שתף קטע נבחר

צה"ל: ישראלי חצה את הגדר לרצועת עזה

צעיר בדואי זוהה בצהריים כשחצה את הגדר במרכזה, לכיוון רצועת עזה. ככל הנראה הוא טיפס על הגדר במהירות. התצפיות זיהו אותו והקפיצו כוחות לגזרה - בקרבת נחל הבשור, בגזרה המקבילה לעיירה הפלסטינית חאן יונס

 

סמוך למקום חציית הגדר (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
סמוך למקום חציית הגדר(צילום: רועי עידן)

אזרח ישראלי זוהה בצהריים (יום ג') כשחצה את הגדר לכיוון רצועת עזה. כך נמסר מדובר צה"ל. האירוע, שבמסגרתו חצה הצעיר הבדואי את הגבול, נמצא בבדיקת כוחות הביטחון והנסיבות אינן ברורות לפי שעה.

 

הוא חצה את הגדר במרכז הרצועה, וככל הנראה טיפס על הגדר במהירות. התצפיות זיהו אותו והקפיצו כוחות מחטיבת גבעתי, שאחראים לגזרה - בקרבת נחל הבשור, בגזרה המקבילה לעיירה הפלסטינית חאן יונס. מול אזור החצייה חמאס מפעיל רצועת ביטחון משלו הכוללת ציר מערכת ומוצבי ביטחון שוטף.

 (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

 (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)
 

לפני כשנתיים חצו שני ישראלים את הגדר לרצועת עזה. הראשון הוא אברהם (אברה) מנגיסטו, רווק בן 29 מאשקלון, שנמצא ברצועה מאז 8 בספטמבר 2014. השני הוא הישאם א-סייד, בדואי תושב הדרום, המוכר כלוקה בנפשו, שחצה את הגבול לרצועה שלושה חודשים לאחר מכן. הפרסום על אודותיהם הותר רק לפני כשנה, לאחר שמנהיג חמאס חאלד משעל הצהיר כי ישראל מנהלת מגעים עם הארגון בנוגע להשבת גופותיהם של החיילים אורון שאול והדר גולדין, שנהרגו במבצע צוק איתן. חרף התבטאויות ופרסומים סותרים, העמדה הישראלית הרשמית היא ששני האזרחים מוחזקים ברצועת עזה על ידי חמאס.

 

מנגיסטו צעד מאשקלון עד למתקן חברת החשמל רוטנברג. שם ירד אל קו החוף, צעד בחוף זיקים וחצה גדר תיל אלקטרונית שנמתחת מקו החוף לתוך הים. בהודעה שמסר מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב מרדכי, נטען כי ממידע שקיים מנגיסטו מוחזק בידי חמאס ברצועת עזה. עם זאת גורמים ביטחוניים בכירים טענו כי לא ברור אם הצעיר מאשקלון אכן נמצא בידי הארגון. גורם פלסטיני בכיר ברצועת עזה שמעורה בסוגיה אמר ל-ynet כי אברהם מנגיסטו אכן הוחזק בעבר על ידי מנגנוני הביטחון של חמאס, אך הוא שוחרר ועזב את הרצועה דרך המנהרות ברפיח.

 

משפחתו של מנגיסטו פועלת להשבתו ארצה, ויצאה למאבק ציבורי. באופן רשמי, ישראל לא מנהלת משא ומתן מול חמאס על החזרת גופותיהם של החיילים סגן הדר גולדין ז"ל וסמ"ר אורון שאול ז"ל והאזרחים מנגיסטו והישאם א-סייד. אולם לפני כמה ימים נודע מתווכים מנסים להגיע להבנות שיאפשרו לפחות לשבת לתחילתו של משא ומתן. גורם בכיר בישראל אמר: "חמאס רוצה עסקת שליט 2 עם שחרור של מאות אסירים". חמאס אינו מסתפק בכך אלא מקשיח עמדות ודורש גם "דמי כניסה": שחרור 50 אסירים ביטחוניים שנעצרו לאחר חטיפת הנערים במבצע "שובו אחים" - רק כדי לשבת ולדבר. הדרישה של החמאס ל"דמי הכניסה" פורסמה לראשונה בעיתון הערבי "א־שארק אל אווסט" לפני כמה חודשים, והבכיר הישראלי אישר אותה.

  

בחודש שעבר הפגינו בני משפחת מנגיסטו עם פעילי מטה המאבק לשחרורו מול משרד ראש הממשלה בירושלים בדרישה שלא לאשר הסכם פיוס עם טורקיה בטרם יועבר ממנו אות חיים ולפני שייפתח מו"מ לשחרורו. בני המשפחה מוחים על כך שההסכם מעיד שהוליכו אותם שולל. אילן מנגיסטו, אחיו של אברה, אמר: "יותר משנה ותשעה חודשים שנתנו אמון מלא בממשלה ובכנסת שיעשו עבודתן נאמנה, ויעשו הכול כדי להחזיר את אחי הביתה. לאור ההסכם המתגבש עם טורקיה הבנו שהוליכו אותנו שולל". הוא ביקש מראש הממשלה, "תרים את הראש ותדרוש את החזרתו של אחי הביתה". הוא העיד כי שוחח עם ראש הממשלה, "הייתה שיחה טובה, אבל אני לא יכול לפרט. עד שלא נראה את אח שלנו בדרך הביתה, אנחנו ממשיכים להיאבק". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
סמוך למקום חציית הגדר
צילום: רועי עידן
מומלצים