שתף קטע נבחר

סערת מחמוד דרוויש: ליברמן זימן את מפקד גל"צ לבירור

במסגרת "טקסט ישראלי מכונן" שודרה בגלי צה"ל תוכנית על שירו של מי שמוגדר "המשורר הפלסטיני הלאומי". ליברמן: "זה ליקוי מאורות, לא נעבור על כך לסדר היום"

 

 

המשורר הלאומי הפלסטיני הושמע בתחנה הצבאית - ושר הביטחון החליט להתערב: שר הביטחון, אביגדור ליברמן, זימן לבירור את מפקד גלי צה"ל, ירון דקל, בעקבות התוכנית ששודרה אמש (יום ג') בתחנה על מחמוד דרוויש כחלק מסדרת תוכניות על "טקסט ישראלי מכונן" במסגרת האוניברסיטה המשודרת.

 

השר ליברמן אמר: "על פניו נראה שמדובר בעניין חמור שבו מי שכתב טקסטים נגד הציונות שמשמשים עד היום דלק לפעולות טרור נגד מדינת ישראל - זוכה שהתחנה הצבאית תכלול אותו ואת יצירותיו כחלק מטקסטים מכוננים של החברה הישראלית יחד עם 'ירושלים של זהב' ו'מגש הכסף'. ברור מאליו שזה דבר שמהווה ליקוי מאורות, ולא ניתן לעבור על כך לסדר היום". בגלי צה"ל סירבו להגיב.

מחמוד דרוויש. בעין הסערה (צילום: עטא עוויסאת) (צילום: עטא עוויסאת)
מחמוד דרוויש. בעין הסערה(צילום: עטא עוויסאת)

אתמול מתחה ביקורת על השידור שהתמקד בשירו של דרוויש "תעודת זהות" שרת התרבות מירי רגב: "גל"צ ירדה מהפסים. תחנה ציבורית במשרד הביטחון לא יכולה להרשות לעצמה להעצים ולפאר את הנרטיב האנטי-ישראלי. מחמוד דרוויש איננו ישראלי, הטקסטים שלו אינם ישראליים ומהותו התנגדות לערכים המרכזיים של החברה בישראל".

 

דרוויש, שנולד ב-1941 בכפר בגליל המערבי, עבר מאוחר יותר לחיפה. בהמשך היגר לחו"ל והלך לעולמו לפני שמונה שנים ביוסטון. הוא נחשב בעיני רבים למשורר הלאומי הפלסטיני.

 

 

בתוכנית ששודרה אמש, ועדיין מופיעה במלואה באתר האינטרנט של התחנה הצבאית, אירח המגיש קובי מידן את העיתונאי אלטייב ראנייב. השניים דנו באחד השירים המפורסמים של המשורר הפלסטיני, "תעודת זהות", שנכתב בתחילת שנות השישים ובו תיאר דרוויש את קולו של ערבי העומד במחסום מול חייל בתקופת הממשל הצבאי.

 

בשירו של דרוויש נכתב בין היתר:

תִּרְשוֹם!

אֲני עֲרָבִי.

מִסְפָּר תְּעוּדַת הַזְּהוּת שֶלִי הוּא חֲמִישִים אֵלֶף.

יֵש לִי שְמוֹנָה יְלָדִים

וְהַתְּשִיעִי יָבוֹא אַחֲרֵי הַקַּיִּץ!

הַאִם זֶה מַכְעִיס אוֹתְּךָ?

אֲנִי לֹא שוֹנֵא אֲנָשִים

וְאֵינֵנִי פּוֹלֵש

אֲבָל אִם אֱהֱיֶה לְרָעֵב

בְּשָרוֹ שֶל הַכּוֹבֵש יִהֱיֶה לִי לְמָאֳכָל

הִזָהֵר..

הִזָהֵר..

מְהַרָעָב שֶלִי

מְהַזָעָם שֶלִי!

 

 

"מחמוד דרוויש שנפטר ב-2008 בטקסס נחשב למשורר הלאומי הפלסטיני", אמר מידן בשידור. "הוא נולד בכפר בגליל ונקבר ברמאללה. קשה להפחית בחשיבות של דרוויש בתרבות הפלסטינית. השיר תעודת זהות הוא התרסה של נבדק ערבי מול חייל במחסום". מידן ציטט את השיר והגדירו חזק מאוד.

 

העיתונאי ראנייב הסביר על השיר: "זהו שיר כועס עם נימה של זעם שמופנה אל הכובש, האויב, המתנחל והפולש". לאחר מכן מידן ניסה

 לסייג את טון השיחה כאשר אמר לאורחו: "לא תמיד נשתמש באותם מילים בגלל המשמעות הפוליטית של המילים כמו נכבה, וזה בסדר גמור".

 

במהלך המשדר העיתונאי הערבי שהתארח באולפן תיאר את "החורבן שהותיר הכיבוש במרכזים אורבניים כמו חיפה ויפו. זו הייתה אז חברה בהלם, בפוסט טראומה והאופציה שהציע דרוויש זה קול שרוצה להילחם, להיאבק בכיבוש".

 

יש לציין כי למרות תכנים פוליטיים מגוונים שנשמעו בגל"צ לאורך השנים, שרי ביטחון, כולל השניים האחרונים, משה יעלון ואהוד ברק, נמנעו כלל הניתן מלהתערב בשידורי התחנה. יעלון אף עמד לטובת התחנה והחליט להשאירה במתכונתה הנוכחית בשנה שעברה, חרף המלצת הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט להוציאה מצה"ל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רמזי חידר
מחמוד דרוויש
צילום: רמזי חידר
מומלצים