שתף קטע נבחר

הבור ללא תחתית של העסקים הקטנים

בעלי עסקים קטנים רבים עובדים בלי סוף, אך למרות זאת המינוס שלהם בבנק רק הולך וגדל. איך ניתן לנהל את הכסף נכון ולהישאר עם עודף בסוף החודש?

בעלי עסקים קטנים ובינוניים נתקלים הרבה פעמים בתופעה לא ברורה. הם עובדים טוב כל החודש, יש הרבה לקוחות, יש הרבה הכנסות אבל המינוס בבנק לא קטן ואולי אפילו גדל. כל פעם שמגיע תשלום המע"מ והמיסים אין כמעט כסף בקופה. וכשבעל העסק רוצה למשוך כסף לא נשאר לו כלום . אז איפה הכסף נעלם? זוהי שאלה שנשאלת כמעט בכל יום.

 

ראשית, הכסף לא נעלם לשום מקום. הבעיה של עסקים קטנים ובינוניים היא שאין איש כלכלי-פיננסי מקצועי לעסק (בחברות גדולות יש כלכלן, מנהל כספים וחשב) שיכול לתת בכל יום תמונת מצב כלכלית לבעל העסק. גם בעלי עסקים שמבינים היטב כספים, אין להם בד"כ זמן לעשות ניתוחים ודוחות יומיים.

 

יש כמה בעיות בסיסיות בכל עסק שגורמות לתופעה:

 

בעיה ראשונה : תנאי התשלום

רוב העסקים משלמים לספקים שלהם בתנאי תשלום של שוטף+30 עד שוטף+120 וגם הגבייה מהלקוחות משתנה מעסק לעסק והיא בד"כ הינה על בסיס מזומן. זוהי הבעיה העיקרית שגורמת בסופו של דבר לשאלה "איפה הכסף ?" הבעיה היא במחזור חודשי גדול מתערבב עם תשלומי ספקים של מחזור של חודש אחר ככה שאין קורלציה בין הרווח לבין מה שקורה בבנק.

 

המלצה: לעבוד על בסיס מזומן, לפחות בצד ההוצאות.

 

בעיה שנייה : אי הבנה של ההוצאות

בעל העסק, זוכר את ההוצאות שלו,אבל לרוב בעלי העסקים יש המון הוצאות קטנות שבעל העסק בד"כ לא זוכר או לא מתייחס.: חובות אבודים, החזרות סחורה, גנבות, אוכל לבעל העסק ולעובדים, ריביות של הבנק, עמלות של הבנק, עמלות של חברת כרטיסי האשראי, עלות אתר האינטרנט, פלאפונים , ימי חופש של עובדים, הבראה של עובדים, טיפולים וקלקולים באוטו ועוד ועוד המון הוצאות שמסכמות באלפי או אפילו עשרות לפי ₪ שלא נספרים ולא מובנים.

 

המלצה: לעשות דוח רווח והפסד כל חודש וחודש

 

בעיה שלישית: בעיה בתמחור

על פני העסק נראה רווחי , אזל זוהי אשליה. בעל העסק קונה בX ומוכר ב2X או 3X. על פניו נראה רווח גדול. אין אף גורם מקצועי שישב ובדק האם זה מספיק על מנת לכסות את ההוצאות, האם זה מספיק בהינתן חודשים חלשים שההוצאות הקבועות משולמות ונוצר הפסד, ושאחרי זה בחודשים הבאים צריך להרוויח כפול על מנת לכסות הפסדים.

 

המלצה: לעשות תמחיר מסודר ומקצועי

 

לסיכום– "איפה הכסף?" הוא בעצם סממן של התנהלות כלכלית לא נכונה של בעל העסק.

בעיות ניהול התשלומים והגבייה, חוסר שליטה בהוצאות ובעיה בתמחור הן שלושת הבעיות העיקריות. ייתכן שהעסק הוא רווחי אך אי התנהלות כלכלית נכונה גומת לגרעון ולמינוסים.

 

הכותב הינו כלכלן המתמחה בעסקים קטנים ובינוניים ובהלוואות בערבות מדינה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים