה המהווה איום ישיר על עצם זהותה ועתידה של ישראל ועל הפרויקט הציוני כולו. זוהי ממשלה נבחרת. אך כפי שאמרתי כאן לפני שנה - ממנה נדרוש את הדין וחשבון. המאזן עד כה מחמיר והולך ושורתו התחתונה מדאיגה ביותר- בתוכנה ובכיווניה כאחד. נדרשת לישראל מנהיגות אחרת,האוחזת במצפן ולא בשבשבת ובתרמילה מגילת העצמאות ולא, חלילה, 'תורת המלך'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אהוד ברק במתקפה על נתניהו
צילום: מוטי קמחי
מומלצים