שתף קטע נבחר

אושר סופית: חופשת לידה גם לאבות

במליאת הכנסת אושר פה אחד החוק של ח"כ תמר זנדברג שיעניק גם לאבות חופשת לידה בת שישה ימים שהמעסיק יחויב לכבד. החוק ייכנס לתוקף באופן מיידי: "אבות יקבלו סוף סוף את הזכות המובנת מאליה"

עכשיו זה סופי: מליאת הכנסת אישרה בקריאה שניה ושלישית את חוק חופשת אבהות של ח"כ תמר זנדברג (מרצ) ובמסגרתו גם אבות יוכלו לצאת לחופשת לידה והמעסיק יחוייב לאפשר זאת. החוק יכנס לתוקף באופן מיידי וממחר אבות יוכלו לקחת את החופשה המיוחדת. החוק עבר בכנסת ללא מתנגדים.

 

במסגרת החוק שאושר, תינתן חופשת לידה ייעודית לאבות שתימשך 6 ימים כולל יום הלידה. שלושה ימים ממנה יהיו על חשבון ימי מחלה ושלושה ימים על חשבון חופשה שנתית. כיום אין חובה למעסיק לאפשר לעובד לצאת לחופשה לאחר יום הלידה, ועובדים תלויים ברצונו הטוב של המעסיק, בלי שניתנת שום הגנה לזכות ולחובה הבסיסיות להיות לצד האם והילוד בימים שלאחר הלידה.

 

ישראל כיום היא אחת מ-5 מדינות בלבד ב-OECD שלא מעניקה חופשת לידה לאבות ולכן שיעור הגברים היוצאים לחופשה כזו בישראל, על חשבון ימי החופשה של האם, עומד על 0.4% בלבד.

 

מחקר של מכון טאוב קבע כי חופשת לידה לאבות מצמצמת פערים בשוק העבודה בין נשים וגברים ותורמת לחזרתן של יותר נשים למעגל העבודה כי של מחלקת המחקר של בייקר טיילי קבע כי שמונה ימי חופשה לאב לאחר הלידה תגדיל את התוצר במשק ב-4 מיליארד עקב הגדלת הפריון.

 

"אני גאה להעביר בקריאה שלישית חוק שישפיע על הורים של 170 אלף תינוקות מדי שנה", אמרה זנדברג. "סוף סוף יקבלו אהבות את הזכות המובנת מאליה להיות עם ילדיהם בימים הראשונים לחייהם בלי להיות תלוי בחסדי המעסיק. השלב הבא יהיה להשוות את זכותם של העצמאים בנושא".

 

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן: "החוק מהווה בשורה למשפחות הצעירות שיוכלו להתחיל את חיי ההורות ביחד ולהתגבש כמשפחה. הולדת תינוק או תינוקות חדשים הם הרגעים המרגשים ביותר בחייו של כל הורה. הזמן הזה נחוץ לתחושת הרבה ולהתחלה נוחה ולקלה יותר למשפחה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים