שתף קטע נבחר

צילום: EPA, רויטרס

נפתח הקרב על ראשות בריטניה: בוריס ג'ונסון לא יתמודד

רשימת המועמדים להחליף את רה"מ קמרון הולכת וגדלה: שר המשפטים מייקל גוב, שרת הפנים תרזה מיי, שר העבודה והפנסיה סטיבן קראב, שר ההגנה לשעבר ליאם פוקס ושרת האנרגיה אנדריאה לידסום הודיעו על מועמדותם לראשות השמרנים. ראש העיר לונדון לשעבר, שהוביל את מחנה היציאה מהאיחוד האירופי, הפתיע בהודעתו שלא יתמודד על ראשות הממשלה

משמאל למעלה ובכיוון השעון: תרזה מיי, סטיבן קראב, אנדריאה לידסום, מייקל גוב, בוריס ג'ונסון וליאם פוקס (צילום: רויטרס, AP, AFP, EPA, gettyimages) (צילום: רויטרס, AP, AFP, EPA, gettyimages)
משמאל למעלה ובכיוון השעון: תרזה מיי, סטיבן קראב, אנדריאה לידסום, מייקל גוב, בוריס ג'ונסון וליאם פוקס(צילום: רויטרס, AP, AFP, EPA, gettyimages)

 

רק אחד מהם יישב במעון ראש הממשלה ברחוב דאונינג 10 בלונדון, אבל דבר אחד בטוח כבר עכשיו - בוריס ג'ונסון לא יהיה ראש ממשלת בריטניה הבא: שר המשפטים הבריטי, מייקל גוב, פרסם היום (יום ה') הודעה מפתיעה לפיה הוא מתכוון להתמודד על הנהגת המפלגה השמרנית ולהיות ראש הממשלה הבא אחרי דיוויד קמרון הפורש. עד לא מזמן העריכו רבים בממלכה שגוב בן ה-48 יעניק את תמיכתו לראש העיר לונדון לשעבר בוריס ג'ונסון, שנחשב לבעל הסיכויים הטובים ביותר להתמנות לראש הממשלה הבא, אבל היום הוא כאמור הפתיע ואמר שג'ונסון לא מתאים לתפקיד.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של ynet

 

"רציתי לעזור לבנות קבוצה מאחורי בוריס ג'ונסון כדי שפוליטיקאי שטען בעד עזיבת האיחוד האירופי יוכל להוביל אותנו לעתיד טוב יותר", כתב גוב בטור שפרסם במגזין המקוון Spectator, שבו הכריז על מועמדותו לראשות השמרנים. "אבל הגעתי למסקנה, בלית ברירה, שבוריס לא יכול לספק את המנהיגות או לבנות צוות למשימה העתידית", אמר שר המשפטים הבריטי. גורם במפלגה השמרנית חיזק את דבריו של גוב כשאמר לעיתון "דיילי מירור" כי "יש תחושה כי אף שלבוריס יש קמפיין טוב והוא מועמד מוביל, הוא עדיין לא מוכן".

 

"בוריס ג'ונסון לא יכול לספק את המנהיגות הנדרשת". ראש העיר לונדון לשעבר עם שר המשפטים מייקל גוב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"בוריס ג'ונסון לא יכול לספק את המנהיגות הנדרשת". ראש העיר לונדון לשעבר עם שר המשפטים מייקל גוב(צילום: AFP)
העיתון הבריטי "דיילי מייל" דיווח שאשתו של גוב, שרה ויין, שלחה לבעלה מייל שבו דחקה בו להשיג מג'ונסון ערבונות לגבי התפקיד שיקבל בממשלתו אם ינצח במרוץ לראשות השמרנים ויתמנה לראשות הממשלה. עוד דווח שרעייתו של שר המשפטים כתבה שלו שהוא צריך לוודא שיש לו "מינוף" לפני שהוא סוגר דיל מסוים עם ראש העיר לונדון לשעבר.

 

תרזה מיי: "Brexit משמעותו Brexit, נצא מהאיחוד האירופי"

שרת האנרגיה אנדריאה לידסום בת ה-53, שתמכה ביציאת בריטניה מהאיחוד האירופי, הכריזה בטוויטר על מועמדותה לראשות השמרנים דקות ספורות לאחר הודעתו המפתיעה של שר המשפטים גוב. 

 

גם עמיתתו של גוב בשולחן הממשלה, שרת הפנים תרזה מיי, הכריזה על מועמדותה לראשות השמרנים ולראשות הממשלה, והבטיחה לכבד את תוצאות משאל העם הבריטי שבו בחרו רוב המצביעים (52 אחוזים מול 48 אחוזים) בעד יציאה מהאיחוד האירופי. "Brexit משמעותו Brexit", היא אמרה.

 

פופולרית בקרב בריטים רבים ומועמדת לנצח. שרת הפנים תרזה מיי (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
פופולרית בקרב בריטים רבים ומועמדת לנצח. שרת הפנים תרזה מיי(צילום: gettyimages)
"הייתה מלחמה בקמפיין, נערכה הצבעה, שיעור ההצבעה היה גבוה והציבור נתן את גזר דינו. אסור שיהיו מאמצים להישאר בתוך האיחוד האירופי, שום מאמצים להצטרף אליו בחזרה דרך הדלת האחורית ושום משאל עם שני", אמרה שרת הפנים בת ה-59.

 

שרת הפנים מובילה בסוכנויות ההימורים

מיי גם אמרה שאין לערוך שום בחירות כלליות לפני 2020, המועד המתוכנן לבחירות הבאות בממלכה המאוחדת עם סיום מושבו של הפרלמנט. הבחירות האחרונות נערכו בשנה שעברה וראש הממשלה דיוויד קמרון ניצח ברוב גדול את אד מיליבנד ממפלגת הלייבור, אך נאלץ לפני שבוע להודיע שיתפטר מתפקידו משום שנכשל בהשארת בריטניה בתוך האיחוד האירופי ובשל העובדה שהוא זה שיזם את משאל העם שפילג את הממלכה.

 

בוריס ג'ונסון, ראש העיר לונדון לשעבר ומי שעמד בראש מחנה "לעזוב" את האיחוד האירופי, הדהים את כולם כשהודיע שאינו רץ לראשות המפלגה השמרנית. "בואו ננצל את ההזדמנות הזו ונהפוך אותה לרגע שלנו להתרומם גבוה בעולם. זו האג'נדה של ראש הממשלה הבא של המדינה הזו", אמר ג'ונסון לכתבים. "אבל אני חייב לספר להם, חבריי, שאחרי שהתייעצתי עם עמיתיי ובהתחשב בנסיבות בפרלמנט, החלטתי שאיש זה אינו יכול להיות אני".

 

ג'ונסון התייחס לחששות הרבים בממלכה מפגיעה בכלכלתה בעקבות יציאתה הצפויה מהאיחוד האירופי ואמר שהתקופה הנוכחית איננה תקופה של משבר. "זהו רגע של תקווה ושאיפה למען בריטניה", הוא אמר והוסיף שיותר מדי בריטים לא ראו עלייה במשכורותיהם במשך שנים. לדבריו, לונדון והממלכה המאוחדת כולה "יפרחו" מחוץ לאיחוד האירופי. הוא הבהיר שיתמוך בממשלה השמרנית הבאה שתקום, אך שהוא לא יהיה זה שיעמוד בראשה.

 

בינתיים, מי שמובילה בסוכנויות ההימורים היא שרת הפנים מיי, שנתפשת על ידי רבים כמי שניתן להפקיד בידיה בבטחה את ניהול הממלכה במסלול הקשה והמפרך של פרישה מהאיחוד האירופי. בכיר נוסף במפלגה השמרנית שהצטרף למרוץ על ראשות המפלגה וראשות הממשלה הוא שר העבודה והפנסיה סטיבן קראב בן ה-43.

 

תמכה ביציאה מהאיחוד האירופי. שרת האנרגיה אנדריאה לידסום ()
תמכה ביציאה מהאיחוד האירופי. שרת האנרגיה אנדריאה לידסום

 

מרגרט תאצ'ר הפתיעה את הממסד הפוליטי ב-1975 כשניצחה בקרב על ראשות השמרנים אחרי שהתחילה את המרוץ כאאוטסיידרית. מי שמקווים ללכת בדרכה של תאצ'ר הם קראב, שתמך בהישארות באיחוד האירופי, ושר ההגנה לשעבר ליאם פוקס בן ה-54 שתמך ב-Brexit וגם הכריז על מועמדותו לראשות המפלגה השמרנית.

 

לא התחנכה בבתי ספר יוקרתיים כמו ג'ונסון וקמרון

"לא מדובר במנהיגות נורמלית תחת נסיבות נורמליות", אמרה מיי בנאום שנשאה הבוקר בלונדון. "משמעות התוצאה (של משאל העם) היא שאנחנו מתמודדים עם תקופה של חוסר ודאות וצריכים להתמודד איתה פנים מול פנים". היא הבטיחה להקים ממשלה חדשה לגמרי שתהיה מסורה לניהול המשא ומתן על יציאתה ה"רגישה ומסודרת" של בריטניה מהאיחוד האירופי. "הממלכה המאוחדת תעזוב את האיחוד האירופי", היא אמרה. היא הודתה שעזיבת הגוש האירופי בן 28 המדינות תהיה קשה. "שאף אחד לא ישלה את עצמו שהתהליך הזה יהיה קצר ומהיר", היא אמרה, והוסיפה שבריטניה זקוקה לראש ממשלה שהוא "מנהל משא ומתן קשוח".

 

מיי לא היססה לפתוח במתקפה מרומזת על ג'ונסון ואמרה שהממשלה איננה "משחק". "אם אתה מגיע ממשפחת פועלים ממעמד ביניים, החיים שלך קשים הרבה יותר מאלה שאנשים רבים בפוליטיקה חושבים. יש לך עבודה, אבל לא תמיד יש לך ביטחון תעסוקתי", אמרה מיי, שהרשימה בריטים רבים בטיפול שלה בסוגיות ביטחון בשש השנים האחרונות שלה בתפקיד שרת הפנים.

 

שב לחזית הבמה. שר ההגנה לשעבר ליאם פוקס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שב לחזית הבמה. שר ההגנה לשעבר ליאם פוקס(צילום: AFP)

רוצה להפתיע כמו תאצ'ר ב-1975. שר העבודה והפנסיה סטיבן קראב (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
רוצה להפתיע כמו תאצ'ר ב-1975. שר העבודה והפנסיה סטיבן קראב(צילום: gettyimages)

"לא מוכן לתפקיד". ג'ונסון (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
"לא מוכן לתפקיד". ג'ונסון(צילום: gettyimages)

מיי אמרה שהיא מודעת לפילוג הגדול ששורר כיום בחברה הבריטית, ואמרה שתפעל למען בריטניה לכל הבריטים והבטיחה שינויים רבים אם תיבחר לתפקיד ראשת הממשלה - לכלכלה ולחברה הבריטית.

 

"אנחנו מאמינים בקפיטליזם ובשווקים חופשיים, למשל, משום שההיסטוריה הוכיחה שהם הדרך הטובה ביותר לספק הזדמנויות ולשפר את הניידות החברתית", אמרה מיי, בתו של איש דת אנגליקני שהתחנכה בבית ספר ציבורי, להבדיל מג'ונסון ומקמרון שהתחנכו בבתי ספר יוקרתיים, איטון קולג' ואוניברסיטת אוקספורד. "אך במקום שבו הקפיטליזם לא עוזר לספק הזדמנויות לכולם, במקום שבו הוא מאבד תמיכה ציבורית, היכן שיש ניצול לרעה של כוח, אנו צריכים לבצע בו רפורמה".

 

במפלגת הלייבור שבאופוזיציה עוברים על מנהיג המפלגה, ג'רמי קורבין, ימים לא קלים. הוא הפסיד בהצבעת אמון במפלגתו, אך הודיע שלא יפרוש מתפקידו משום שנבחר בצורה דמוקרטית ואינו רוצה לפגוע ברצון הבוחר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הבחירות הבאות יהיו רק ב-2020?
צילום: רויטרס
מומלצים