שתף קטע נבחר

צפו: מבט נדיר מראש טיל בתרגיל שדימה כניסה ללבנון

לנוכח שינויים בסדרי הכוחות של חיזבאללה מעריכים בצה"ל שלא יהיה מנוס מכניסה קרקעית של תותחנים לשטח לבנון בעימות הבא. בבקעת הירדן דימו לחימה קרקעית בשטח האויב. בסרטון הבא: מבט מתוך טיל "תמוז" שנורה במסגרת האימון

 

 

עשר שנים אחרי מלחמת לבנון השנייה, צה"ל נערך לכניסתם של כוחות תותחנים לשטח לבנון: בתרגיל ענק שקיים לאחרונה אגד התותחנים 215 (עוצבת עמוד האש) תרגלו הכוחות תמרון יבשתי עם כלים משוריינים לאורך עשרות קילומטרים, באופן שמדמה העברת כוחות ארטילריה אל מעבר לגבול הצפון, לעומק השטח הלבנוני. בתרגיל נורו גם טילי "תמוז" - חימוש מדויק בעל ראש אלקטרו-אופטי. בסרטון בתחילת הכתבה ניתן לראות כיצד פגע במטרה - במבט מראש הטיל.

 

במלחמת לבנון השנייה, כזכור, תותחי צה"ל לא חצו את הגבול והסתפקו בהפגזות מהשטח הישראלי. אך בשל העובדה שחיזבאללה פיזר באזור הנושק לגבול את משגרי הרקטות ומרכזי הכובד המבצעיים שלו, בצה"ל מעריכים כי לא יהיה מנוס שכמו כוחות החי"ר, השריון וההנדסה, גם התותחנים יצטרפו לתמרון.

הטיל במעופו למטרה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
הטיל במעופו למטרה(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)
 

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

תרגול תותחנים בבקעת הירדן  (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
תרגול תותחנים בבקעת הירדן (צילום: דובר צה"ל)
 

"מדובר באחד מתרגילי התותחנים הגדולים ביותר שערכנו אי פעם", אמר ל-ynet קצין בכיר בחיל התותחנים, "ירינו מאות פגזים ארטילריים ועשרות רבות של חימושים מדוייקים, בהם טילי התמוז ורקטות הרומח החדשות, ברמות דיוק של 100% ולעבר מטרות שנמצאות 40 עד 70 ק"מ מאיתנו מכל הסוגים – משטחים פתוחים בהם פרוסים כוחות האויב ועד לחלון שבקומה השלישית בבניין שבו מרכז פיקוד של האויב".  

 

באופן יוצא דופן כוחות התותחנים תרגלו ירי מתוך כפר לבנוני באמצעות הקמת "כפר" קטן בבקעת הירדן שבו נערך האימון. בכפר המתינו ללוחמים חוליות מהנח"ל ומגבעתי שדימו את פעילי חיזבאללה, מה שהצריך את לוחמי התותחנים, שלרוב לא מתורגלים לכך, להתאמן גם על לחימה קרקעית חי"רית רגילה.

 

אחת המטרות בתרגיל הייתה להכין את הכוחות לפריסות מהירות ודילוגים מאתר הפגזה אחד למשנהו, תוך נסיעה בצירים הרריים קשים, מתוך הערכה שכבר מומשה בעבר, ולפיה חיזבאללה יידע לאתר מהר את המתחם ממנו יורים התותחים, ויטווח אותו באש תלולת מסלול משלו.

 

שיא התרגיל, שנמשך שבוע וחצי, היה ירי של מאות פגזים וחימושים בדקה מתוך עשרות קנים במקביל. "בדקנו איך אפשר לנצל שטחים סגורים כמו יערות ושטחים בנויים כמו כפרים לטובתנו", הוסיף הקצין, "נגיע לפעול בכפרים לבנוניים שבהם כבר הושגה שליטה מבצעית, והם ייתנו לנו מחסה טוב לפעול. חוליית נ"ט מ-50 מטר עדיפה להתמודדות מאשר חוליית נ"ט ממרחק של 4, 5 ק"מ". 

 

כאמור, שימוש בטילי "תמוז" נעשה בידי יחידת מיתר, שפועלת משנת 86' אך דבר קיומה הותר לפרסום לפני כמה שנים. מיתר מפעילה את התמוז בסדיר תחת אגד 282, אבל בתרגיל עצמו גדוד מורג הוא זה שתרגל את הלחימה (גדוד מילואים של אגד 215 שמוכשר על הפעלת תמוז).

 

בטיל התמוז כמעט שלא נעשה שימוש חי באימונים, וכחלופה הלוחמים מתאמנים בסימולטור מתקדם. ייעודה המקורי של היחידה היה לחימה בכוחות אויב בשעת מלחמה, אך החל משנת 2005 היא פועלת גם במשימות סיכול מדויקות בעזה ובדרום לבנון. בשנתיים האחרונות תופסים לוחמי היחידה קו בט"ש (ביטחון שוטף) בגזרת רמת הגולן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
מעין טיל תמוז
צילום: דובר צה"ל
מומלצים