שתף קטע נבחר

השכול שוב היכה בעתניאל: "מנסים להמשיך קדימה"

היישוב הקטן דרומית לחברון מונה 140 משפחות בלבד. מאז 1994 נרצחו 11 מתושבי היישוב, האחרונים שבהם דפנה מאיר ומיכאל (מיכי) מרק. משפחתה של הנערה שנרצחה בקריית ארבע קמה מהשבעה וביקרה את משפחת מרק: "מברכים שאימא תחזור מהר הביתה"

 

עומדים על הרגליים: ביישוב עתניאל דרומית לחברון מתגוררים 140 משפחות. בתים פרטיים, גינות רחבות וילדים משתוללים בכל פינה. לכאורה כרטיס ביקור מפתה ששום דבר ממנו לא מסגיר את המציאות הכואבת שנחתה על היישוב פעם אחר פעם.

 

מאז שנת 1994 נרצחו 11 מתושבי היישוב, האחרונים שבהם היו דפנה מאיר שנרצחה בינואר השנה כשמחבל רצח אותה לעיני ילדיה ומיכאל (מיכי) מרק שנרצח בפיגוע הירי בשבוע שעבר. 

 

זה החל ב-1994, אז נרצח רב הישיבה דאז עמי עולמי בכביש 60 בקטע הכביש הסמוך ליישוב המוביל לחברון. הירצחו של הרב עולמי היכה בתדהמה את היישוב שהחל את התעמקותו בקרקע. הרב בני קלמנזון, ממקימי היישוב, קרוב משפחתו של מיכי מרק ז"ל שנרצח בשישי האחרון וחברו הטוב של הרב עולמי, סיפר על הקושי הגדול שפקד את היישוב לאחר הרצח. "הייתה תחושה קשה. לא הבנו איך קורה דבר כזה ולמה דווקא לרב עולמי, שנתן ועסק כולו בבניית הישיבה ובהתפתחות היישוב. כמעט התפרקנו, אבל החלטנו לקחת את זה קדימה".

 

אבל מה שקרה בהמשך רק העמיק את היגון. בדצמבר 2000 נרצח אליהו בן עמי שהיה בדרכו לחברון, על אותו הכביש. מחבלים ביצעו ירי לעבר רכבו סמוך לכניסה לכפר בני נעים. בתו יסכה הנשואה לשלומי, בנו של מיכי מרק ז"ל, אמרה השבוע בהספדה: "איבדתי אבא אחד לפני 16 שנה. קיבלתי אבא שנתן לי להרגיש כמו בת - ועכשיו איבדתי גם אותו".

 

נהר השכול המשיך לזרום לכיוון היישוב, ובמרס 2002 נרצח בפיגוע ירי אבי סאבג ז"ל, שוב באותו תסריט על כביש הדמים בדרך לחברון. זה נמשך בדצמבר 2002 כששני מחבלים מחופשים לחיילים חדרו לישיבת ההסדר, ביצעו ירי במטבח ורצחו את גבריאל חוטר, צביקה זימן, יהודה במברג ונעם אפטר.

 

לאחר מכן התברר שהנערים נהגו בגבורה עילאית כשנעלו את דלת המטבח ולמעשה לא אפשרו למחבל להיכנס לחדר האוכל, שבו סעדו באותה שעה שאר התלמידים את סעודת ערב שבת. "אחרי הפיגוע בישיבה היה כאן כאוס, לא ידענו לאן ממשיכים. זו תחושה קשה. הורים התקשרו להחזיר את ילדיהם. הביטחון נפגע, אבל שוב הבנו שיש כאן ניסיון וחייבים להמשיך קדימה", סיפר אחד הרבנים בישיבה.

 

ב-2005 היה זה אביעד מנצור ז"ל, בנו של הרב נריה מנצור, שנרצח בפיגוע ירי סמוך לבית חגי כשעמד בטרמפיאדה. כמה שנים של שקט יחסי גרמו ליישוב להתחזק ולגלות חוסן בלתי רגיל, שמופק כנראה מאחדות שיצרו התושבים. אבל אז הגיעה התקרית המצערת בנובמבר 2011 שבה נהרג בשוגג דן מרצבך מאש חיילי צה"ל כשהיה בדרכו למערת המכפלה.

 

חמש שנים עברו, ובינואר השנה חדר ליישוב מחבל מבין השיחים ופילס את דרכו לביתה של של דפנה מאיר ז"ל בעתניאל. הוא רצח אותה לעיני ילדיה. דפנה הייתה אישה מוכרת מאוד, שרק לאחר מותה התבררו ממדי גדולתה. בעלה נתן מגדל מאז את ילדיהם לבד. ועכשיו הגיעו הירצחו של מיכי ופציעתה הקשה של רעייתו חווי.

המפגש בין משפחת מרק למשפחת אריאל (צילום: דוברות הר חברון) (צילום: דוברות הר חברון)
המפגש בין משפחת מרק למשפחת אריאל(צילום: דוברות הר חברון)

"כשיש אירוע מתחילים לספור את התושבים. במקביל יוצאים צוותים מיוחדים לבתי המשפחות שנפגעו כדי להודיע את הבשורה המרה, ופה זה גדל מיום ליום", מספרת מנהלת צוות החירום סיגל שילה. "במקביל לפעולות מול התושבים וההודעה למשפחה שנפגעה, מקדישים בצוות סיוע גם למשפחות שכולות מאירועים קודמים. הכאב הוא בלתי נתפס אבל מנסים להמשיך קדימה".

 

בינתיים, משפחת מרק קיבלה היום ביקור מרגש של משפחתה של הלל אריאל ז"ל, שנרצחה במיטתה על-ידי מחבל פלסטיני בן 17 בקריית ארבע. משפחת אריאל קמה מהשבעה היום והגיעה לבקר בשבעה של משפחת מרק בעתניאל.

 

"אנחנו מברכים אותכם שאימא תבריא ותחזור מהר. היא תראה אתכן שמחות ותעשו לה ציורים יפים", אמרה האם השכולה רינה אריאל לילדותיו של מיכי ז"ל.

 

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים