שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עימות בכותל: חרדים הפריעו לרפורמים להתפלל
  כמה מאות רפורמים וקונסרבטיבים הגיעו לעצרת בכותל. עשרות חרדים, רובם תלמידי ישיבה, הפריעו להם ואף נקטו באלימות פיזית. מנכ"ל התנועה הרפורמית קרא לראש הממשלה ליישם לאלתר את "מתווה הכותל"

    

  העימותים בין החרדים לרפורמים בכותל    (צילום: אלי מנדלבאום )

  העימותים בין החרדים לרפורמים בכותל    (צילום: אלי מנדלבאום )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

    

  הכותל המערבי. מסר מצדד של נתניהו (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  הכותל המערבי. מסר מצדד של נתניהו(צילום: גיל יוחנן)

  מלחמות הדת חוזרות לכותל המערבי : עשרות חרדים התעמתו בצהריים (יום ה') ברחבת הכותל עם אנשי התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית, בניסיון למנוע מהם לקיים תפילה שוויונית, משותפת לנשים ולגברים באתר הקדוש. בזרמים הליברלים ביקשו בעצרת למחות נגד הממשלה, שאינה מיישמת את החלטתה להקצות רחבה לתפילה פלורליסטית במקום.

   

  כמה מאות רפורמים, קונסרבטיבים ותומכיהם השתתפו בעצרת שנערכה ברחבה העליונה של הכותל, מאחורי עזרות הגברים והנשים. רב הכותל שמואל רבינוביץ' ביקש למנוע אותה, אך חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה קבעה כי התפילה השוויונית היא חוקית. בעקבות כך יצאו עשרות חרדים, רובם תלמידי ישיבה צעירים, למחאה בהוראת הרבנים שלהם. הם חסמו בגופם את אנשי הזרמים הליברלים והפריעו לתפילתם בשירה קולנית. מעטים מהם נגררו לאלימות פיזית, אך זו נבלמה מיד. בתנועה הקונסרבטיבית טוענים כי "המתפרעים החלו בדחיפות ואף הטרידו מינית חלק מהנערות שנכחו במקום". לטענות אלו אין אישור מגורם אחר.

   

  מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, קרא לראש הממשלה לעצור את הסחבת וליישם לאלתר את "מתווה הכותל" השנוי במחלוקת. הוא איים לראשונה כי אם המהלך לא ייצא לדרך בתוך שלושה חודשים, עד חגי תשרי, יפנו הזרמים הליברלים לבג"ץ בדרישה לקבל חלק ברחבה המרכזית, ובתנאים שוויוניים וטובים יותר מאלה שקבעה הממשלה.

   

  מנכ"ל התנועה המסורתית, יזהר הס, מתח ביקורת על המשטרה שלטענתו לא דאגה לאבטח את המתפללים בכותל כדי לאפשר להם להשתתף באירוע ללא הפרעה, למרות בקשות המארגנים וחוות הדעת המשפטיות כי מדובר בעצרת חוקית.

   

  בעיצומה של התפילה, ועל רקע הביקורת על התנהלותו בפרשה, פרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו הודעה חריגה המצדדת במידה מסוימת ברפורמים והקונסרבטיבים. "בשעה שאנחנו ממשיכים במאמצינו להגיע לפתרון שיאפשר לכל יהודי להרגיש בבית בכותל המערבי, יש כאלה שהיו מעדיפים לחלק את עמנו ואף להכריז שיהודים אחרים הם רשעים או שאינם יהודים כלל", אמר נתניהו. "עלינו לדחות את הדברים והמעשים הלא ראויים הללו שמנוגדים לרוח הבסיסית של מדינת ישראל. אחדות העם היהודי היא מקור לכוחנו ואחד הערכים הכי קרובים לליבי". דברי נתניהו באו לאחר איומי מנהיגי התנועות הליברליות כי אם

  מתווה הכותל לא ייושם, צפוי משבר חסר תקדים בין ישראל ליהדות העולם.

   

  שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן התייחס לעימות בכותל: "כפי שידענו בכל הדורות, הכותל המערבי הוא מקום הקדוש ביותר לעם היהודי ואחד הערכים הכי קרובים ללב כל יהודי. בשעה שאנו פועלים להמשך שימור המקום הקדוש הזה שעיני כל העולם נשואות אליו בקדושה ובערגה, יש כאלה שהיו מעדיפים לפרוץ גדר במטרה לפגוע חלילה בקדושת המקום ובטהרתו . עלינו לדחות את הדברים והמעשים הלא ראויים הללו שמנוגדים לרוח ההלכה היהודית, ולהדגיש כי לא יהיה שום שינוי ממה שהיה מקובל בכל הדורות לגבי שמירת קדושת הכותל המערבי".

   

  במשטרת ירושלים אמרו כי כוחות סמויים פעלו בין המתפללים כדי להבטיח שהמחאות ההדדיות לא יהפכו לאלימות, אך האחריות לדאוג לקיום התפילות עצמן מוטלת על סדרני הקרן למורשת הכותל המערבי.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים