שתף קטע נבחר

"יהודים נפצעו, מדריכות בקייטנה ראו את כל הזוועה"

כחמישה יהודים בין פצועי מתקפת הטרור בניס, לא ידוע על נפגעים ישראלים. "מדריכות שלנו ניצלו בנס", סיפר ל-ynet שלח חב"ד, "מתגברים אבטחה כדי שימשיכו להגיע לבתי הכנסת"

צרפת שוב הותקפה בטרור רצחני - ונבדק אם בין הקורבנות גם יהודים. אתרי חב"ד דיווחו לפנות בוקר (יום ו') מפי רב הקהילה באזור כי לפחות חמישה מבני הקהילה היהודית נפצעו מדריסת המשאית בחגיגות יום הבסטיליה בעיר שלחוף הים התיכון. שגרירת ישראל בפריז עליזה בן נון אמרה הבוקר כי "לא ידוע לנו על ישראלים שנפגעו בניס". במתקפה נרצחו לפחות 84 בני אדם ונפצעו עשרות רבות.

 

"בינתיים אנחנו יודעים על כמה יהודים שנפצעו", אמר ל-ynet הרב יוסף יצחק פינסון, שליח חב"ד בקהילה הגדולה שבריביירה - המונה כ-20 אלף יהודים. "עברנו בבתי חולים ואין כרגע הרוגים יהודים לפי מה שאנחנו מבינים. רוב האנשים זוהו. בקהילה היהודית אין כרגע נעדרים, ומה שבודקים זה אם יש ישראלים או יהודים שהגיעו מחוץ לארץ כתיירים".

 

בזמן הפיגוע, הוא הוסיף, כמה מחברות הקהילה חגגו ברחובות שבהם עבר המחבל במסע הקטל. "אלו מדריכות בקייטנות שלנו, שראו את כל הזוועה והן ניצלו בנס וראו גופות נמעכות", סיפר הרב פינסון. "הן אמרו אחר כך שלא זיהו דמויות מוכרות מהקהילה. בגלל שהן בטראומה הסענו אותן למשפחות שלהן בפריז וכרגע אין להו קשר איתן, הן היו ממש בסערת רגשות והיסטריה".

 

אבי נידם, אזרח ישראלי, מורה בבית הספר של חב"ד, המוהל של הקהילה ומפעיל המסעדה הכשרה במקום, תיאר בשיחה עם ynet "הלם מוחלט. ברוך השם לא שמענו על הרבה מהקהילה. אני הייתי לא רחוק ממקום הפיגוע, בית חב"ד נמצא 400-300 מטרים משם. שמענו את היריות והצעקות ואז החלה נהירה מטורפת של אנשים, ברחו בצורה הכי קיצונית שיש. כל המכוניות יצאו והיו פקקים. הייתה בהלה מוחלטת. הרחוב היה חסום".

 

נידם התייחס לדרך שעשה המחבל, צרפתי ממוצא תוניסאי בן 31 בלי קשר מוכר לטרור. "כולם שאולים איך הוא פרץ פנימה. יכול להיות שחנה את המשאית לפני שסגרו את הכביש או שפרץ את המחסום. מה שבטוח שהיתה לו נסיעה ארוכה יחסית. הוא לא נעצר מיד. הוא עשה חתיכת דרך ולכן יש כל כך הרבה נפגעים. היו הרבה יהודים ברחוב בזמן הפיגוע והיה בסך הכול נס גדול".

המשאית המנוקבת מקליעים אחרי שהנהג נהרג מירי השוטרים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המשאית המנוקבת מקליעים אחרי שהנהג נהרג מירי השוטרים(צילום: רויטרס)

הזוועה בטיילת אחרי הפיגוע (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הזוועה בטיילת אחרי הפיגוע(צילום: רויטרס)

לגבי ההמשך תחת ההלם, פינסון אמר ש"אנחנו לאט לאט חוזרים לשגרה ומנסים לצאת מהטראומה, אנשים יוצאים לעבודה ועושים קניות לשבת. בגלל שיש היום תפילות אנחנו מתגברים אבטחה ועושים הכול שיהודים ימשיכו להגיע לבית הכנסת וכדי שלא יהיה עוד דברים כאלה".

 

לפי אתר חב"ד, מחנה הקיץ בניס לא ייפתח היום, לנוכח הנחיות מראש העיר, אך ישוב וייפתח ביום שני כמתוכנן. אנשי חב"ד מתכוונים להפעיל כרגיל את אירועי שבת ויעודדו את אנשי הקהילה להתכנס יחד ולהתחזק. "בימים חשוכים, חשוב שהטרור לא ינצח", אמר הרב פינסון.

 

גם הרב הראשי של ניס, איתמר טובול, סיפר כי לאחר הפיגוע הוחלט להעלות את רמת האבטחה בעיר. "ראש העיר שלנו בקשר טוב עם הקהילה היהודית והוחלט ביחד איתנו להציב חיילים ושוטרים שישמרו עלינו", הוא אמר. "בניגוד לפריז, בניס היה שקט הרבה מאוד שנים, אנחנו לא רגילים לטרור כזה ולאירוע בסדר גודל כזה. זאת טרגדיה קשה ואנחנו מקווים שבשבת יהיה שקט".

 

שליח הסוכנות: "באתי לצאת ושמעתי יריות"

שליח הסוכנות היהודית בניס נתן וילנר ספר שהיה ממש סמוך לשדה הקטל. "אני גר ממש ליד. באתי בדיוק לצאת החוצה, פתאום שמעתי יריות. חשבתי בהתחלה שזה זיקוקים וישר הבנתי שלא, כי זה לא אותו רעש. ראיתי אנשים רצים, צורחים וצועקים. שאלתי מה קרה ואמרו לי פיגוע. אנשים נראו בפאניקה היסטרית".

 

לדברי וילנר, אין ישראלים רבים בניס, אבל "יהודים יש פה לא מעט – לפי הערכות 20 אלף איש בניס והסביבה. אפילו עכשיו בבוקר שומעים מלא סירנות. בהתחלה הם היו באי-ודאות לגבי מה בדיוק קרה שם, דיברו על תאונה וטענו שיש הרבה פחות הרוגים. לקח להם הרבה זמן להתעשת".

 

לדברי השגרירה בן נון, "אנחנו בקשר שוטף עם הקהילה היהודית. אני בקשר עם בני השיח הצרפתים שלי ואנחנו תמיד מציעים להם סיוע אחרי פיגועים וקל וחומר שזה מה שיקרה גם עכשיו. ישראל תמשיך להיות בקשר עם גורמי הבטחון הצרפתים כפי שהיא נמצאת בקשר שהולך ומתגבר בעקבות הפיגועים שהיו בנובמבר".

 

השגרירה התייחסה לפיגוע: "מזעזע. באמצע חגיגות יום הבסטיליה, ממש באמצע זיקוקי הדינור – משאית שועטת לקהל. הנשיא הולנד כבר דיבר על כך שצרפת תעצים את ההפצצות שלה נגד דאעש בעיראק ובסוריה. ראש הממשלה ואלס וגם הנשיא הולנד אמרו בחודשים האחרונים שהפיגוע בנובמבר הוא לא הפיגוע האחרון – ויש לצפות לעוד פיגועים ולכן צרפת היתה כל הזמן במצב חירום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הזוועה ברחוב בניס
צילום: רויטרס
מומלצים