שתף קטע נבחר

יממה סוערת בטורקיה: ניסיון ההפיכה הכושל - דקה אחר דקה

ב-22:39 נחסם לפתע גשר הבוספורוס וכלי טיס הרעישו בשמי איסטנבול: ניסיון ההפיכה הגדול ביותר בטורקיה זה שנים יצא לדרך - והפך ללילה של מרחץ דמים, כיבוש אולפני טלוויזיה ונאום בלתי נשכח של ארדואן באייפון. בשעות הבוקר כבר התברר שניסיון ההפיכה נכשל כישלון חרוץ וארדואן החל לעבוד: מעצרים, הדחות ואיומים

 

23:00: דיווחים ראשונים על ירי באנקרה ומסוקים בשמי איסטנבול ()
23:00: דיווחים ראשונים על ירי באנקרה ומסוקים בשמי איסטנבול

23:11: דיווח שכלי טיס חגים בגובה נמוך בשמי איסטנבול. ראש ממשלת טורקיה, בינאלי יילדירים, אומר שקבוצה בצבא הטורקי ניסתה לבצע הפיכה (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
23:11: דיווח שכלי טיס חגים בגובה נמוך בשמי איסטנבול. ראש ממשלת טורקיה, בינאלי יילדירים, אומר שקבוצה בצבא הטורקי ניסתה לבצע הפיכה(צילום: gettyimages)

23:13: כל הטיסות בנמל התעופה הבינלאומי "אטאטורק" מושעות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
23:13: כל הטיסות בנמל התעופה הבינלאומי "אטאטורק" מושעות(צילום: רויטרס)

23:32: גורם בצבא טורקיה מודיע - "תפסנו את השלטון כדי להציל את הדמוקרטיה". הרמטכ"ל נלקח בן ערובה וחיילים משתלטים על הטלוויזיה הממלכתית. מובילי המרד נגד ארדואן מכריזים על עוצר לילי בכל המדינה (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
23:32: גורם בצבא טורקיה מודיע - "תפסנו את השלטון כדי להציל את הדמוקרטיה". הרמטכ"ל נלקח בן ערובה וחיילים משתלטים על הטלוויזיה הממלכתית. מובילי המרד נגד ארדואן מכריזים על עוצר לילי בכל המדינה(צילום: gettyimages)

שבת, 00:34: ארדואן עולה לשידור ברשת NYV הטורקית מבעד למסך האייפון שמחזיקה המגישה באולפן וקורא לתומכיו לצאת לרחובות ולסכל את ההפיכה ()
שבת, 00:34: ארדואן עולה לשידור ברשת NYV הטורקית מבעד למסך האייפון שמחזיקה המגישה באולפן וקורא לתומכיו לצאת לרחובות ולסכל את ההפיכה

 

 

00:36: ארדואן מאשים כי מובילי ניסיון ההפיכה הם אנשי יריבו הגדול, פתחוללה גולן, היושב בארה"ב (צילום: AP) (צילום: AP)
00:36: ארדואן מאשים כי מובילי ניסיון ההפיכה הם אנשי יריבו הגדול, פתחוללה גולן, היושב בארה"ב(צילום: AP)

00:40: באתרים מרכזיים באיסטנבול ובאנקרה, חילונים מתנגדי ארדואן יוצאים לחגוג את מה שנראה באותם רגעים כהפיכה שעשויה להצליח (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
00:40: באתרים מרכזיים באיסטנבול ובאנקרה, חילונים מתנגדי ארדואן יוצאים לחגוג את מה שנראה באותם רגעים כהפיכה שעשויה להצליח(צילום: רויטרס)

01:15: ארדואן מקיים מסיבת עיתונאים מאולתרת מחוץ למלון שבו הוא נמצא. דיווחים לא מאומתים שלפיהם גרמניה סירבה לתת לו מקלט מדיני ושהוא בדרכו ללונדון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
01:15: ארדואן מקיים מסיבת עיתונאים מאולתרת מחוץ למלון שבו הוא נמצא. דיווחים לא מאומתים שלפיהם גרמניה סירבה לתת לו מקלט מדיני ושהוא בדרכו ללונדון(צילום: רויטרס)

01:25: בעקבות קריאתו של ארדואן מפרים אלפים מתומכיו את העוצר שהכריזו הקצינים המורדים ויוצאים לחסום בגופם את הטנקים ()
01:25: בעקבות קריאתו של ארדואן מפרים אלפים מתומכיו את העוצר שהכריזו הקצינים המורדים ויוצאים לחסום בגופם את הטנקים

01:35: דיווחים על עימותים בין אזרחים תומכי ארדואן לבין כוחות הצבא ועל עימותים ראשונים בין גורמים בכוחות הביטחון הנאמנים לנשיא לבין חיילים תומכי ההדחה של הממשלה. טנקים מקיפים את בניין הפרלמנט, ירי נשמע בנמל התעופה אטאטורק, גורמים באופוזיציה מביעים התנגדות לניסיון ההפיכה ומפקד הכוחות המיוחדים של טורקיה מכנה את הקושרים "בוגדים" (צילום: AP) (צילום: AP)
01:35: דיווחים על עימותים בין אזרחים תומכי ארדואן לבין כוחות הצבא ועל עימותים ראשונים בין גורמים בכוחות הביטחון הנאמנים לנשיא לבין חיילים תומכי ההדחה של הממשלה. טנקים מקיפים את בניין הפרלמנט, ירי נשמע בנמל התעופה אטאטורק, גורמים באופוזיציה מביעים התנגדות לניסיון ההפיכה ומפקד הכוחות המיוחדים של טורקיה מכנה את הקושרים "בוגדים"(צילום: AP)

01:59: דיווחים ראשונים על אזרחים שנפגעו. חיילים יורים לעבר מתנגדי ההפיכה שמנסים לחצות את גשר הבוספורוס באיסטנבול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
01:59: דיווחים ראשונים על אזרחים שנפגעו. חיילים יורים לעבר מתנגדי ההפיכה שמנסים לחצות את גשר הבוספורוס באיסטנבול(צילום: AFP)

02:15: המונים ממשיכים לזרום לרחובות. מטוס קרב מפיל באנקרה מסוק ששימש את מובילי ההפיכה, 17 שוטרים נהרגים בתקיפת מסוק של המורדים בעיר. דיווח ראשון שלפיו יועץ הרמטכ"ל הטורקי מחרם כוסא מוביל את ניסיון ההפיכה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
02:15: המונים ממשיכים לזרום לרחובות. מטוס קרב מפיל באנקרה מסוק ששימש את מובילי ההפיכה, 17 שוטרים נהרגים בתקיפת מסוק של המורדים בעיר. דיווח ראשון שלפיו יועץ הרמטכ"ל הטורקי מחרם כוסא מוביל את ניסיון ההפיכה(צילום: רויטרס)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

02:45: תומכי ארדואן מתכנסים בכיכר טקסים באיסטנבול כדי להביע תמיכה בו (צילום: AP) (צילום: AP)
02:45: תומכי ארדואן מתכנסים בכיכר טקסים באיסטנבול כדי להביע תמיכה בו(צילום: AP)

02:46: הציבור לא נשמע לדרישת המורדים להישאר בבתים. אלפים מפגינים ליד נמל התעופה אטאטורק באיסטנבול (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
02:46: הציבור לא נשמע לדרישת המורדים להישאר בבתים. אלפים מפגינים ליד נמל התעופה אטאטורק באיסטנבול(צילום: רויטרס)

02:47: מסוק של המורדים מפציץ את בניין הפרלמנט באנקרה. כלי תקשורת בטורקיה מוסרים כי דיווחים קודמים שלפיהם הרמטכ"ל שנלקח בן ערובה נהרג - אינם נכונים (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
02:47: מסוק של המורדים מפציץ את בניין הפרלמנט באנקרה. כלי תקשורת בטורקיה מוסרים כי דיווחים קודמים שלפיהם הרמטכ"ל שנלקח בן ערובה נהרג - אינם נכונים(צילום: gettyimages)

ההרס בבניין הפרלמנט בעקבות ההפצצות ()
ההרס בבניין הפרלמנט בעקבות ההפצצות03:35: שישה הרוגים וכ-150 פצועים בעימותים בין הצדדים באיסטנבול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
03:35: שישה הרוגים וכ-150 פצועים בעימותים בין הצדדים באיסטנבול(צילום: AFP)

03:42: עוד דיווחים על הפלת כלי טיס של המורדים משורות הצבא. ראש ממשלת טורקיה מודיע - "נראה שניסיון ההפיכה נכשל" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
03:42: עוד דיווחים על הפלת כלי טיס של המורדים משורות הצבא. ראש ממשלת טורקיה מודיע - "נראה שניסיון ההפיכה נכשל"(צילום: AFP)

 

 

04:15: חייל נרצח בלינץ' על-ידי תומכי ארדואן ()
04:15: חייל נרצח בלינץ' על-ידי תומכי ארדואן

04:20: מתרבים הסימנים שניסיון ההפיכה נתקל בקשיים משמעותיים. ארדואן נוחת באיסטנבול, מתקבל בתשואות ומבטיח נקמה. ב-5:30 משתלטים נאמני ארדואן על נמל התעופה "אטאטורק", 42 הרוגים באנקרה - רובם אזרחים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
04:20: מתרבים הסימנים שניסיון ההפיכה נתקל בקשיים משמעותיים. ארדואן נוחת באיסטנבול, מתקבל בתשואות ומבטיח נקמה. ב-5:30 משתלטים נאמני ארדואן על נמל התעופה "אטאטורק", 42 הרוגים באנקרה - רובם אזרחים(צילום: AFP)

06:00: מי מפחד מטנקים? סלפי עם כוחות ההפיכה באיסטנבול (צילום: EPA) (צילום: EPA)
06:00: מי מפחד מטנקים? סלפי עם כוחות ההפיכה באיסטנבול(צילום: EPA)

06:53: עשרות חיילים המעורבים בניסיון ההפיכה נכנעים באיסטנבול. ראש הממשלה מכריז על מינוי רמטכ"ל זמני, אבל המורדים טוענים - "אנחנו ממשיכים להילחם בנחישות". יריבו של ארדואן פתחוללה גולן מצטרף למביעים התנגדות להפיכה וקנצלרית גרמניה מצטרפת לאובמה ומביעה תמיכה בארדואן. בכיר טורקי מדווח: "למורדים לא נותרו מטוסי קרב" ()
06:53: עשרות חיילים המעורבים בניסיון ההפיכה נכנעים באיסטנבול. ראש הממשלה מכריז על מינוי רמטכ"ל זמני, אבל המורדים טוענים - "אנחנו ממשיכים להילחם בנחישות". יריבו של ארדואן פתחוללה גולן מצטרף למביעים התנגדות להפיכה וקנצלרית גרמניה מצטרפת לאובמה ומביעה תמיכה בארדואן. בכיר טורקי מדווח: "למורדים לא נותרו מטוסי קרב"

07:43: פתהוללה גולן, המנהיג הגולה שמתנגד לארדואן, הודף את ההאשמות כי היה אחראי להפיכה וטוען: "זה מעליב בכלל ששמי נקשר לזה" (צילום: AP) (צילום: AP)
07:43: פתהוללה גולן, המנהיג הגולה שמתנגד לארדואן, הודף את ההאשמות כי היה אחראי להפיכה וטוען: "זה מעליב בכלל ששמי נקשר לזה"(צילום: AP)

 

08:38: הצבא מודיע שהרמטכ"ל חולץ מידי המורדים. פעילות "טורקיש איירליינס" בנמל התעופה "אטאטורק" חוזרת לסדרה. מניין ההרוגים במהומות שהחלו בלילה מטפס ל-90 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
08:38: הצבא מודיע שהרמטכ"ל חולץ מידי המורדים. פעילות "טורקיש איירליינס" בנמל התעופה "אטאטורק" חוזרת לסדרה. מניין ההרוגים במהומות שהחלו בלילה מטפס ל-90(צילום: רויטרס)

09:00: יותר מ-1,500 מאנשי הצבא נעצרים בחשד למעורבות בניסיון ההפיכה, וכמה מהבכירים שבהם נעצרים מול המצלמות. בשלב הזה כבר ברור: ניסיון ההפיכה נכשל. הפרלמנט הטורקי מודיע כי יתכנס בעקבות הניסיון למוטט את השלטון ()
09:00: יותר מ-1,500 מאנשי הצבא נעצרים בחשד למעורבות בניסיון ההפיכה, וכמה מהבכירים שבהם נעצרים מול המצלמות. בשלב הזה כבר ברור: ניסיון ההפיכה נכשל. הפרלמנט הטורקי מודיע כי יתכנס בעקבות הניסיון למוטט את השלטון

 

10:45: כמעט כל כיסי ההתנגדות הוכנעו. בתמונות מטורקיה נראים תומכי ארדואן מכים חיילים שהשתתפו בניסיון ההפיכה ומצליפים בהם בחגורות. הרמטכ"ל הזמני: כיס ההתנגדות האחרון הוא של חיילי הפיכה המתבצרים במטה הכוחות המזוינים - אבל גם הם ביקשו להיכנע, בכפוף למשא ומתן (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
10:45: כמעט כל כיסי ההתנגדות הוכנעו. בתמונות מטורקיה נראים תומכי ארדואן מכים חיילים שהשתתפו בניסיון ההפיכה ומצליפים בהם בחגורות. הרמטכ"ל הזמני: כיס ההתנגדות האחרון הוא של חיילי הפיכה המתבצרים במטה הכוחות המזוינים - אבל גם הם ביקשו להיכנע, בכפוף למשא ומתן(צילום: gettyimages)
13:10: המסוק ועליו שמונה קצינים שמרדו בארדואן נוחת ביוון. הממשלה היוונית הודיעה כי תשיב לטורקיה את המסוק, אך תבחן את בקשת המקלט (צילום: AFP) (צילום: AFP)
13:10: המסוק ועליו שמונה קצינים שמרדו בארדואן נוחת ביוון. הממשלה היוונית הודיעה כי תשיב לטורקיה את המסוק, אך תבחן את בקשת המקלט(צילום: AFP)
13:16: ראש ממשלת טורקיה שולח מסר לארה"ב שבה גולה המתנגד הגדול ביותר לארדואן, פתהוללה גולן, ואומר: כל מדינה שתעמוד לצד האיש הזה תהיה במלחמה עם ארצי (צילום: AP) (צילום: AP)
13:16: ראש ממשלת טורקיה שולח מסר לארה"ב שבה גולה המתנגד הגדול ביותר לארדואן, פתהוללה גולן, ואומר: כל מדינה שתעמוד לצד האיש הזה תהיה במלחמה עם ארצי(צילום: AP)
14:23: אזרחי טורקיה מקבלים מסרון לטלפונים הסלולריים מהנשיא ארדואן שמפציר להם "לקום ולהתייצב למען הדמוקרטיה ולצאת לרחוב ולמחות נגד המורדים" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
14:23: אזרחי טורקיה מקבלים מסרון לטלפונים הסלולריים מהנשיא ארדואן שמפציר להם "לקום ולהתייצב למען הדמוקרטיה ולצאת לרחוב ולמחות נגד המורדים"(צילום: רויטרס)
15:59: רשת CNN בטורקית מדווחת כי הצבא הצליח להשתלט על מטה הכוחות המזוינים באנקרה שהיה למעוז האחרון של תומכי ההפיכה. במקביל, ארדואן עובד במרץ ומדיח אלפי שופטים שחשודים שלקחו חלק בניסיון ההפיכה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
15:59: רשת CNN בטורקית מדווחת כי הצבא הצליח להשתלט על מטה הכוחות המזוינים באנקרה שהיה למעוז האחרון של תומכי ההפיכה. במקביל, ארדואן עובד במרץ ומדיח אלפי שופטים שחשודים שלקחו חלק בניסיון ההפיכה(צילום: רויטרס)
 
17:38: בזמן שהפרלמנט מקיים ישיבת חירום, מאות הפגינו מחוץ לבניין הפרלמנט במפגן כוח שתומך בנשיא ארדואן. ראש הממשלה יילדרים אמר בדיון: "המורדים בניסיון ההפיכה הם לא חיילים. הם טרוריסטים שראו את הפרלמנט שלנו כמטרה" (צילום: GETTYIMAGES) (צילום: GETTYIMAGES)
17:38: בזמן שהפרלמנט מקיים ישיבת חירום, מאות הפגינו מחוץ לבניין הפרלמנט במפגן כוח שתומך בנשיא ארדואן. ראש הממשלה יילדרים אמר בדיון: "המורדים בניסיון ההפיכה הם לא חיילים. הם טרוריסטים שראו את הפרלמנט שלנו כמטרה"(צילום: GETTYIMAGES)

פורסם לראשונה 16/07/2016 10:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מה שהחל כניסיון הפיכה משמעותי נגמר בכישלון של המורדים. הלילה באיסטנבול
צילום: AFP
מומלצים