שתף קטע נבחר

הערר נדחה: בתי הזיקוק בחיפה יורחב

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה דחתה עררים שהוגשו גם נגד תוכנית "קרקעות הצפון" להעתקת מתקני נפט למפרץ חיפה. ארגוני הסביבה מוחים: "יישום התוכניות יגדיל בוודאות את הסיכונים לאוכלוסייה ואת זיהום האוויר והתחלואה"

כשברקע מחקר נוסף על תחלואה בסרטן באזור חיפה, דחתה ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה השבוע עררים שהוגשו נגד הרחבת בתי הזיקוק בחיפה ותוכנית קרקעות הצפון במפרץ חיפה.

 

במסגרת תוכנית "קרקעות הצפון" יועתקו אתרי האחסון הקיימים של חברת תש"ן - טרמינל קריית חיים, חוות המכלים באלרואי וחלק מחוות המכלים בנמל הדלק, לחווה חדשה שתוקם בשטח הצפוני של קרקעות הצפון - לא רחוק מבתי הזיקוק.

 

 

בהחלטה כתבו חברי הוועדה כי "נערך תסקיר השפעה על הסביבה הכולל בחינה מקצועית בכלל ההיבטים הרלוונטיים להשלכת התוכנית עכל הסביבה ומסקנותיו הוטמעו בתוכנית. בהמשך, כתוצאה מההתנגדות, נקבעו תנאים מחמירים נוספים על מנת למזער את הסיכונים מן התוכנית, תוך שמירה על בריאות הציבור".

 

בוועדה כתבו כי הקמת חוות המיכלים המאושרת במסגרת התוכנית תתבצע על פי סטנדרטים טכנולוגיים עדכניים, תוך שימוש בטכנולוגיה המיטבית הזמינה, על מנת לצמצם את הסיכונים הנובעים מן התוכנית בכלל ההיבטים הצריכים לעניין.

 

בנוגע לתוכנית להרחבת בתי הזיקוק בחיפה, כתבו חברי הוועדה: "לתוכנית נערך תסקיר השפעה על הסביבה. במסגרתו של התסקיר נערך סקר סיכונים בריאותי על פי פרוטוקול EPA. הסקר נבדק על-ידי המשרד להגנת הסביבה על-ידי חברה אנגלית ונמצא כי אין סיכון בריאותי מהפעילות במתחם".

 

הפגנה נגד קרקעות הצפון במאי אשתקד (צילום: מגמה ירוקה) (צילום: מגמה ירוקה)
הפגנה נגד קרקעות הצפון במאי אשתקד(צילום: מגמה ירוקה)

 

אלה נווה, אפידמיולוגית סביבתית - מרכזת ארגון אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות, אמרה בעקבות ההחלטה: "לא רק שוועדת הערר דחתה את הטענות שהגשתי בשם הציבור, אלא אף שהתעלמה מהטענות של משרד הגנת הסביבה - שיש צורך להקטין את נפח הדלקים ביותר מחצי!. בקרקעות הצפון נקבע היקף מתקני תעשייה עצום - שיגדיל בוודאות את הסיכונים לאוכלוסייה ואת זיהום האוויר והתחלואה. הוועדה התעלמה ממידע קריטי שהונח על שולחנה בענין כמויות הנפט האדירות שיגיעו לאחסון ולזיקוק בתכנית בז"ן".

 

חנה קופרמן, ראש הפורום הישראלי לשמירה על החופים, הוסיפה: "ההרחבה הדרמטית של תעשיית הזיקוק במפרץ חיפה נועדה לקלוט באופן מיידי את הנפט מסוג קונדנסט שהתגלה במאגרי הגז - המופק כבר היום בתמר בכמויות של מאות מיליוני חביות בשנה, רובן מיועדות לייצוא, ולהביאן לבתי הזיקוק המתרחבים במפרץ חיפה כדי לפתור את בעיות הייצוא במשק הישראלי. זאת, תוך התעלמות מוחלטת מהפגיעה הצפויה בבני האדם. ההחלטה מאשרת - שכבר היום ניתן להזרים את נפט הקונדנסט למפרץ חיפה - זאת מבלי לעשות שום בדיקה לגבי תכונות החומר הידוע כחומר מזהם ונפיץ במיוחד- הצפוי להגדיל את הזיהום במפרץ חיפה במאות אחוזים ולגרום לאסון בריאותי וסביבתי".  

 

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל "אדם טבע ודין", אמר בתגובה להחלטה: "חברי ועדת המשנה חטאו לתפקידם כמשרתי ציבור כאשר נתנו אור ירוק לבז"ן לעשות במפרץ חיפה ככל העולה על רוחה. משמעות ההחלטה היא צ'יק פתוח לאחד הגורמים המזהמים ביותר במדינת ישראל למשך 20 שנה להכפיל את שטחו ולהמשיך להקים ולהרחיב את התעשייה המזהמת ללא פיקוח וללא תכנון ועל חשבון בריאות תושבי מפרץ חיפה. 'אדם טבע ודין' לא תשלים עם ההחלטה ותנקוט בכל הכלים המשפטיים העומדים לרשותה".

 

מעיריית חיפה נמסר: "אישור הרחבת בז"ן היום כנגד דעתנו אינו המילה האחרונה במאבק שאנו מנהלים בשנים האחרונות. אסור שמדינת ישראל תעצום עיניה לסוגיות הזיהום ובריאות התושבים במפרץ חיפה. לא נכון היה לאשר כל פעולה להגדלת יצור הדלקים ואחסנת החומרים המסוכנים במפרץ חיפה עוד קודם שנתנה המדינה תשובות הנוגעות לסוגיות מדאיגות אלה. נבחן את ההחלטה האומללה ויש בדעתנו להמשיך להאבק כתף אל כתף עם פעילי הסביבה והתושבים כנגד כל החלטה שאינה שמה לנגד עיניה את האינטרסים המיידים של תושבי חיפה, עוד קודם השיקולים הכלכליים. נשתמש בכל האמצעים המשפטיים העומדים לרשותנו ולא נבחל בשום מאבק ציבורי. בחודשים האחרונים ננקטו פעולות היסטוריות לתיקון עוולות העבר. החלטה זו בועטת בדלי ושמה ללעג את כל המאמצים. נמשיך להיאבק בתקיפות ומלוא המרץ כנכד כל פעולה אשר לא תיתן מענה אמיתי וכזו אשר תיצור שינוי של ממש באיכות חייהם של תושבי האזור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
בתי הזיקוק בחיפה. ארכיון
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים