שתף קטע נבחר

חוק הגישור: מהפכני או מיותר? צפו בדיון

גרירת זמן מיותרת או מהפכה שתעזור להקטין את מספר התיקים בבתי המשפט? "חוק הסדר התדיינות בסכסוכי משפחה" הגיע לאולפן ynet, ועורר סערה לא קטנה

 

המתדיינים בסכסוכי משפחה יהיו מחויבים להשתתף בהליך גישור לפני שיגיעו לדיון בבית המשפט או בבית הדין הרבני. כך טוען "חוק הסדר התדיינות בסכסוכי משפחה". לכאורה, חוק שנועד להגדיל את הפתרונות לסכסוכי גירושים בדרכי שלום, ובתקווה אף לעזור לבני הזוג להגיע להסכמות ולהימנע מהגעה לבתי הדין והמשפט, אולם יש מי שמשוכנע כי מדובר בגרירת זמן מיותרת שפוגעת בעיקר בנשים.

 

דניאל ארנסט, שופט בדימוס, טען באולפן ynet שכרבע מעורכי הדין הם גם ככה מגשרים, ויש אינספור הליכי גישור – כך שהחוק הזה מיותר. גם עו"ד יעקב בלס, המתמחה בדיני משפחה וגירושין, העיר כי החוק פוגע בציבור שלם ובעיקר בנשים: "אישה שרוצה להגיש מזונות אישה צריכה כעת להמתין 90 יום. ילדים? זה פוגע בילדים. אי אפשר להגיש בקשה להסדרי ראייה רק בתנאים מאד מסוימים. זה יוצר כלי ציני לניגוח האחד בשני, ומה שקורה זה שהחוק הזה רק יאריך את ההליכים, והזוגות יפלטו מהגישור תוך מספר חודשים. הרי אי אפשר לכפות גישור. מי שרוצה גישור ילך לגישור".

האם החוק יוסיף עומס או יאפשר להגיע להסכמות ויחסוך את הדיונים המשפטיים? (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
האם החוק יוסיף עומס או יאפשר להגיע להסכמות ויחסוך את הדיונים המשפטיים?(צילום: Shutterstock)

חברת הכנסת מירב מיכאלי, מיוזמות החוק, לא נותרה חייבת: "אי אפשר לכפות גישור - זה נכון", הסבירה, "אבל החוק לא בא לכפות גישור, אלא לחייב את אלו שלא הצליחו להגיע להסכמות לא לפתוח ישר תיק בבית המשפט או בבית הדין הרבני, ולא להתחיל את מלחמות העולם, אלא לבוא עד לארבע פגישות ביחידת הסיוע הסמוכה כדי לקבל את כל האינפורמציה על דרכים בהם ביכולתם לפתור את הסכסוך".

 

"היום בתי המשפט מעבירים אל יחידות הסיוע מקרים בהם בתי המשפט לא מצליחים לפתור את הדברים בצורה ברורה, ואנחנו פשוט הופכות את סדר הדברים. הבעיה באלימות האיומה בזירת הגירושים היא בעיה קשה מאד. גדלים פה דורות מפוסט טראומה מגירושים ועם זה מתכוון החוק להתמודד".

 

השופט ארנסט הוסיף: "אין לי ספק שלחברת הכנסת יש כוונות טובות, אבל בין האוטופיה למציאות יש מרחק. בפועל, הליך הגירושים הוא קשה וארוך וביורוקרטי, ומה שקורה פה זה שאנחנו מוסיפים חצי שנה שנה למסכת הזאת וזה מיותר".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך הוידאו
חברת הכנסת מיכאלי. מיוזמות החוק
צילום: מתוך הוידאו
הכרויות
כתבו לנו
מומלצים