שתף קטע נבחר

אלאור אזריה מול התובע, ראש בראש

מפקדיו אמרו כי הוא משקר, הוא ענה שהם בגדו בו: אחרי שהחייל הנאשם בהריגת מחבל מנוטרל ענה במשך 6 שעות על שאלות עורכי דינו, תחל הבוקר החקירה הנגדית

 

 

סמל אלאור אזריה מול התובע סא"ל נדב וייסמן - ראש בראש. אחרי שנהנה אתמול מאווירה של "מגרש ביתי", וענה במשך כ-6 שעות על שאלות עורכי דינו אייל בסרגליק ואילן כץ, העד הראשון של ההגנה בפרשת החייל היורה מחברון, אלאור אזריה בעצמו, יחל הבוקר (יום ב') את חקירתו הנגדית בבית הדין הצבאי שביפו.

 

בתביעה הצבאית לא מתכוונים לעשות לאזריה חיים קלים, ולכן שוריינו מראש יומיים שלמים לצורך חקירתו. קלסר עב כרס הוכן בצוות התביעה הצבאי, שכל יעודו להעלות בפני אזריה שאלות קשות ונקודות שנויות במחלוקת, בדגש על גרסאותיו המתפתחות לטענת התביעה, ולפי עדים מגדוד שמשון שבו הוא שירת. החקירה הנגדית אמורה הייתה להתחיל אתמול אחר הצהריים, אך בשל תלונות של אזריה על סחרחורות, הוחלט להתחיל את החקירה הבוקר - ללא התנגדות התביעה.

אלאור אזריה במהלך עדותו, היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אלאור אזריה במהלך עדותו, היום(צילום: מוטי קמחי)

התובע, סא"ל נדב וייסמן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
התובע, סא"ל נדב וייסמן(צילום: מוטי קמחי)

התובע וייסמן ינסה להוכיח לשופטים, באמצעות ערעור גירסתו של אזריה והוצאתו מאיזון, כי הוא משקר בנוגע לטענתו כי חש סכנה מוחשית מהמחבל - בין אם מסכין שהייתה בסמוך אליו ובין אם ממטען חבלה שחשש שהמחבל נושא על גופו.

 

קו ההגנה שבו נקט אתמול אזריה, לדברי משפטנים צבאיים ששוחחו עם ynet, היה לא פחות ממאלף: "אלאור הימר על כל הקופה כאשר השתלח בצורה יהירה, כחייל שבקושי שירת שנתיים בצה"ל - במ"פ, במג"ד ובמח"ט שלו, חילק להם ציונים כושלים על תפקודם בזירה, אמר מה הוא מצפה מהם, ולרגע אחד לא הודה כי שגה בעצמו. בהרכב השופטים יש את שופט הצד סא"ל ירון סיטבון, סמח"ט באוגדת איו"ש וקצין קרבי ותיק, שבטח רצה לתלוש את שיערותיו מדברי היוהרה של החייל שעמד מולו. לכנות את כל מפקדיו שקרנים, להגיד שבגדו בו, להטיל רפש ברמטכ"ל ולהבהיר שהוא עד היום חש שפעל להציל חיים - זה טוב לכותרות ולדעת הקהל. למשפט גרידא - זה עלול להתברר כגול עצמי".

אלאור אזריה והוריו מחוץ לבית הדין הצבאי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אלאור אזריה והוריו מחוץ לבית הדין הצבאי(צילום: מוטי קמחי)

במהלך עדותו אתמול השמיע אזריה ביקורת חריפה כלפי מפקדיו. "לא דיברו איתנו אף פעם על מה עושים במצב של מטען או בפיגוע משולב", טען. "שמעתי פה את מח"ט יהודה שאומר שאם היה פיגוע סכינאי, כנראה שלא יהיה פיגוע מטען. ראינו בשבוע שעבר בירושלים מחבל עם מטען וסכינים. פעלתי כנדרש לפי הוראות פתיחה באש. את הבוחן על הוראות הפתיחה באש עשו לנו רק כדי שהם יסמנו 'וי'. אמרו לנו פשוט את התשובות. זו טעות שיכולה לעלות בחיי אדם שלא מתדרכים על מטענים".

 

"העמידו אותי לדין כדי לרצות את העולם ואת העיתונות. הרגשתי בגידה, המ"פ השפיל אותי. תוך כדי אני שומע גם התבטאויות של שר הביטחון (השר לשעבר יעלון. י"ז) והרמטכ"ל מגנים אותי ולא מחכים לסיום הליך, לחכות, לשמוע ממני דברים, ויוצאים בהצהרות. איבדתי את כל האמון בצמרת צה"ל ובשר הביטחון. זרקו אותי לכלבים בגלל פחד מהתקשורת", הוסיף.

 

"ללכת כך עם הראש בקיר זו כמעט התאבדות"

לדברי אותם גורמים משפטיים, גם גרסתו החדשה מהשבוע שעבר, שנחשפה הבוקר ב-ynet, ולפיה המ"פ רס"ן תום נעמן סטר לו אחרי התקרית ושמע ממנו כי ירה מאחר שחשש מסכין וממטען, רק "תחזק את עמדת התביעה לכך שאזריה מחליף גרסאות בהתאם לצרכיו, מה שיפגע מאוד באמינותו - הנכס היחיד שנשאר לו מול השופטים, כי על יתר העובדות אין חולק". בנקודה הזו ציינו הגורמים כי אזריה צריך להשאיר פתח קטן ליום שאחרי פסק הדין: "קצת צניעות והבעת חרטה על התוצאות, לא על המעשה, יוכלו לעזור לו בעתיד אם יורשע בהריגה, בכל הקשור לעונש בגזר הדין. ללכת כך עם הראש בקיר זו כמעט התאבדות".

המ"פ של אזריה, רס"ן תום נעמן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
המ"פ של אזריה, רס"ן תום נעמן(צילום: מוטי קמחי)

מנגד, צוות ההגנה לא מתכוון להרים ידיים, ובשבועות הקרובים מתכוון לזמן שורה של קצינים קרביים בכירים לשעבר, שיעידו על החלטות רגעיות שמקבל לוחם בתנאי שטח קשים, לעיתים תחת אש, שבהמשך מתבררות כשגויות אך הרחק מהרף הפלילי. עורכי הדין ינסו להוכיח שתקריות דומות אחרות לא זכו לאותו טיפול של הפרקליטות הצבאית ומצ"ח, רק כי לא תועדו כמו במקרה הנוכחי, כפי שכבר הזכיר אתמול אזריה בעצמו, ביוזמתו, כאשר סיפר על מקרה ביחידתו שבו לוחמים היכו עציר פלסטיני כפות,

בידיעת מפקדיהם, אך המקרה כלל לא טופל ולא תועד.

 

בצה"ל סירבו להתייחס לטענה זו, שנאמרה לפרוטוקול, וגם לא לטענה נוספת שהעלה אזריה בבית הדין. החייל טען כי נדרש על ידי סגן מפקד הפלוגה, בתקופה שקדמה לתקרית, למלא שורה של משימות ומטלות, בהן הסעת אביו של המ"פ תום נעמן מביתו בחדרה, משימה שהוחלפה בהסעת אשתו של המ"פ מאוניברסיטת ת"א לטקס קבלת הדרגות לבעלה שנערך בבסיס צה"ל ליד בית אל.

 

מבלי שהתכוון לכך, אזריה גם חשף אתמול בעדותו טפח מהיחס לו הוא זוכה בתקופת המעצר הפתוח הממושכת שלו בחודשים האחרונים, בבסיס מפקדת האם של חטיבת כפיר במחנה נחשונים. אזריה סיפר כי מפקד המחנה כעס על חוקרי מצ"ח בשל לוחות הזמנים שהקציבו לחקירות החייל, וסיפר על התנגדותו של רס"ר המחנה לכך שאזריה ייאזק על ידי בלשי המשטרה הצבאית. אזריה, יש לציין, מעביר את המעצר הפתוח כעובד רס"ר.

 

בשבוע שעבר העיד המפקד לשעבר של גדוד שמשון בחטיבת כפיר, סגן-אלוף דוד שפירא, שציין בפרטים שמסר בחקירת מצ"ח כי לטעמו הירי של אזריה בוצע ללא הצדקה מבצעית. סא"ל שפירא ציין כי שעה וחצי אחרי האירוע הוא שוחח אישית עם אזריה. "שאלתי אותו למה הוא ירה? אלאור ענה שהוא זיהה שהמחבל זז בראשו ושלידו הייתה סכין. שאלתי את אלאור, אתה היית קרוב אליו, למה לא ניגשת לבעוט את הסכין ממנו? אלאור השיב 'חשתי בסכנה'. אמרתי לאלאור שיש לי תחושה שהוא לא בדיוק אומר את האמת, כי סמוך לאירוע הוא אמר למ"פ משהו אחר לחלוטין. אלאור שתק. אמרתי לו שזה אירוע חריג של ירי במחבל פצוע ושהוא מושעה מתפקידו עד לסיום הבירור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אלאור אזריה והתובע הצבאי סא"ל נדב וייסמן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים