שתף קטע נבחר

הבת תימסר: "האימא חסרת מסוגלות הורית"

מבין 8 הילדים של אם חד הורית, 5 הוצאו מחזקתה. על האחרונה שבהם אמרה: "אין לה מקום בלבי". היא התחרטה ברגע האחרון, אבל נדחתה בביהמ"ש

פסק דין שהותר לאחרונה לפרסום מגולל סיפור טראגי של אישה חד-הורית, ובעיקר של שמונת ילדיה, שרובם שהוצאו מחזקתה לאורך השנים: בית המשפט לנוער בצפת דן בבת השביעית, שעליה אמרה האם כי "אין לה מקום בלב שלי" וביקשה למסור גם אותה, אך התחרטה ברגע האחרון. השופטת טל ויסמן בן שחר קבעה שהאם חסרת מסוגלות הורית והורתה להוציא אותה מחזקתה.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

הילדה נולדה ב-2012. כבר בהיותה בת שמונה חודשים הוכרזה כ"קטינה נזקקת" והייתה בפיקוח גורמי הרווחה. בגיל שנתיים דיווחו הגננות במעון לגורמים המטפלים שהילדה "מוזנחת, זוכה ליחס מקפח מאמה וסובלת מפיגור התפתחותי ומצב נפשי מדאיג".

 

האם סיפרה לנציגי הרווחה כי היא חשה דחייה כלפי בתה ואינה מצליחה להיקשר אליה. לדבריה, ההיריון איתה היה לא רצוי והלידה שלה הייתה טראומטית. נציגי הרווחה ניסו לשלב את האם והילדה בטיפול רגשי ששיפר משמעותית את מצבה של הפעוטה, אך האם חדלה להגיע למפגשים אחרי ארבעה חודשים בלבד, לאחר שילדה ילד נוסף.

 

באוגוסט 2015 ביקשה האם משירותי הרווחה שייקחו את הילדה למשפחה אומנת שכן היא לא מרגישה שהיא אוהבת אותה. ביקור בית שנערך לאם העלה תמונת מצב עגומה והאם ציינה כי "לאלוהים יש מקום גדול בלב הילדה, אך פה בבית אין לה מקום בלב של אף אחד".

 

בנסיבות אלה הורה בית המשפט להוציא את הילדה מביתה לאומנה. רשויות הרווחה איתרו משפחה מתאימה, אולם ערב לפני ביצוע המהלך הודיעה האם כי היא מתחרטת ומבקשת להשאיר את הילדה בחזקתה תוך קבלת טיפול מתאים.

 

רשויות הרווחה ביקשו צו דחוף להוצאת הילדה מביתה. עובדת סוציאלית דיווחה לבית המשפט כי בימים שלפני הדיון אמנם השתנתה גישת האם, אולם לנוכח ניסיון העבר יש חשש כבד שהיא לא תצליח לגייס כוחות לאורך זמן כדי להעניק לבתה מסגרת יציבה.

 

פגיעה אנושה

בפסק הדין כתבה השופטת טל ויסמן בן שחר כי מאז נולדה זכתה הילדה לניכור והזנחה מצד אמה שהובילו לפגיעה קשה בהתפתחותה הקוגניטיבית והרגשית. היא ציינה עוד כי ניסיון לשלב את האם בהליך טיפולי כשל אף שהבינה שהיא פוגעת אנושות בבתה.

 

"מסוגלות הורית", נקבע, נבחנת על סמך העבר, ומדובר באם ששלושת ילדיה הגדולים הוצאו ממשמורתה למרכזי חירום. ילדה הרביעי הועבר למשפחה אומנת ושהה בה כארבע שנים. עתירה של האם להחזירו אליה התקבלה, אך בחלוף שנה בלבד הוא הוצא שוב מביתו לאחר שאיימה להרוג אותו.

 

לכל אלה מצטרפת העובדה שהאם מתקשה לאהוב את בתה, תנאי הכרחי להתפתחותה התקינה. בהיעדר יחס אוהב, נפער בנפשה של הילדה "בור עמוק וחלל חסר של השתייכות והתקשרות בטוחה".

 

לפיכך הורתה השופטת על הוצאת הילדה ממשמורת אמה למשמורת רשויות הרווחה אשר יאתרו עבורה משפחה אומנת לטווח ארוך.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • שמות ב"כ הצדדים לא צוינו בהחלטה
  • עו"ד אסף לפלר עוסק בדיני משפחה
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים