שתף קטע נבחר

"נלחמים על הזכות הבסיסית לקחת חופשת לידה כמו שצריך"

המאבק להארכת חופשת הלידה עולה מדרגה והורים מתארגנים למהלך ציבורי. אסנת ואתורי, יוזמת המאבק: "יש לא מעט משפחות שנאלצות לוותר על הדבר הכי בסיסי - להיות שם בחודשים הראשונים לחיי התינוק שלהן"המאבק להארכת חופשת הלידה עולה מדרגה ואמהות ואבות מתארגנים למהלך ציבורי משמעותי. אסנת ואתורי, אחת ממובילות ההתארגנות הזו, מספרת: "יש לנו כבר מעל ל-90 אלף הורים שנלחמים על הזכות הבסיסית לקחת חופשת לידה כמו שצריך עם הילדים שלהם, מעבר ל-14 שבועות.

 

"כידוע החוק בישראל מאפשר לנשים לקחת 26 שבועות חופשת לידה אבל בפועל מממנים רק 14, מה שבעצם משאיר את המשפחות לממן בעצמן 12 שבועות נוספים. לא כל אחד יכול להרשות לעצמו, יש משפחות שלוקחות את זה ומסתבכות כלכלית ויש לא מעט משפחות שהזכות הבסיסית הזאת נבצרת מהן ונאלצות לוותר על הדבר הכי בסיסי - להיות שם בחודשים הראשונים לחיי התינוק שלהן".

 

לדברי ואתורי, "אנחנו כבר לא בעידן הזה שלשבת בבית ולגדל ילדים זה התפקיד של האמהות. יחד עם זאת, כל המחקרים מראים על כך שחודשים ראשונים בחייו של התינוק הם החודשים שבהם הוא מתפתח פסיכולוגית והנוכחות של האם או האדם המבוגר המשמעותי היא קריטית".

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

יוזמות המאבק פנו לשר האוצר, משה כחלון, במטרה לגרום לשינוי בחקיקה. "אנחנו מצפים שתיבנה תוכנית רב שנתית שתקבל ביטוי כבר בתקציב 2017, שהמטרה שלה היא להסתכל לגמרי אחרת על חופשת לידה ולאפשר את הזכות הבסיסית הזאת לכל משפחה", אומרת ואתורי.

 

"היום משפחה מקבלת תשלום חד פעמי בגובה שלוש משכורות אחרונות של האישה בדרך כלל והרבה משפחות שחיות על אוברדרפט מקבלות את הכסף הזה, הוא נבלע בחשבון והן לא מצליחות להתקיים. אני חושבת שאפשר להסתכל על כל העניין הזה וקצת לתקצב את זה אחרת. זה לא אומר שצריך עכשיו לקחת שלושה חודשים ולהכפיל את התקציב אבל מישהו צריך להרים את הכפפה ולבחון מחדש את הנושא הזה.

 

"אני מזמינה את כל מי שמרגיש הזדהות להצטרף אלינו לקבוצה שנקראת חופשת לידה זו זכות, לא הישרדות ולהצטרף להורים במטרה לגרום לשינוי".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
"מקבלי ההחלטות צריכים לחשוב אחרת על חופשת לידה"
צילום: shutterstock
מומלצים