שתף קטע נבחר

מנהיג הלייבור: "מצטער שכיניתי את חמאס וחיזבאללה ידידים"

יו"ר מפלגת הלייבור הבריטית, ג'רמי קורבין, חזר בו מתמיכתו בשני הארגונים: "בדיעבד, עדיף שלא הייתי משתמש במילים הללו". הלייבור החזיר לתפקידה את חברת הפרלמנט נאז שאה, שהושעתה לאחר שקראה להעביר את ישראל לארה"ב

כבר לא ידידים. יו"ר מפלגת הלייבור בבריטניה, ג'רמי קורבין, חזר בו מתמיכתו בחמאס ובחיזבאללה. קורבין, הידוע כמבקר חריף של ישראל, התנצל על התבטאות שנויה במחלוקת שהשמיע ב-2009 בפני הפרלמנט הבריטי, אז כינה את שני ארגוני הטרור "ידידיי", זאת על רקע טענות כי מפלגתו נגועה באנטישמיות.

 

"השפה שבה השתמשתי באותו כנס בפרלמנט נועדה לעודד את הדיון על תהליך השלום", אמר קורבין. לאחר מכן, שנשאל האם הוא עדיין מחשיב את חמאס וחיזבאללה כחבריו, השיב "לא", והסביר: "השתמשתי בשפה כוללנית שבדיעבד עדיף היה שלא הייתי משתמש בה. אני מצטער שהשתמשתי במילים הללו, כמובן".  

 

גינה גם את ההערות של קן ליווינגסטון. קורבין (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
גינה גם את ההערות של קן ליווינגסטון. קורבין(צילום: gettyimages)

בדיון שעסק באנטישמיות גינה קורבין גם את ההתבטאות הקיצונית שהשמיע בחודש אפריל חבר מפלגתו וראש העיר לונדון לשעבר, קן ליווינגסטון, שטען כי "אדולף היטלר תמך בציונות לפני שהשתגע וסיים עם הריגת 6 מיליון יהודים" - ובתגובה הושעה מתפקידו. "ההערות של ליווינגסטון לחלוטין לא מקובלות, ומוטעות", הבהיר קורבין.   

 

בשבוע שעבר עורר קורבין סערה נוספת לאחר שכשכלי תקשורת בבריטניה דיווחו שבאירוע השקה של דו"ח פנימי של הלייבור העוסק במאבק של המפלגה באנטישמיות בתוכה, אמר היו"ר: "ידידינו היהודים אינם אחראים למעשי ישראל או ממשלת נתניהו יותר משידידינו המוסלמים אחראים למעשי 'המדינה האיסלאמית'". בהמשך תיקנו עצמם כלי התקשורת בבריטניה וציינו כי הציטוט המדויק של קורבין היה: "ידידינו היהודים אינם אחראים למעשי ישראל או ממשלת נתניהו יותר משידידינו המוסלמים אחראים למעשיהן של מדינות איסלאמיות או למעשיהם של ארגונים איסלאמיים".

 

קורבין עצמו מיהר להתנער מההשוואה שיוחסה לו. כשנשאל אם הוא משווה בין ישראל לדאעש השיב: "לא, ברור שלא. אני לא עושה זאת. העניין בדו"ח האנטישמיות הוא שלא צריך להגיד למישהו רק כי הוא יהודי 'חייבת להיות לך דעה על ישראל', בדיוק כמו שלא צריך להגיד למוסלמי 'חייבת להיות לך דעה על המעשים הזדוניים שנעשים בשם פרשנות לא נכונה של הטוב שבאיסלאם'. אני פשוט מבקש מאנשים להפגין כבוד ויכולת להכיל במסגרת הדיון הציבורי".

 

הפוסט שפרסמה נאז שאה ()
הפוסט שפרסמה נאז שאה

 

זמן קצר לאחר דבריו של קורבין, מפלגת הלייבור החזירה לתפקידה את חברת הפרלמנט נאז שאה, שהושעתה לפני כחודשיים בעקבות חשיפת פוסט אנטי ישראלי שפרסמה טרם כהונתה. שאה, חברת פרלמנט מברדפורד, פרסמה ב-2014 תמונה שבה נראית הצורה של מפת

ישראל גזורה ומוטמעת בתוך שטח ארה"ב. לתמונה מתלווה הכיתוב "הפתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני – לעשות לישראל רילוקיישן לארה"ב". חברת הפרלמנט שאה הוסיפה בפוסט שלה את האמירה הצינית: "הבעיה נפתרה".

 

זמן קצר לאחר חשיפת הפוסט התנצלה שאה על הדברים בפני הפרלמנט. "אני מכירה באופן מלא בכך שעשיתי טעויות ואני מתנצלת בלב שלם בפני הבית הזה על המילים שבהן השתמשתי לפני שהפכתי לחברת פרלמנט. אני מקבלת ומבינה שהמילים שבהן השתמשתי גרמו לכעס ופגעו בקהילה היהודית ואני מצטערת על כך עמוקות", אמרה. חרף התנצלותה, היא הושעתה לתקופה של למעלה מחודשיים, עד שאמש הוחזרה לתפקידה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מתנצל. ג'רמי קורבין
צילום: AFP
מומלצים