שתף קטע נבחר

האישה לצידה: וורן וקלינטון יד ביד בדרך לבית הלבן

המועמדת הדמוקרטית לנשיאות עדיין לא הכריזה מי תהיה הסגנית שלה במרוץ לנשיאות, אך הסנאטורית אליזבת' וורן כבר רשמה וי כששלהבה את הקהל וזכתה לתשואות בכנס בחירות באוהיו: "נעשה הכול כדי להביא את קלינטון לבית הלבן"

 

לראשונה מאז החל הקמפיין של הילרי קלינטון לנשיאות הן עמדו שתיהן על הבמה, בחולצות כחולות כמעט זהות, שילבו ידיים, וקבלו תשואות מהקהל בסינסינטי שבאוהיו, כאלו שלא נשמעו כבר זמן רב באסיפות הבחירות של קלינטון. המתמודדת לנשיאות צירפה אליה לראשונה לקמפיין של הסנטורית ממסצ'וסטס, אליזבת' וורן, והשתיים חשמלו את האולם והזרימו יחד אנרגיה חיובית, שהעלתה את מפלס הניחושים והשמועות בבורסה הפוליטית שהילרי הביאה את וורן כדי לשגר בלון ניסוי לקראת אפשרות שתציע לה לרוץ לצידה למשרת סגנית הנשיאה.

 

משלושה יוצא אחד. מי יהיה הסגן של קלינטון?

 

וורן, ליברלית אהודה מאוד בקרב הקהל ביתי של מסצ'וסטס יכולה להביא להילרי מתנה יקרה מפז - את התומכים של ברני סנדרס שעבורם היא המהדורה הנשית שלו: היא תומכת ברעיונותיו המהפכניים, לוחמת חירות וצדק כמותו, ובפריימריז שניהל מול הילרי קלינטון היא הייתה בצד שלו, דבר שהכעיס פמיניסטיות רבות שציפו לראות אותה עומדת בצד של הילרי. בכל זאת משק כנפי ההיסטוריה ואישה ראשונה שהגיעה כל כך רחוק במרוץ לנשיאות.

זאת הסגנית הבאה? קלינטון לצד וורן (צילום: EPA) (צילום: EPA)
זאת הסגנית הבאה? קלינטון לצד וורן(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
אליזבת' וורן אמנם מחאה כפיים במהלך הפריימריז לסנדרס, אבל בנתיב עוקף היא הפכה להיות הדוברמן היעיל ביותר מהצד של הילרי במתקפה נגד טראמפ כשהחל להתחזק בסקרים. היא פתחה נגדו במלחמת טוויטר רעשנית והעזה להטיח בפרצופו מול אלפי העוקבים אמיתות קשות על אורח חייו, דעותיו, צביעותו ובריונותו. המילים שלה היו כל כך נוקבות עד שטראמפ הפך אותה ליעד תקיפה כינה אותה "טמבלית" ואף לגלג על העובדה שהיא מציגה עצמה כנייטיב אמריקן וכינה אותה בציניות "פוקהונטס".

 

אתמול (ב') אחר הצהריים נעמדו האלפים על רגליהם באולם בסינסינטי שבאוהיו, אחת ממדינות המפתח הנחוצות לקלינטון לניצחון, והשתוללו משמחה כאשר השתיים פסעו יחד לבמה וכתשו את טראמפ ואת כל מה שהוא מייצג. "הוא קורא לבעלי מפעלים אמריקנים להחזיר את עסקיהם ממדינות אחרות לארצות הברית כדי לספק ג'ובים לאמריקנים?", שאלה הילרי קלינטון וענתה: "שיחזיר הוא עצמו את את העסקים שלו: הוא מייצר בטורקיה ובמזרח אירופה. למה הוא לא מביא את המפעלים שלו לאוהיו? ככה הוא רוצה לשים את אמריקה ראשונה?".

 

בשבועות האחרונים התהדק הקשר בין קלינטון לוורן, והשתיים אף קיימו פגישת עבודה ממושכת בארבע עיניים בביתה של קלינטון בוושינגטון מה שהעצים עוד יותר את ההערכות כי הן סוגרות עניין ויציגו כרטיס לנשיאות עליו שתי נשים: הנשיאה וסגניתה. וורן נמצאת ברשימה הקצרה של המועמדים מתוכם תבחר הילרי מי ירוץ או תרוץ לצידה: וורן יכולה אמנם להביא לה את תומכי טראמפ, אבל באותה מידה היא יכולה להבריח גברים לבנים שעבורם זה יותר מדי שתי נשים בפסגה ובעמדת הכוח של הבית הלבן. גם ככה מצבה של קלינטון איננו מזהיר בקרב גברים לבנים מבוגרים: הם ברובם נוהרים אחרי טראמפ. "אנחנו צריכים לעשות הכול וכך גם נעשה כדי להביא את קלינטון לבית הלבן", אמרה וורן בכנס הבחירות באוהיו.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ברשימה הקצרה של המועמדים נמצאים גם טים קיין, סנטור ממדינת וירג'יניה, שהיה בעבר מושל באותה מדינה. וירג'יניה חשובה לניצחון הילרי בבחירות והיא יכולה להטות שם את הכף לטובתה. מה עוד שאמריקה ששבויה עדיין בדעות קדומות יכולה אולי לעכל אישה נשיאה, אבל בתנאי שלצידה יעמוד גבר לבן, על כל צרה שלא תבוא ואת זה גם כן יכול קיין לספק.

 

גם ג'וליאן קסטרו, הכוכב העולה של המפלגה הדמוקרטית ושר הבינוי בקבינט של אובמה נמצא ברשימה: הוא נולד בארצות הברית אולם הוריו הם ילידי מקסיקו והילרי קלינטון זקוקה לציבור ההיספני כמו אוויר לנשימה, ועתה מראים הסקרים כי אחוז ההצבעה בקרבם צפוי להיות נמוך. קסטרו יכול להתסיס את הקהילה ההיספנית ולגרום לרבים ביניהם ללכת בכל זאת להצביע למרות שהם שבעי אכזבות מהפוליטיקה ומההבטחות שפיזרו לעברם במשך השנים ולא קיימו.

 

אולם איש מבין שני אלו, קיין או קסטרו לא זכה (עדיין) לעמוד לצידה של הילרי קלינטון בעצרת בחירות מרכזית. וורן היום היתה הראשונה. וגם אם בסופו של דבר היא לא תהיה על הכרטיס של הילרי, הצליחה וורן להוכיח היום את כוחה האלקטורלי, את עוצמתה מול קהל, ואת היכולת שלה להתחבר לקלינטון באופן חברי ורעיוני. אולי היא לא תקבל את שיחת הטלפון המיוחלת עם הזמנה מהילרי לרוץ לצידה, אבל היום שתיהן נתנו לאמריקה להבין כי הן צמד, בווריאציה כזאת או אחרת, בקמפיין של הילרי התמוגגו מהעוצמה הנשית ששידרו שתיהן על הבמה. היום, הפכה וורן מבחינתם לנכס גדול פי כמה.


פורסם לראשונה 27/06/2016 22:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים