שתף קטע נבחר

נתניהו התגאה בהשבת טנק הנעדרים מסולטן יעקוב. מומחים: "זה לא הטנק"

בשבוע שעבר השתתף נתניהו בטקס החזרת הטנק מסולטן יעקוב מהרוסים ואמר: "למשפחות הנעדרים יהיה שריד מהקרב שהן יוכלו לבקרו בישראל ולגעת בו ובזכר בניהן". אבל מומחים לשריון קבעו: "זה לא טנק שבהם לחמו שלושת הנעדרים". המשפחות זועמות: "בשביל מה צריכים ספינים?"

 

לא הטנק הנכון. הטנק שהוחזר ()
לא הטנק הנכון. הטנק שהוחזר

שבוע אחרי שהטנק "שבו לחמו נעדרי קרב סולטן יעקוב" נחת בארץ, מתברר כי מדובר בטנק שאומנם השתתף בקרב במלחמת לבנון הראשונה, אך זהו לא הטנק של הנעדרים והמשפחות זועמות: "כל המשפחות של הנעדרים מתפוצצות. בשביל מה צריך את כל הספינים האלו?".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף בשבוע שעבר בטקס חגיגי שבו העביר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין את הטנק לידי ישראל, ונתניהו יצר את הרושם שמדובר בטנק של הנעדרים. "רעייתי שרה ואני השתתפנו היום בטקס מרגש להשבת הטנק שנפל בשבי הסורי מקרב סולטן יעקוב במלחמת לבנון הראשונה", כתב נתניהו בפייסבוק.

 

"טנק זה הוא העדות היחידה לנעדרינו מאותו קרב: זכריה באומל, צבי פלדמן ויהודה כץ. 34 שנים אנו מחפשים אחר לוחמינו ולא נפסיק עד שנביאם לקבר ישראל במדינת ישראל. במשך 34 השנים הללו למשפחות כץ, פלדמן ובאומל אין קבר לפקוד אותו. עכשיו יהיה להן את הטנק הזה: שריד מקרב סולטן יעקוב שהם יוכלו לבקרו בישראל ולגעת בו ובזכר בניהן". מאוחר יותר אף התלונן נתניהו בפייסבוק כי "התקשורת הישראלית התעלמה ברובה מהביקור ההיסטורי שקיימתי ברוסיה" וציין כי אחד מהישגי הביקור היה "השבה של הטנק הישראלי שהינו העדות האחרונה לנעדרינו מקרב סולטן יעקוב".
"רעייתי ואני השתתפנו בטקס מרגש להשבת הטנק שנפל בשבי הסורי". נתניהו בטקס במוסקבה (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
"רעייתי ואני השתתפנו בטקס מרגש להשבת הטנק שנפל בשבי הסורי". נתניהו בטקס במוסקבה(צילום: חיים צח, לע"מ)

אבל אתמול (ה') אמר המומחה לטנקים סא"ל (מיל') מיכאל מס ל"ידיעות אחרונות" כי לא מדובר בטנק שבו היו הלוחמים הנעדרים. "זה נורא עצוב שראש ממשלה וגם המדיה הולכים אחרי הודעות כוזבות", אמר. "הטנק הזה אינו הטנק של הנעדרים. מה שהוחזר זה טנק שלם, והטנקים של הנעדרים הם אחרים. מדובר בוודאות באחד משמונת הטנקים שנפלו בידי הסורים באותו קרב של חטיבה 399, אבל בטנק הזה אין סימנים שנפגעו אנשים. כשנתניהו אמר שיהיה מנוח למשפחות שאין להן קבר, הוא טעה פעמיים. ראשית, זה לא טנק הנעדרים, ושנית, הם נעדרים ולא חללים".

 

סא"ל (מיל') דני קריאף הוסיף: "הטנק שהוחזר מספרו 817581, ואילו הטנקים של הנעדרים הם אחרים. אחד מהם שרוף, בוודאות, מהפגיעה שספג. ברור שאת הרוסים לא מעניין איזה טנק הם מוסרים, ועל זה נתניהו עשה גימיק".

"ברור שאת הרוסים לא מעניין איזה טנק הם מוסרים". הטנק נוחת בארץ ()
"ברור שאת הרוסים לא מעניין איזה טנק הם מוסרים". הטנק נוחת בארץ

יצוין כי שלושת החיילים הנעדרים היו בשני טנקים נפרדים בקרב בסולטן יעקוב וכי צה"ל טען מאז ומתמיד שהטנק שהועבר לרוסים אינו קשור לנעדרים. לפני 18 שנה אף קבע הצבא במפורש כי אחרי שבדק את מספר הטנק שנמצא במוזיאון הרוסי התברר כי השיריונרים שלחמו בו בריאים ושלמים.

 

פרחיה היימן, אחותו של הנעדר יהודה כץ, הגיבה בזעם. "כל המשפחות של הנעדרים מתפוצצות. בשביל מה צריך את כל הספינים האלו?" היא אמרה אתמול והוסיפה: "מאז ששמעתי על הכוונה להחזיר את הטנק חיכיתי בציפייה ולא עצמתי עין בלילה. לפני עשרה ימים עשו את הטקס ברוסיה ושם נתניהו אמר שיהיה למשפחות את הטנק הזה 'שיוכלו לגעת בו ובזכר בניהן', וכבר אז הוא ידע שזה לא הטנק הנכון אבל אנחנו עדיין לא ידענו. רק למחרת קיבלתי את מספר הטנק הנכון, לא דרך צה"ל, והבנתי שזה לא הטנק של יהודה".

 

גורמים במשרד ראש הממשלה מסרו בתגובה כי בשום שלב ישראל לא טענה שמדובר בטנק של שלושת הנעדרים. "אמרנו שזה טנק מקרב סולטן יעקוב ועדות מהקרב, וזה גם מה שראש הממשלה אמר למשפחות", הסבירו. "אף אחד אף פעם לא אמר שזה הטנק של שלושתם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים