שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בנק ישראל במהלך להגדלת היצע הדירות
  אחרי הביקורת שספג על תרומתו לעליית מחירי הדיור בעקבות שלל המגבלות שהוטלו הן על הבנקים והן על נוטלי המשכנתאות, יוצא בנק ישראל במהלך שעשוי להגדיל את היצע הדירות ובכך להפחית מחירים. מעתה יוכלו הבנקים להציע עוד 10-15 מיליארד שקל למימון פרוייקטים

  הקלה משמעותית לבנקים שעשויה להגדיל את היצע הדירות בישראל. הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל פרסם טיוטת חוזר לפיה יוכלו הבנקים להגדיל את האשראי שהם מעניקים כיום ליזמים וקבלנים בשוק הנדל"ן ובכך להגדיל את היצע הדירות.

   

  כיום מרבית הבנקים הגדולים עומדים על קרוב למקסימום היקף אשראי המותר להם להעניק לענף הנדל"ן – גבול העומד על כ-20% מתוך סך האשראי שהם נותנים.

   

  מגבלה זו נועדה למנוע מצב בו משבר שיחול בענף משק מסוים יסכן את יציבות הבנקים וכתוצאה מכך את יציבות המשק כולו. גידול בהיקפי הבנייה בשנים האחרונות, לרבות במסגרת פרויקטים של מחיר למשתכן ופרויקטים גדולים בתחום התשתית (כגון תשתיות צבאיות בנגב), הביאו לכך שבמספר בנקים משקל האשראי לענף קרוב למגבלה, והם מוגבלים ביכולת לספק אשראי. הדבר אף הוביל חברות בענף הנדל"ן לדווח על קשיי מימון.

   

   (הדמיה: אינג' אורי הורוביץ ואדריכל אלי פירשט)
  (הדמיה: אינג' אורי הורוביץ ואדריכל אלי פירשט)

  בעקבות האמור, בשנה האחרונה ביצעו הבנקים מספר עסקאות בסכומים מהותיים לרכישת פוליסות ביטוח כדי להגן מפני סיכון אשראי הנובע מערבויות בנקאיות שניתנו לענף הנדל"ן, ערבויות בהיקפים של מיליארדים.

   

  כעת מבקשת המפקחת על הבנקים, חדוה בר, להכיר באותם ביטוחים שנרכשו, כך שסיכון האשראי שהבנקים ביצעו כנגדו ביטוח מול חברות ביטוח בחו"ל, לא יסווג כענף נדל"ן אלא כ"ענף שירותים פיננסיים". שינוי הסיווג יאפשר לבנקים להגדיל את היצע האשראי לענף הבינוי והנדל"ן ולהמשיך לממן פרויקטים בתחום.

   

  על פי אומדני הפיקוח על הבנקים, השינוי הרגולטורי המוצע, שצפוי להיכנס לתוקף בשבועות הקרובים, יפחית את משקל האשראי לענף הנדל"ן וירחיק אותו מגבול ה-20% וכך יאפשר להם לממן פרויקטים ב-10 עד 15 מיליארד שקל נוספים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "בנק ישראל במהלך להגדלת היצע הדירות"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים