שתף קטע נבחר

שיטת ה"פרופיילינג": כך עושים את זה בישראל

בכיר השב"כ לשעבר, ירון בלום, אומר שהצעת המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ לעשות פרופיילינג למוסלמים, שונה מאוד מהשיטה הישראלית. "זה מטעה מאוד ולא מדויק למה שקורה, ישראל מבצעת בידוק ביטחוני ענייני"

 

 

"אדם שנשקפת סכנה מכבודתו או ממנו מטפלים בו עניינית, ללא קשר לדת מין וגזע. זה ששירבבו אותנו לתוך שיטת הפרופיילינג במערכת הבחירות של דונלד טראמפ, זה מטעה מאוד ולא מדויק למה שקורה", אומר ירון בלום, לשעבר בכיר בשב"כ, בעקבות הצעתו של המועמד הרפובליקני לנשיאות לעשות פרופיילינג למוסלמים בארצות הברית.

 

מה זה פרופיילינג בעצם?

בלום: "צריך לבודד את האמירה של טראמפ לגבי מערכת הביטחון שלו, לעומת מה שמערכת הביטחון והשלטונות הישראלים מבצעים. פה עושים בידוק ביטחוני לנוסעים שטסים מישראל ולישראל, לא מדובר פה בפרופיילינג לאוכלוסייה מסוימת, אלא שיטה של סיווג שתכליתה לבודד ולהיות בטוחים שכל הנוסעים שעולים למטוס הם ללא חומרי נפץ או כוונות פיגוע כאלה או אחרות. אתה מאפיין את הנוסעים ומסווג אותם על בסיס המסוכנות הביטחונית שלהם ללא קשר לדת, מין וגזע. עושים את זה מקצועית, עניינית ועם כבוד האדם וזכויות הפרט. ישראל עושה את זה הרבה שנים על פי הערכת מצב ומודיעין, יחד עם סימנים מחשידים כאלה ואחרים, במהלך הטיפול הביטחוני בנוסעים כולם, תוך שמירה על זכויות הפרט וכבוד האדם וחירותו".

 

אתה הרי יודע שמדובר פה באוכלוסיה מסוימת, מוסלמים, ערבים.

"ממש לא, אם אתה תיסע עכשיו ותשאיר את המזוודות בשמירת חפצים, בתחנת רכבת או בבית מלון, ואם נסעת באוטובוס והנהג המקומי הסיע אותך וירדת לאכול גלידה, המזוודה שלך תיבדק כמו כולם. מדינת ישראל מבצעת בידוק ביטחוני ענייני, בהתאם לרמת הסיכון והמסוכנות ממך או מכל מה שמסביב".

 

טראמפ. "לא מדובר פה בפרופיילינג לאוכלוסייה מסוימת" (צילום: AP) (צילום: AP)
טראמפ. "לא מדובר פה בפרופיילינג לאוכלוסייה מסוימת"(צילום: AP)

בלום מסביר איך הבדיקות נערכות: "מערכת הביטחון הישראלית מבצעת סיווג וביטחון לטיסות הישראליות מזה

עשרות שנים על בסיס האיומים ועל בסיס הערכת האיום והערכת מצב. קודם כל עושים מודיעין, המערכות מסונכרנות עם שב"כ, מוסד, עם צה"ל וגופים אחרים וכל ידיעה מודיעינית מתנקזת לאן שהיא צריכה. על בסיסה מטפלים באותם נוסעים שהם חשודים כמעורבים, כתומכים בפעילות טרור כזו או אחרת. האם זה מוסלמי, נוצרי או יהודי ישראלי - לא משנה בכלל. מאוד נוח לצבוע את זה באור מוסלמי, ולמוסלמים נוח לבוא ולהגיד שעושים רק להם בדיקות ביטחון, אבל כדי לבודד מתוך האוכלוסייה הערבית-ישראלית בישראל שרובם שומרי חוק וסדר, את מתי מעט מהם שתומכים בפעילות טרור או מעורבים בה, צריך לבצע פעילות ביטחונית כדי לבודד אותם".

 

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) אינו מסכים עם בלום: "הלב מתנפח מגאווה שעכשיו טראמפ רוצה לקחת את הייצוא החדש שאנחנו עושים. אני מסכים חלקית עם ירון אבל גם להודות באמת זו לא בושה, זו המציאות. מה זה נוסע מסוכן על פי מערכת הביטחון? למי יש סכנה פוטנציאלית על פי מערכת הביטחון? הכל מאופיין לפי מאפיינים גזעיים ולאומיים, זה המצב. אם אתה ערבי ומוסלמי, אתה חשוד בפוטנציה. זה האפיון הקיים במערכת הביטחון".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים