שתף קטע נבחר

הסרטון הוכיח: המשטרה עצרה לשווא אדם שסייע למותקף

משטרת באר שבע עצרה צעיר וטענה כי יש בידיה הוכחות שהוא תקף נהג מונית. השופט ביקש לראות את הסרטון שתיעד את האירוע, אך השתכנע כי החשוד ניסה בכלל להפריד. הוא הורה על שחרורו ונזף במשטרה: "מעצרו מיותר לחלוטין"

 

"כשהשופט החליט על השחרור ראיתי שבאמת יש צדק, הרגשתי הקלה" ()
"כשהשופט החליט על השחרור ראיתי שבאמת יש צדק, הרגשתי הקלה"

המשטרה עצרה לפני שבועיים צעיר בחשד שתקף נהג מונית וטענה שיש בידיה סרטון שמוכיח זאת, אולם לאחר שהשופט צפה בסרטון, הוא התרשם דווקא כי הצעיר ניסה להגן על הנהג ולא לתקוף אותו. החשוד שוחרר והמשטרה קיבלה נזיפה מבית המשפט.  

 

שוטרי תחנת באר שבע עצרו את א' בן ה-21 בחשד שהזמין מונית ותקף את הנהג. הצעיר טען כל הזמן שהוא לא עשה דבר, ורק ניסה להפריד בין תוקפים אחרים לבין נהג המונית. המשטרה סירבה להאמין לגרסה שלו וביקשה להאריך את מעצרו. "הזמינו אותי לתחנה ואמרו שהרבצתי לנהג מונית", סיפר א'. "אמרתי להם שרק הפרדתי ולא הייתי מעורב. החוקר אמר שזה לא נכון, שאעלה לשופט והוא יחליט".

 

נציג המשטרה טען בדיון הארכת המעצר כי יש ברשות המשטרה סרטון מתוך המונית. "מדובר באירוע של תקיפת נהג מונית. החשוד קושר עצמו לאירוע ובפרשה מעורבים נוספים", אמר טוען המעצרים של המשטרה בפני השופט אמיר דורון.

 

סנגורו של החשוד, עו"ד אליסף יפרח מהסנגוריה הציבורית, ביקש לדעת אם הסרטון מתוך המונית הוצג בפני השופט. "לא, אך הוא הוצג בפני החשוד, יש דו"ח צפייה", מסרה המשטרה. הסנגור הקשה ואמר כי "החשוד מסר לי כי לא רואים אותו בסרטון אלא את האחרים, והחוקר ביקש ממנו לספר מי האחרים ובגלל שלא רצה הם עוצרים אותו". נציג המשטרה: "זה לא נכון, רואים אותו".

 

השופט אמיר דורון לא השתכנע וביקש מהמשטרה להציג בפניו את הסרטון, ולאחר שראה אותו החליט לשחרר את הצעיר ממעצר. "צפייה בסרטון מלמדת באופן חד משמעי כי גרסת החשוד שלפיה הפריד, נתמכת בצילומים הברורים שנחזים בסרט".

 

השופט לא הסתפק בדברים אלה והעביר ביקורת קשה על המשטרה: "מצופה היה מהיחידה החוקרת לבחון את הסרט המצוי בידיה. נדמה כי מעצרו של החשוד בנסיבות אלו מיותר לחלוטין". עוד הבהיר השופט כי גם אם הצעיר סירב לשתף פעולה עם החוקרים ולתת להם שמות של מעורבים אחרים שלכאורה תקפו את הנהג, אין זו סיבה למעצר. "מצופה כי היחידה החוקרת תפעל באחריות המתבקשת ובזהירות הנדרשת בטרם תשלול חירותו של אדם, כאשר מצויים בידיה הנתונים האמורים".

 

א' סיפר בשיחה עם ynet כי "כשהשופט החליט על השחרור ראיתי שבאמת יש צדק, ולא רק מה שהמשטרה אומרת. הרגשתי הקלה. חששתי שאולי אשאר עצור". הוא הסביר כי לא רצה לתת את שמו של האדם שניסה לפגוע בנהג המונית מכיוון שחשש. "מדובר באדם מסוכן שיכול לפגוע בי ובמשפחה שלי".

 

עו"ד יפרח מסר בתגובה: "מצער שבחור צעיר נשאר לילה שלם במעצר למרות שבידי המשטרה הייתה ראיה מזכה. אלמלא ההתעקשות להציג את הסרטון בפני השופט - ייתכן ואלאור היה נעצר לעוד כמה ימים על סמך בקשת המעצר השגויה".

 

בעקבות החלטת ביהמ"ש הגיש עו"ד יפרח בקשה לפיצוי בשם א' בשל מעצר שווא. "מדובר בבחור צעיר, נעדר עבר פלילי, שהוחזק זמן רב בחדר החקירות ובחדר המעוכבים בתחנת באר שבע, משם נלקח לכלא אוהלי קידר עד למחרת. כל זאת כאשר בידי היחידה החוקרת דיסק המלמד על חפותו".

 

מהמשטרה נמסר כי "החלטת בית המשפט התקבלה במשטרת ישראל. הנושא נמצא בבחינה על ידי הגורמים המוסמכים לצורך הפקת לקחים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים