שתף קטע נבחר

מינכן: צעיר ממוצא איראני רצח תשעה בני אדם

חמוש נכנס למרכז קניות ופתח באש. 9 נרצחו, 16 נפצעו מהם שלושה במצב קשה מאוד. לאחר מכן התאבד כקילומטר ממקום הטבח. במשטרת מינכן הודיעו הלילה כי הרוצח הוא גרמני-איראני בן 18. המניע אינו ברור. צפו בתיעוד מרגעי הירי

 

 

לפחות תשעה בני אדם נרצחו אמש (יום ו') ועוד 16 נפצעו - שלושה מהם במצב אנוש - באירוע ירי במרכז הקניות "אולימפיה" במינכן שבגרמניה. משטרת מינכן הודיעה הלילה כי הרוצח הוא צעיר בן 18 ממוצא איראני, שהתגורר בשנתיים האחרונות בעיר. במשטרה אמרו כי המניע לטבח לא ידוע וכי לרוצח יש אזרחות כפולה - גרמנית ואיראנית. הוא ככל הנראה התגורר בשנתיים האחרונות בעיר. בתחילה סברו במשטרת מינכן כי מדובר בכמה חמושים ומצוד התנהל ברחבי העיר, אך הלילה נמסר כי מדובר בחמוש אחד - ששם קץ לחייו.

 

עדי ראייה סיפרו כי גבר חמוש עם נשק רב הסתובב ברחבי הקניון וירה, ולאחר מכן נמלט. בחלוף חצי שעה דווח על אירוע ירי נוסף - הפעם ברכבת התחתית של מינכן, אבל בהמשך הסתמן כי לא נרשם שם אירוע כזה. על כל פנים, עיריית מינכן קראה לתושבים להישאר בבתים בגלל הסכנה הנשקפת להם ברחובות. רק בשעות הלילה חודשה פעילות התחבורה הציבורית שהושבתה. עוד התברר כי הרוצח השתמש באקדח. המשטרה פרצה לביתו, אך לא נמסרו פרטים נוספים על כך. בין ההרוגים כמה נערים ובין הפצועים כמה ילדים.

 

משטרת מינכן מסרה בתחילה אמש כי להערכתה יותר מיורה אחד מעורב באירוע וכי מדובר במסע ירי. היא עצרה שני חשודים שנראו נמלטים מהמקום - אך התברר כי אין להם קשר לאירוע. הלילה תיקנו במשטרה את ההודעה ומסרו כי מדובר בחמוש בודד. היורה התאבד כקילומטר ממקום האירוע. על-פי דיווח בערוץ טלוויזיה מקומי ליד גופתו של היורה נמצא תיק גב - הדומה לזה שנראה בצילומים מזירת הטבח. גופתו נמצאה כשעתיים וחצי לאחר שרצח תשעה בני אדם.

 

הרוצח (מימין, בשחור) פותח באש, ועוברי אורח נמלטים ()
הרוצח (מימין, בשחור) פותח באש, ועוברי אורח נמלטים
הרוצח פותח באש מגג חניון במינכן ()
הרוצח פותח באש מגג חניון במינכן
בורחים ממקום האירוע ()
בורחים ממקום האירוע
מרכז הקניות אולימפיה במינכן ()
מרכז הקניות אולימפיה במינכן
 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

לפי המשטרה מתקפת הירי החלה בסניף מקדונלד'ס אתמול מעט לפני השעה 18:00 (שעון מקומי). בטוויטר פרסמו גולשים גרמנים תיעוד של בני אדם רבים בורחים ממרכז הקניות. לפי דיווחים האזור סביב מרכז הקניות נחסם כולו. מסוקים נראו חגים בשמיים וכוחות ביטחון גדולים הקיפו את הזירה. המשטרה הודיעה כי פתחה ב"מבצע גדול" באזור, ורשות התחבורה של מינכן הודיעה כי בעקבות הירי הופסקה פעילותם של כמה וכמה קווי רכבת, חשמלית ואוטובוס. בהמשך הופסקה פעילות התחבורה הציבורית כולה. תושבים התבקשו לפנות את הכבישים המהירים, וכבישים כאלה בכניסות לעיר נסגרו בניסיון למנוע מהיורים לברוח. פעילות התחבורה הציבורית חודשה הלילה, ככל הנראה לאחר שהתברר כי אין חמושים נוספים בעיר.

 

לפי דיווחים לא מאומתים בגרמניה, עדים בזירת האירוע טענו כי שמעו את היורה משמיע קריאות נגד זרים וכי הוא נעל מגפיים המזוהות עם ניאו-נאצים. מנגד, עדת ראייה אחרת אמרה ל-CNN כי שמעה את התוקף צועק "אללה אכבר": "אני יודעת את זה כי אני מוסלמית. ראיתי ירי בילדים שישבו לאכול. הם לא יכלו לברוח".

 

עובד בקניון שבו אירע הירי סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס בשיחת טלפון כי שמע יריות רבות וכי עובדים במקום הסתתרו בתוכו. הטלוויזיה הגרמנית דיווחה כי יחידת כוחות מיוחדים נפרסה שם. עדי שפירא, תושבת מינכן הגרה קרוב למרכז הקניות שבו התרחש אירוע הירי, סיפרה ל-ynet כי במרכז הזה אין אבטחה בדרך כלל. תושבים באזור מסרו עדות דומה.

 

עדת ראייה סיפרה ל-CNN כי בנה בן ה-8 סיפר לה שראה גבר טוען כלי נשק בשירותים. האישה, לאורטה שמה, הייתה בסניף מקדונלד'ס כשהחמוש יצא מהשירותים והחל לירות: "יצאתי מהשירותים ושמעתי בום, בום, בום", סיפרה. "הוא הורג ילדים. הילדים ישבו לאכול, הם לא יכלו לרוץ". היא סיפרה כי היורה היה חסון ולבש בגדים כהים, וטענה כי הוא צעק "אללה אכבר".

 

ב"גרדיאן" הבריטי דווח כי עיתונאי במסיבת העיתונאים שערכה המשטרה במינכן שאל אם "משחק מזויף" בפייסבוק גרם לאנשים להאמין שמחלקים ארוחות חינם בסניף מקדונלד'ס שבו החלה מתקפת הירי, באותו הזמן שבו פתח הרוצח באש. נציג המשטרה השיב כי הם מודעים לקיומו של עמוד פייסבוק כזה, אך עדיין לא יכולים לומר אם יש לכך קשר למתקפת הירי.

 

קונסול ישראל בברלין, אייל סיסו, פנה לחדר המצב של גרמניה, ונמסר לו שלפי שעה לא ידוע על נפגעים זרים באירוע הירי במינכן.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)


 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

אזרחים מתפנים ממרכז הקניות במינכן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אזרחים מתפנים ממרכז הקניות במינכן(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

מרכז הקניות אולימפיה שוכן בסמוך לאיצטדיון האולימפי של מינכן – קרוב למקום שבו נרצחו 11 הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן ב-1972 על-ידי מחבלים פלסטינים מארגון "ספטמבר השחור".

 

נשיא ארה"ב ברק אובמה מיהר להביע הזדהות עם גרמניה. "אנחנו עדיין לא יודעים מה בדיוק קורה שם, אבל מובן שלבנו עם הנפגעים", אמר אובמה בבית הלבן. "נספק לגרמניה את כל התמיכה הדרושה". פסטיבל המוזיקה טולווד, שאמור היה להיערך במינכן, בוטל על רקע אירוע הטרור ומשתתפיו קיבלו הוראה להתפזר הביתה.

 

האירוע במינכן בא בשעה שגרמניה חוששת מפיגועי טרור איסלאמיסטיים. באמצע השבוע תקף פליט אפגני בן 17, חמוש בגרזן ובסכין, נוסעים בקרון רכבת במדינת בוואריה ופצע שלושה מהם קשה ואחד באורח קל. היה זה פיגוע הג'יהאד המשמעותי הראשון בגרמניה.

 

בחדרו של המחבל, מוחמד ריאד, נמצא דגל דאעש. זמן קצר לאחר מכן נטל דאעש אחריות לפיגוע וזו הייתה הפעם הראשונה שבה ארגון הג'יהאד נוטל אחריות לפיגוע על אדמת גרמניה. בסרטון וידאו של הנער

שפרסם דאעש נראה ונשמע התוקף אומר: "בשם אללה הרחמן והרחום אני אחד מחיילי החליפות, והיום אבצע פעולת התאבדות בגרמניה. נגמר הזמן שבו אתם הכופרים באים למדינות שלנו והורגים את הנשים והילדים שלנו. 'המדינה האיסלאמית' קמה בעיראק, בסוריה, בלוב, בתימן ובמקומות אחרים וחיילי החליפות יגיעו גם אליכם וישחטו אתכם".

 

בשעות הראשונות שאחרי תחילת המתקפה בגרמניה פרסמו תומכי דאעש הודעות שמחה ברשתות החברתיות: "תודה לאללה, שאללה יביא הצלחה לאנשי המדינה האיסלאמית", נכתב באחת מהן. אחר כתב: "המדינה האיסלאמית מתרחבת באירופה". בהמשך, כשמשטרת גרמניה מסרה כי אין לה אינדיקציה לכך שמדובר בטרור איסלאמי, פחתו ההודעות האלה.

 

לנוכח האפשרות שעלתה בתחילה ולפיה פעילי ימין קיצונים עומדים מאחורי המעשה, הוזכרה בדיווחים העובדה שאירוע הירי במינכן בא ביום השנה החמישי למתקפת הטרור בנורבגיה, שבה רצח פעיל הימין הקיצוני אנדרס ברייוויק 77 בני אדם - רובם הגדול בני נוער.


פורסם לראשונה 22/07/2016 19:29

 

איתי בלומנטל השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרוצח יורה מחוץ לסניף מקדונלד'ס
מומלצים