שתף קטע נבחר

שערוריית הנאום המועתק של מלניה טראמפ

שיחת היום בתקשורת האמריקנית: בנאומה בוועידה הרפובליקנית הלילה השתמשה אשתו של המועמד לנשיאות במילים דומות באופן מחשיד לאלה שבהן השתמשה מישל אובמה בוועידה הדמוקרטית ב-2008. צפו בעצמכם ושפטו

בארצות הברית מרימים הבוקר (יום ג') גבה בעקבות נאומה הלילה של מלניה טראמפ, רעייתו של דונלד טראמפ, בוועידה הרפובליקנית שאמורה להוציא לדרך את הקמפיין הכלל-ארצי של בעלה לנשיאות. שעות אחדות אחרי שירדה מהבמה צצו בכלי תקשורת אמריקניים דיווחים שלפיהם הנאום של מלניה טראמפ הלילה היה לפרקים דומה באופן מחשיד לנאום שנשאה מישל אובמה בוועידה הדמוקרטית כשבעלה ברק אובמה רץ לנשיאות בפעם הראשונה ב-2008.

 

 

 

 

גולשים וכתבים שמו לב כי הנאום של גברת טראמפ הלילה כלל שתי פסקאות שהתאימו כמעט מילה במילה לנאום של אשת הנשיא אובמה ב-2008. בפסקאות האלה, די בתחילת נאומה, אמרה טראמפ כי למדה ערכים ואמות מוסר מהוריה וכי הלקחים שהם הפיקו היו רלוונטיים לה במהלך החוויה שלה כאם. במטה הבחירות של טראמפ לא הגיבו לפי שעה על בקשות לתגובה בנוגע לדמיון בין שני הנאומים.

 

"מגיל צעיר הוריי טבעו בי את הערכים שלפיהם עליך לעבוד קשה כדי להשיג את מה שאתה רוצה בחיים; שהמילה שלך היא ההתחייבות שלך ושאתה עושה מה שאתה אומר ומקיים את הבטחתך; שאתה מתייחס לאנשים בכבוד", אמרה הלילה מלניה טראמפ. ב-2008 אמרה מישל אובמה: "עליך לעבוד קשה כדי להשיג את מה שאתה רוצה בחיים; המילה שלך היא ההתחייבות שלך ואתה עושה מה שאתה אומר שאתה הולך לעשות; אתה מתייחס לאנשים ביושר ובכבוד, גם אם אתה לא מכיר אותם וגם אם אתה לא מסכים איתם".

 

מלניה טראמפ, רכה וזוהרת הלילה בוועידה הרפובליקנית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מלניה טראמפ, רכה וזוהרת הלילה בוועידה הרפובליקנית(צילום: AFP)

עם הבעל המועמד לנשיאות דונלד. "יש בו אהבה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עם הבעל המועמד לנשיאות דונלד. "יש בו אהבה"(צילום: AFP)


מלניה טראמפ אמרה הלילה גם: "ההורים שלי לימדו אותי והראו לי אמות מוסר בחיי היום-יום שלהם. זה השיעור שאני ממשיכה להעביר לבן שלנו. ואנחנו צריכים להעביר את השיעורים האלה לדורות רבים שעוד יבואו משום שאנחנו רוצים שילדינו במדינה הזו יידעו שהגבול היחידי להישגים שלהם הוא כוח החלומות שלך והנכונות שלך לעבוד עבורם". בנאומה ב-2008 אמרה מישל אובמה דברים דומים למדי, בסדר מילים די דומה: "ברק ואני יצאנו לדרך לבנות חיים בהתאם לערכים שעליהם גדלנו וכדי להעביר אותם לדור הבא. כי אנחנו רוצים שהילדים שלנו – וכל הילדים במדינה הזו – יידעו שהגבול היחידי להישגים שלהם הוא גבול החלומות שלך והנכונות שלך לעבוד עבורם".

 

מלניה טראמפ הייתה הנואמת המרכזית של הערב הראשון של הוועידה הרפובליקנית, ערב שהחל במהומה גדולה בעקבות כישלון מאמציהם של יריבי טראמפ בתוך המפלגה הרפובליקנית, אנשי תנועת "רק לא טראמפ", לערוך הצבעה על ההתנגדות למועמדותו של טראמפ. צירים הנמנים עם המחנה המתנגד לטראמפ השמיעו קריאות נגדו ונטשו את אולם הוועידה במחאה על כך שלא התאפשרה הצבעה כזו שבה ישמיעו את קולם. אחרי המהומה, עלתה מלניה טראמפ לבמה וגנבה את ההצגה.

 

דונלד לא יאכזב אתכם

"מאז שאני מכירה את בעלי הוא דואג לארצנו - ואני מבטיחה שדונלד לעולם לא יאכזב אתכם", אמרה. "בעלי מוכן לשרת את ארצות הברית ולהיות הנשיא הבא שלה. הוא קשוח כשהוא צריך להיות, אבל הוא גם אדיב והוגן ואכפתי. האדיבות הזו לא תמיד זוכה להתייחסות, אבל היא שם וכולם יכולים לראותה. זו אחת הסיבות שהתאהבתי בו מלכתחילה. דונלד מאוד נאמן". מלניה, דוגמנית לשעבר, סיפרה על ילדותה בסלובניה ועל משפחתה, אך שבה מהר למטרה שלשמה הגיעה: "דונלד דאג לילדיו והדריך אותם, עד לרמה שבה אפילו יועציו מודים כי הדבר מעיד מי הוא כאדם", אמרה. "יש כמות גדולה מאוד של אהבה במשפחת טראמפ".

 

 

הלילה הרפובליקני החל במהומה ()
הלילה הרפובליקני החל במהומה

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

למלניה טראמפ היה תפקיד במחזה הזה: תפקידה הלילה היה להציג את בעלה מחדש מול פני האומה כאיש שיש בו רכות, סובלנות והרבה אהבה, כאיש מצליח שמוכן לנצל את התעוזה שלו ואת כישרונו כדי להפוך את אמריקה לגדולה שוב. בשמלה לבנה שהעניקה לה מראה רך ובהתרגשות של כלה מתחת לחופתה היא אמרה לבאי הוועידה הרפובליקנית כי בעלה יעבוד למען כולם - יהודים, נוצרים, מוסלמים והיספנים. לא במקרה היא אמרה זאת: היא ניסתה לשקם את האדמה החרוכה שהותיר בעלה בקרב המוסלמים וההיספנים בארה"ב כשכינה את המהגרים ממכסיקו "פושעים ואנסים" ועל המוסלמים אמר כי ימנע מהם זמנית כניסה לארה"ב.

 

במשפטים קצרים, בדיוק כמו שמדבר בעלה, קראה מלניה טראמפ מטלפרומפטר נאום שנועד בעיקר לנקות ולעשות סדר: אחרי שדונלד טראמפ עלב בכולם, עליה הוטל התפקיד ללטף, והיא עשתה זאת בחיוך גדול ויושבי האולם הריעו לה בהתלהבות. מלניה טראמפ מיעטה להופיע במהלך הקמפיין: היא הודיעה מראש שהיא מעדיפה למלא את תפקידה כאם במשרה מלאה, אולם עתה, כשרגע האמת מתקרב, היא התגייסה למשימה. אמריקה הכירה עד כה את טראמפ הבריון, זה שלא עושה חשבון, האיש עם הפה הגדול שהעליב ציבורים שלמים וליבה שנאה וגזענות, אבל אתמול היא באה לרכך את הדמות הזו.

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 

 

גברת טראמפ היא ילידת סלובניה, ובנאומה היא הציגה את הרקע שממנו באה: כפר קטן בארץ קטנה שהיה אז תחת שלטון קומוניסטי. "אני מודה לכם על קבלת הפנים הנהדרת לדולנד ולי", אמרה. "אנחנו כבר 18 שנים יחד ואני יודעת עד כמה הוא אוהב את ארצנו. דונלד לעולם לא יאכזב אתכם והוא לעולם לא ירים ידיים. ההישגים שלו מדברים בעד עצמם, והוא לא יוותר לעולם". לא פעם בעבר אמרה מלניה טראמפ שאם תיכנס לבית הלבן כגברת הראשונה המודל שלה לחיקוי יהיה ז'קלין קנדי, עם התאמות שתעשה כיאה לגברת הראשונה במאה ה-21.

 

"אני גאה מאוד בבחירה שלכם, המועמד לנשיאות, בעלי דונלד טראמפ", אמרה טראמפ בסיום דבריה, ובעלה עלה לבמה כדי לחבק אותה ולהודות לה על מה שעשתה. ניכר היטב כי המשימה לא הייתה קלה

עבורה: במפלגה הרפובליקנית סיפרו כי על הנאום הזה היא עבדה במשך שישה שבועות עם אסטרטגים ויועצים, וכי היא התאמנה שעות מול המראה. ובכל זאת, אחרי כל זה, מה שייזכר מהנאום הלילה הוא סימן שאלה גדול - האם היה זה פלגיאט? גניבה ממישל?

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
דונלד ומלניה טראמפ, הלילה
צילום: AFP
מומלצים