שתף קטע נבחר
צילום: רויטרס, מיכאל קרמר

"בכל דקה הפלנו פצצה": צפו בחיסול הרקטות למרכז במלחמת לבנון השנייה

זו הייתה מכת פתיחה מוחצת של צה"ל: תוך 34 דקות השמידו מטוסי קרב את מאות המשגרים והרקטות ארוכות הטווח של חיזבאללה - פחות מיממה לאחר חטיפת החיילים. עשור אחרי: בחזרה לטייסים, לקולות הקשר ולצילומי המזל"טים במבצע "משקל סגולי", שהוביל להסתמכות היתר על חיל האוויר

 

34 דקות הספיקו לכ-40 מטוסי קרב ומל"טים של חיל האוויר לסיים את מהלומת הפתיחה שהנחית צה"ל על חיזבאללה בפתיחת מלחמת לבנון השנייה. מטוסי הקרב נחתו לאחר מכן בבסיסיהם באישון לילה, וחומשו מחדש לקראת המשימות הבאות. עבור חלק מהטייסים זו הייתה גיחה ראשונה מעל לבנון - חיל האוויר כמעט ולא טס בשמי השכנה מצפון מאז הנסיגה בשנת 2000.

 

אנשי חקר הביצועים וגורמי הפענוח בחיל האוויר ובאמ"ן שרטטו בבוקר שאחרי את תוצאות המטס: הושמדו מאות רקטות ו-44 משגרי פאג'ר (3 ו-5) וזילזאל לטווח בינוני וארוך של חיזבאללה, שיכלו להגיע עד לשרון ולפאתי גוש דן. הנכס האסטרטגי של חיזבאללה נלקח ממנו פחות מיממה אחרי חטיפת החיילים אהוד גולדווסר ואלדד רגב. צפו בחיסול הרקטות למרכז במבצע "משקל סגולי" - בסרטון שבתחילת הכתבה.

 

למכת הפתיחה הזו קדמו הכנות שנמשכו שנים, בעלות על עשרות מיליוני דולרים. המוסד היה מעורב בהכנות, ועקב הסודיות הכבדה מודרו אפילו בכירים בצה"ל. התוצאות הדהימו בכירים אחרים בצבא, שהמליצו נגד הפעולה מחשש שייהרגו בה 200-300 אזרחים לבנונים, ובכך תחוסל הלגיטימציה של ישראל לפעול נגד חיזבאללה. בסופו של דבר כ-20 לבנונים בלתי מעורבים נהרגו במתקפת הפתע המסיבית.

 

מבצע "משקל סגולי" הפתיע את חסן נסראללה, וגרם למקבלי ההחלטות בישראל להישבות בקונספציה שחיל האוויר יוכל לעשות עבורם גם בהמשך המלחמה את מרבית העבודה מול ארגון הטרור השיעי. לא רק הרמטכ"ל דאז רא"ל דן חלוץ, הרמטכ"ל הראשון והאחרון עד כה שהגיע מחיל האוויר, התנגד לתמרון יבשתי במלחמה. גם ראש הממשלה באותה תקופה אהוד אולמרט ושר הביטחון דאז עמיר פרץ לא ששו אליי קרב יבשתי.

 

התחושה שחיל האוויר ומודיעין טוב יוכלו לנצח כל קרב עבור צה"ל קרסה בהמשך גם במבצע צוק איתן. הפחד מלהכניס לעזה לוחמי חי"ר, הנדסה ושריון גרם לקבינט להעניק את ההובלה בלחימה לחיל שמתגאה ביכולותיו להילחם מ"המנהרה ועד החלל". עד שחטיבות היבשה נכנסו לפאתי עזה הם מצאו חורבן שהותירו הפצצות חיל האוויר, הרס שהקשה על איתור פתחי המנהרות.

 

התחושות הללו, של ביטחון יתר בחיל האוויר, עולות כמעט בכל שיחת רקע שמקיים קצין בכיר בזרוע היבשה. "רק לוחמים על הקרקע, שישלחו ומהר לאתר ולפרק את מצבורי האמל"ח של חיזבאללה, יביאו את ההישגים וההכרעה", אומרים בחילות החי"ר והשריון, בהתרסה אל מול הבכורה שתופס חיל האוויר בכל מבצע ומלחמה בעשורים האחרונים.

 

"היה בדיוק כמו באימון"

השבוע חזרנו לקציני חיל האוויר שעמדו מאחורי מבצע "משקל סגולי", הצלחה אדירה שאחריה הגיעה מלחמה מתסכלת. "אני מסתייג מניסוח של מבצע מוצלח מדי", אומר ל-ynet מפקד טייסת העמק מרמת דוד בזמן "משקל סגולי" וכיום ראש להק אוויר, תת אלוף ניר ברקן, על מכת הפתיחה של מלחמת לבנון השנייה. "היה מבצע מוצלח ואם הוא לא היה, אז המלחמה הייתה נראית אחרת, בוודאי בימיה הראשונים - הספיגה היה קשה בהרבה".

 

בוקר חטיפת החיילים תפס את ברקן בהכנות שגרתיות לגיחות אימון. רגע לפני ההמראות מעמק יזרעאל הוא קיבל טלפון ממפקד הבסיס, אל"מ רמי בן אברהם: "הוא סיפר על מידע ראשוני שהתקבל בנוגע לאירוע עם נפגעים בגבול לבנון. השהיתי את היציאה לגיחות ויצרתי קשר עם מטה החיל, אך קיבלתי מהם שביבי מידע".

 

כעבור זמן קצר ארבעה מבני מטוסים מטייסת העמק כבר הוזנקו לדרום לבנון, באחד מהם היה מפקד הטייסת. "תקפנו מבנים שלהבנתנו שימשו לטובת חטיפת החיילים", הוא משחזר. "כשחזרתי לבסיס מצאתי את הטייסת במצב צבירה אחר לגמרי - של לחימה: מחמשים את המטוסים בפצצות ובידונים (מכלי דלק). הבנו שהמלחמה התחילה".

 

בשנים שבהן התאמן עם כוחותיו על יישום מבצע "משקל סגולי", היה לברקן ספק אם הוא בכלל ייצא לדרך. "הרי יצאנו מלבנון וכמעט לא היו עימותים בגבול", הוא מעיד כיום, "אבל באותו אחר הצהריים כבר קיבלתי התראה ראשונית להיערך למבצע, ובלילה המריאו במקביל עשרות מטוסי הקרב מבסיסי החיל. המרווחים היו קטנים בין המטוסים. הביצוע עצמו לא היה מורכב, ופעלנו במיומנות ולפי התכנון שעל בסיסו נערכנו. אחרי הנחיתה חזרה אנשים אמרו שזה בדיוק היה לפי האימון למבצע. גרמנו לקרקע להישמט מתחת לרגלי האויב".

 

"הכול עבד מושלם"

רס"ן שגיא, טייס מילואים בטייסת העמק, קפץ לצפון בתום יום עבודה שגרתי במרכז והמתין שעות במסעדת סטייקים ליד רמת ישי עד שיקראו לו: "חילקנו את דרום לבנון לשתי גזרות - צפון ודרום. הייתי בזוג הראשון שתקף. בכל דקה הפלנו פצצה. אני זוכר איך טסנו בשקט. המראנו בסביבות 23:00, ארמדת מטוסים, כל אחד בנתיב שלו. הורדנו שתי פצצות של טונה, והכול עבד מושלם. במבצעים כאלה אם יש בעיה אז כל המבצע משתבש ורואים זאת מיד. זה לא קרה. הבנו מהר שהמבצע הצליח".

 

לא חלפו שבועות, ולצד הביקורות על הכישלון במלחמה, צצו קולות בתוך צמרת צה"ל על הפספוס המתסכל של "משקל סגולי" - העובדה כי לא שווק לציבור ולאויב בזמן הנכון ובעוצמה הנכונה, כתמונת הניצחון שכה הייתה חסרה לישראל במלחמה ההיא.

"לא מבצע מוצלח מדי". תא"ל ניר ברקן ()
"לא מבצע מוצלח מדי". תא"ל ניר ברקן
   

אם היה אז בצה"ל אי של הצלחה מודיעינית יחסית הקשורה לחיזבאללה, סביר שסא"ל ע', כיום ראש ענף איסוף בלהק המודיעין של חיל האוויר ואז ראש מדור לבנון, היה חלק ממנו. ע' נמנה עם מתכנני "משקל סגולי". לדבריו, "הדילמה המרכזית הייתה אז הפגיעה בבלתי מעורבים, לכן המלצנו לפעולה לפי מדרגות, והדרג המדיני בחר במדרגה מקסימלית. לא יכולנו להזניק אז מטוסים ותוך כדי לתת להם מטרות או לעדכן משימה, כלקח ממלחמות קודמות. פעלנו לפי תפיסת מינימום פצצות במקסימום אפקט". ע' ואנשיו עברו בשעות האחרונות שלפני הזנקת המטוסים על המטרות, כדי למנוע טעויות: "לא גילינו משהו חדש. המטרות היו נקיות".

 

"אי אפשר להפתיע 33 ימים"

מחסני ומשגרי הרקטות פוזרו בין כפרי דרום לבנון, חלקם בשטחים פתוחים ואחרים בפאתי בתי התושבים ואף בתוך דירות, כל זאת גרם להחלטה להשתמש בחימושים כירורגיים, כאלה שפוגעים בדיוק של עד מטרים ספורים מהמטרה. לצד זאת, הופרכה הערכת אמ"ן לגבי כמות הנפגעים הבלתי-מעורבים.

 

אבל ההמשך היה פחות מוצלח. "באלמנט ההפתעה אפשר להשתמש באופן מוגבל", מסביר תא"ל ברקן. "אי אפשר להפתיע 33 ימים. אם היינו מנסים לעשות את המטס הזה אחרי יומיים או עשרה ימים אז מידת ההצלחה לא הייתה דומה. כיום יכולות המודיעין שלנו משופרות והספקי התקיפה הם בקצבים גבוהים בהרבה. מנגד, גם הצד השני לא קפא על שמריו, מה שיצריך אותנו במלחמה הבאה להתמודד עם ספיגה ולחימה תחת אש".

 

למרות העשור השקט מאז המלחמה ההיא, הישג שהקהה את הביקורות על כישלונה, מפקד להק אוויר מציע "לא לחתום עכשיו את מידת ההתרעה של חיזבאללה. פרספקטיבה של זמן לא נמדדת בעשר שנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים