שתף קטע נבחר

אחרי שלוש שנים: הרב הנמלט ברלנד נחת בישראל

ברלנד נמלט מישראל למרוקו לפני שלוש שנים כשהבין כי עומדים לחקור אותו בחשד לעבירות מין. לאחר מכן עבר לזימבבואה, להולנד ולדרום אפריקה - עד שהוסגר לישראל. 200 מחסידיו הגיעו לתמוך בו בנתב"ג

 

 

ברלנד עם נחיתתו בנתב"ג ()
ברלנד עם נחיתתו בנתב"ג
הרב אליעזר ברלנד, שנמלט מהארץ לאחר שנחשד בהטרדה מינית של נשים, נחת הבוקר (ג') בישראל, עקב הליך הסגרה של הרשויות בדרום אפריקה נגדו. מאות מחסידיו הגיעו להביע בו תמיכה בשדה התעופה והתפללו יחד שחרית לאחר שנחת. עם צאתו מהמטוס נעצר הרב על ידי שוטרים שהמתינו לו בנתב"ג והוא נלקח לחקירה.  

 

ברלנד נמלט למרוקו בשנת 2013, רגע לפני שהיה אמור להתייצב לחקירה במשטרת ישראל. אך המלך מוחמד השישי סילק אותו מהמדינה ומשם הוא נדד לזימבבואה, הולנד ודרום אפריקה. 


 (צילום: ליאור פז) (צילום: ליאור פז)
(צילום: ליאור פז)

 (צילום: ליאור פז) (צילום: ליאור פז)
(צילום: ליאור פז)

חסידיו של ברלנד מחכים לו בנתב"ג ()
חסידיו של ברלנד מחכים לו בנתב"ג

ברלנד במטוס, בדרכו לישראל ()
ברלנד במטוס, בדרכו לישראל
מתכוננים לבואו של הרב  ()
מתכוננים לבואו של הרב

במטוס, בדרך לישראל ()
במטוס, בדרך לישראל
ברלנד בן ה-79 ייסד את ישיבת "שובו בנים" בירושלים ונחשב למנהיג בולט באחד הזרמים המרכזיים בחסידות ברסלב. ב-2012 טען אחד מחסדיו כי צפה בו מחלון ביתו כשהוא במצב אינטימי עם אחת מבנות הקהילה. אותו חסיד הוכה על ידי אנשי החסידות וכך התפוצצה הפרשה והחלה חקירה משטרתית. לאחר מכן, נאספו עדויות נוספות מנשים על הטרדות מיניות.

 

ישר לחקירה. הרב ברלנד ()
ישר לחקירה. הרב ברלנד

כשהבין שהוא מבוקש לחקירה במשטרת ישראל, נמלט הרב למרוקו עם עשרות מחסידיו. בהוראת המלך מוחמד השישי סולק הרב מהמדינה ועבר להתגורר בזימבבואה. עם הגעתו לשם התפרסמו בתקשורת המקומית פרטים על אודותיו, ולאחר שהבינו שנמלט בגלל חשדות לעבירות מין, הוחלט לגרשו בטענה שפגה אשרת התייר שלו. ב-2014 עבר הרב להתגורר ביוהנסבורג בדרום אפריקה, אולם כעבור זמן החלה המשטרה המקומית לחפש אחריו בעקבות צו מעצר בינלאומי של האינטרפול. הוא נמלט להולנד, נעצר, ואחרי דיונים משפטיים הוחלט שהוא בר הסגרה לישראל. ב-7 ביולי 2015 נעלם ברלנד מהמקום שבו היה נתון במעצר בית, ולאחר כחודשיים התברר שהוא שב לדרום אפריקה.

 

 (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)
 

תומכי הרב מול משרדי להב 433 ()
תומכי הרב מול משרדי להב 433
 

אחד מחסידיו שהגיעו לקבל את פניו בשדה התעופה אמר: "מעריצי הרב מכל העדות והחוגים נחושים להגיע לכל מקום שבו הוא יהיה, שם יקבעו את מושבם עד שובו לביתו ולמקום קהילתו". לאחר שנלקח הרב לחקירה במשרד יחידת להב 433 של המשטרה בלוד, עברו חסידיו להפגין במקום.

 

ברלנד העביר מסר מוקלט לאנשיו לפני עלייתו למטוס: "מבקשים מכולם להתנהג במתינות, בדרך ארץ, לא להתגרות בשוטרים ולא בשוטרות, לא להרים יד, לא להתחצף, לא להגיד מילים לא יפות, הכול צריך להיות על פי ההלכה". הוא קרא לכל אחד מהם לתרום 1,000 שקל למימון המאבק המשפטי שלו. "בזכות שהרב חוזר לארץ גם השופטים יעשו תשובה וגם השוטרים רוצים לעשות תשובה".  

 

באת כוחו של ברלנד, עו"ד רחל תורן, אמרה כי הוא יצא מהארץ לפני שלוש שנים ללא קשר לחקירה ומבלי שידע על קיומה. היא הוסיפה כי בכוונתו לשתף פעולה עם רשויות החוק והוא מקווה כי יסיימו את הטיפול בעניינו במהירות וביעילות. לדבריה, "בניגוד לפרסומים, הרב נחשד במעשים שדרגת חומרתם על פי ספר החוקים נמוכה - קשר לתקיפה, והתוקפים עצמם נידונו לעבודות שירות, ומעשים מגונים המצויים ברף התחתון של העבירות הרלוונטיות. אין בלבנו ספק כי בתום החקירה חשדות אלה יופרכו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים