שתף קטע נבחר

צילום: הצלה יו"ש

הנרצח מיכי מרק: אב ל-10, מנהל ישיבת ההסדר בעתניאל

הנרצח בפיגוע הירי הוא מיכאל (מיכי) מרק, מחלוצי היישוב עתניאל ובן דודו של ראש המוסד שהוגדר "האהוב ביותר" על יוסי כהן. אשתו הפצועה קשה ובתו הפצועה בינוני-קשה מאושפזות, כהן בא לבית החולים ואמר: "זה עדיין כואב וטרי". "הוא היה מעמודי התווך של היישוב ושל הר חברון", סיפרו בעתניאל

מיכאל (מיכי) מרק ז"ל. "מחלוצי היישוב" ()
מיכאל (מיכי) מרק ז"ל. "מחלוצי היישוב"

מיכאל (מיכי) מרק, בן 48, שנרצח אתמול (יום ו') בפיגוע הירי בדרום הר חברון היה מנהל ישיבת ההסדר בעתניאל ובן דודו של ראש המוסד יוסי כהן. למרק ולרעייתו חוה שנפצעה קשה בפיגוע עשרה ילדים - שניים מהם, פדיה בן ה-15 ותהילה בת ה-13, היו גם הם ברכב ונפצעו - הבן באורח קל והבת באורח בינוני-קשה. מרק היה איש מוכר מאוד במועצה המקומית.

 

אמו של ראש המוסד כהן היא דודה של מרק. השניים היו קרובים מאוד ובמשפחה אמרו שהיה "בן הדוד האהוב ביותר" על כהן. הוא הגיע לבית החולים הדסה עין כרם לבקר את חוה ולשהות עם המשפחה - במשך דקות ארוכות התחבק עם הקרובים ונכנס לחדר הטראומה מלווה בפרופסור אבי ריבקינד. כהן שוחח עם הבת הפצועה תהילה. "זה עדיין כואב וטרי", אמר כשיצא לזמן קצר מחדר הטראומה.

כהן בבית החולים הערב (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
כהן בבית החולים הערב(צילום: גיל יוחנן)
 

משפחת מרק למודת שכול: האם חוה שנפצעה היא דודתו של יונדב הירשפלד שנרצח בפיגוע בישיבת מרכז הרב ב-2008. שלומי, בנם של מיכאל וחוה, נשוי ליסכה, בתו של אליהו בן עמי מעתניאל שנרצח בפיגוע ירי בשנת 2000 - לא הרחק מהפיגוע היום.

 

בן עמי נרצח גם הוא ביום שישי, 8 בדצמבר 2000. הוא הסיע קבוצת מורות מעתניאל לקריית ארבע. ביציאה מהיישוב בית חגי, בסיבוב מול הכפר בני-נעים, מחבלים ירו על האוטובוס. הנוסעת רינה דידובסקי נרצחה במקום, ואליהו נפצע אנושות ונפטר מפצעיו בבית החולים הדסה עין כרם.

 

מיכאל עצמו נתקל בטרור הרצחני ב-2002 כאשר בישיבה שניהל בעתניאל נרצחו ארבעה תלמידים. "המחבלים נכנסו לתוך המטבח בקומה הראשונה של הישיבה", הוא שחזר אז ותיאר את סיפור הגבורה של אחד מהנרצחים. "באותה עת היו במקום תורני שבת, והמחבלים ירו לעברם ופגעו בהם. נעם  (אפטר) הצליח לסגור את הדלת באמצעות בריח שהיה בצדה. המחבלים ירו בו בגב והוא מת". אפטר לא הספיק להשתמש באקדחו האישי.

 

הוא הוסיף: "המחבלים כנראה לא הבינו את המנגנון שאיתו פותחים את הדלת, וחשבו שהם יכולים לפתוח אותה רק על ידי הדיפה קדימה, בשעה שבעצם היה צורך לפתוח את שתי הדלתות לצדדים. הם ניסו בכוח לבעוט בדלתות תוך כדי ירי לעברן. הם גם ירו לחלונות שנמצאים בחלק העליון של הדלת". מרק הדגיש אז כי פעולתו של אפטר הייתה מעשה גבורה: "אני לא יודע להסביר איך בן אדם יודע שהוא סוגר את עצמו מבפנים, ובסופו של דבר גם ימות".

 

מרק ז"ל שיתף את הידיעה על מינויו של כהן לראש המוסד ()
מרק ז"ל שיתף את הידיעה על מינויו של כהן לראש המוסד

הבן הנער שנפצע קל מגיע לבית החולים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הבן הנער שנפצע קל מגיע לבית החולים(צילום: גיל יוחנן)

הנער מפונה מזירת הפיגוע (צילום: הצלה יו"ש) (צילום: הצלה יו
הנער מפונה מזירת הפיגוע(צילום: הצלה יו"ש)

הרכב המשפחתי שהתהפך בעקבות הירי (צילום: דוברות מועצה אזורית הר חברון) (צילום: דוברות מועצה אזורית הר חברון)
הרכב המשפחתי שהתהפך בעקבות הירי(צילום: דוברות מועצה אזורית הר חברון)

 

 

אלחנן קלמנזון, אחיינו של מיכאל שגר בשכנות למשפחה בעתניאל, אמר מחוץ לבית החולים שבו מאושפזים בני המשפחה: "איבדנו היום דוד יקר ואהוב, איש מיוחד שעוד יסופר רבות על פועליו הרבים לצדקה ועשייה טובה. איש יקר שגידל יחד עם חוי (חוה) משפחה גדולה, מדהימה, משפחה לתפארת - 10 ילדים, כלות, חתן, 4 נכדים, משפחה מדהימה.

 

"כרגע אנחנו עסוקים בלעטוף ולחבק אותם ולתת להם הרבה אהבה. מיכי הי"ד נפל בקרב הארוך והקשה שלנו על חירות העם ועל זהותו של העם ועל ארצו. מיכי אמר לא פעם שתמיד במקרים האלה, אנחנו פשוט רואים שבוחרים את האנשים האלו בפינצטה, בוחרים את המובחר שבמובחר. כמה הוא צדק. לא היה מובחר ממיכי".

 

קלמנזון ביקש מעם ישראל "לקראת השבת, להתחזק באהבה, להתפלל לרפואתם של חוה רחל בת איילת, חווי היקרה, והילדים, תהילה ברכה בת חוה ופדיה מנחם בן חוה, ולתת הרבה כוח לכל המשפחה ולכל עם ישראל. שבת שלום".

 

"אב מסור, מעמודי התווך של היישוב"

מזכיר היישוב עתניאל, ערן דגני, סיפר: "מיכי היה מעמודי התווך של היישוב ושל הר חברון, הוא היה מחלוצי היישוב. הוא היה אדם צנוע וישר, איש עשייה בכל רמ"ח איבריו. מיכי ניהל את הישיבה הגבוהה בעתניאל במשך שנים, וניהל את החברה לפיתוח של הר חברון תוך הגעה להישגים מדהימים. הוא היה איש אמונה ורוח, ובכל רגע פנוי הוא עסק בלימוד תורה. הוא היה איש נעים הליכות, ואב מסור למשפחתו. חסרונו ליישוב יהיה גדול".

 

דגני ביקש להעביר מסר למחבלים: "מנסים להפחיד אותנו כדי שנתייאש, נישבר ונעזוב, אך לשווא. הרגשות שיש בעתניאל הם לא פחד וייאוש, אלא לכידות, חוסן ובעיקר רצון עז לפרוץ קדימה. הרוצחים שמדמים בנפשם למחוק אותנו באמצעות שפיכת דמים, ימצאו מולם פעם אחר פעם חומה בצורה של אנשים שמאמינים בחיים, הרבה יותר ממה שאותם רוצחים מאמינים במוות".

"חסרונו ליישוב יהיה גדול" ()
"חסרונו ליישוב יהיה גדול"
 

לבני הזוג עשרה ילדים: שלומי, שירה, נתנאל, יהושע, מרים, אורית, פדיה, תהילה, רינת ואסתר. ח"כ יהודה גליק (ליכוד) הוא חברו הטוב של מרק עוד מימי הלימודים המשותפים שלהם בישיבה באלון שבות. "הוא היה חבר כאח לי", סיפר הערב. "הערב, ליל שבת, אקדש עם הגביע שהוא נתן לי כמתנה ליום הולדתי ה-40".

 

אחותו של מרק ז"ל, יוכי קלמנזון, אשת ראש ישיבת עתניאל הרב בני קלמנזון, פרסמה הודעה לאנשי היישוב: "נשים אהובות חיזקו ואמצו בשבת. כולנו נצטרך ישוב חזק ויציב. תתפללו על הפצועים ותשגיחו על משפחת באלאס שישמחו בבר המצווה שלהם. אוהבת יוכי".

 

לפני כן, במועצת דרום הר חברון שלחו אחר הצהריים הודעה לתושבים: "תושבים יקרים", נכתב בה, "דמנו רותח, שוב חווינו רצח מזעזע, ושוב בערב שבת כלפי משפחה מהר חברון. תושב יקר שנרצח לעיני שני ילדיו ואשתו נפצעה קשה. אנחנו כואבים מאוד את המצב. מדובר במשפחה מוכרת וידועה, ואנו מתפללים לשלומה של הנערה. זה אירוע חריג. כבר תקופה ארוכה שעתניאל והר חברון חווים אירועים קשים והיום אירוע נוסף, אך לא ישברו אותנו! שבת שלום וחיבוק חם ודואב לכולם".

פגיעות הקליעים במתכת (צילום: דוברות מועצה אזורית הר חברון) (צילום: דוברות מועצה אזורית הר חברון)
פגיעות הקליעים במתכת(צילום: דוברות מועצה אזורית הר חברון)

 (דוברות כב"ה יו"ש תחנה אזורית יהודה) (דוברות כב
(דוברות כב"ה יו"ש תחנה אזורית יהודה)

ראש מועצת גוש עציון, דוידי פרל, אמר אחר הצהריים בעקבות הפיגוע כי התושבים מצפים לתשובות ברורות. "לא ניתן להשלים עם המצב הנוראי שבו המחבלים קובעים

את סדר היום והם המחליטים מתי לפגוע, מתי להבעיר את הגזרה ומתי לתת שקט לתושבים", אמר. "שר הביטחון הוא האחראי על השקט, וכעת אנחנו רוצים לראות שינוי בתגובה – גירוש משפחות המחבלים באופן מיידי והחזרת הביטחון לכל אזרחי ישראל. בשעה קשה זו מצפה ההתיישבות כולה לחיזוק משמעותי ומהיר, שיבהיר למחבלים שכל פעולתם לא תחליש אותנו".

 

 


פורסם לראשונה 01/07/2016 17:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיכאל (מיכי) מרק. "איש עשייה ברמ"ח איבריו"
מומלצים