שתף קטע נבחר

דאעש מסביר: כך פועלת המדינה האיסלאמית

שנתיים אחרי הקמת החליפות ובתקופה קשה לארגון הטרור הוא מפרט לראשונה על מבנה הארגון, ומבהיר "אנחנו כאן כדי להישאר". הוא מסביר על ההנהגה, משרדי הממשלה והמחוזות בעולם שעליהם שולט המנהיג אל-בגדדי

שנתיים אחרי שהכריז על חליפות איסלאמית דאעש חושף את מבנה הארגון. בסרטון של רבע שעה שפרסם אל-פורקאן, אחת מזרועות התקשורת של הארגון, מפורטת בהרחבה ההיררכיה שבראשה אבו בכר אל-בגדדי, ה"חליפה".

 

"תפקידו של החליפה הוא לחייב את האנשים להיות מחויבים לפסקי ההלכה האיסלאמית, ליישם את העונשים שנקבעו בקוראן, לתחזק את הדת ולהפיץ אותה", נאמר בסרטון. "להכין את הצבאות, לבצר את החזיתות ולשמור על הליבה".

 

החליפה אל-בגדדי נעזר במועצת השורא שלו ובוועדה מיופת כוח, שאחראיות על כך שההוראות יגיעו למשרדי הממשלה השונים (דיואנים) ולמחוזות (ווליאיות). מושל כל מחוז ממונה על ידי אל-בגדדי. לארגון 35 מחוזות שליטה ברחבי העולם, 19 מהם בסוריה ובעיראק. 16 הנותרים מתחלקים בין לוב, תימן, מערב אפריקה, הקווקז, חצי האי ערב, סיני ועוד.

 

לדאעש 14 משרדי ממשלה: משפט ותלונות, הטפה וטיפול במסגדים, צבא, תקשורת, אוצר, משטרת דת, ביטחון פנים, בריאות, חינוך, שירותים, נפט וגז, משרד לענייני צדקה, משרד לענייני שטחים ושלל ומשרד לתקשורת בין הזרועות השונות. מי שמפקחת על עבודת המשרדים היא אותה ועדה מיופת כוח שגם אמונה על התפקוד של הגופים ומחלקות רשמיות כמו גוף ההגירה, גוף לענייני שבויים וחללים, לשכה למחקרים, מחלקת למחוזות הרחוקים ולשכות יחסי ציבור ולענייני השבטים.

 

אל-בגדדי בטקס הקראת קוראן עם נערים בעיראק ()
אל-בגדדי בטקס הקראת קוראן עם נערים בעיראק

בסרטון מפורטים התפקידים של כל משרד, גוף או מחלקה. המשרד לענייני צבא למשל עוסק גם בניהול הקרבות ובהכנת הלוחמים וגם בארגון התקיפות של הארגון בחזיתות השונות בהתאם לצרכים ולנסיבות. המשרד לביטחון הפנים אחראי על שלום התושבים במחוזות השונים, וגם אחראי לסכל כל ניסיון לחדור לשורות הארגון ולפגוע בו.

 

את הסרטון סיימו בדאעש במשפט הבא: "הארגון נשאר. לפני החליפות המוסלמים היו אספסוף שהוליכו אותו לאיבוד. האנרכיה פשתה בהם, הדת אבדה והשטח המוגן נגזל. אחרי ההכרזה על החליפות צמחה האדמה, התקדמה השיירה והדת חזרה".

 

הסרטון המדובר שתומכי דאעש ציפו לו מגיע בתקופה שבה ארגון הטרור מתמודד עם אובדן שטחים בקרבות בסוריה ובעיראק, ובמקביל ממשיך ומרחיב את פיגועי ההתאבדות שלו בשטח החליפות ומחוצה לה. ניתן להעריך כי המטרה של הסרטון להראות שחרף האתגרים והתקופה הקשה שחווה הארגון הוא כאן כדי להישאר, ויעידו על כך מרכיבי המשילות שהוא פיתח באזורים השונים שבראייתו שקולים למדינה לכל דבר ועניין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP PHOTO / HO / AL-FURQAN MEDIA
מנהיג דאעש אל-בגדדי
צילום: AFP PHOTO / HO / AL-FURQAN MEDIA
מומלצים