שתף קטע נבחר

הרב ברלנד מתוודה בהקלטה: "אנסתי אותה"

בערוץ 2 פורסם הערב כי לידי היאחב"ל הגיעו הקלטות שבהן נשמע הרב אליעזר ברלנד, שהוסגר לישראל לאחר שנחשד בביצוע עבירות מין, מודה לכאורה באונס אישה. "אף פעם היא לא עשתה את זה מרצונה הפרטי שלה", אמר לחסידיו

 

"היא הייתה אנוסה, גמורה, מתחילתה ועד הסוף, ואחרי זה היא חשבה שאולי זה מותר". בהקלטות שהגיעו לידי היאחב"ל נשמע הרב אליעזר ברלנד, שנמלט מישראל לפני כשלוש לאחר שנחשד בביצוע עבירות מין בנשים שבאו להתייעץ עמו, והוסגר ארצה בשבוע שעבר, מודה לכאורה בביצוע אונס. כך עולה מהקלטות שפורסמו הערב (יום ג') בחדשות ערוץ 2.

 

בהקלטות מתועדת שיחה של ברלנד עם חסידיו מלפני ארבע שנים. "בפעם הראשונה אני אנסתי אותה והיא מותרת לבעלה בלי שום ספק", נשמע ברלנד בקולו בעודו מסביר לתלמידיו מדוע האישה שנאנסה לכאורה על ידו לא חייבת להתגרש מבעלה, זאת כיוון שמה שעשתה איתו לא היה מרצונה. 

 

"היא לא הבינה מה קורה, אין לה שום צורך בשום גט; ואחרי זה היא כבר שאלה אותי: מה? מה קורה כאן? אמרתי לה: את כבר לא אשת איש! את כבר לא אשת איש! אף פעם היא לא עשתה את זה מרצונה הפרטי שלה. היא מבינה את זה כשליחות אלוקית להיות אשתו של הרב", הוסיף ברלנד.

הרב ברלנד לאחר הסגרתו לישראל בשבוע שעבר ()
הרב ברלנד לאחר הסגרתו לישראל בשבוע שעבר

כמו כן, פורסמו הקלטות שבה נשמעת האישה שנפלה לכאורה קורבן למעשיו של הרב ברלנד, ובהן אמרה בין היתר: "היו 10 פעמים. היו כמה פעמים שהוא דיבר איתי כל הזמן והוא חייך אליי ואני דיברתי איתו, והוא דיבר, הוא מדבר, כאילו כלום. אני שוכבת עליו והוא מדבר איתי, אבל רוב הפעמים זה בכזה יראה... במיוחד לאחרונה. בפעמים האחרונות אני נכנסת, הוא לא אומר מילה, פשוט במיטה".

 

האישה ממשיכה: "כל פעם, כל פעם הוא תופס לי את החזייה, זה שלושה קרסים והוא מתאמץ לפתוח את זה. באחת הפעמים האחרונות הוא מתאמץ ומתאמץ, ברוך ה' הצלחנו, עכשיו עוד אחד, צריך להצליח לפתוח את זה. אני לא מבינה כלום, באמת אני לא מבינה כלום. מה זה? לפתוח בגד? אנחנו מבינים משהו? אני לא מבינה מה הוא עושה עם זה בכלל. אני לא מבינה, אז אם אני לא מבינה אני יכולה לשאול שאלות?"

 

פרקליטתו של הרב, עו"ד רחל תורן, מסרה בתגובה: "אין לי ספק שמדובר בסיפור בדים נוסף, פרי יצירתם של קבוצת המתנגדים ובהם כנראה בני משפחתו של הרב. לו היה בכך שמץ של אמת, הייתה אותה אישת מתלוננת במשטרה. מדובר בעוד ראיה מפוברקת שתתפוגג בקרוב. זה תיק שלא מבקשים בו מעצר כלל, ונעשה כאן מאמץ לייצר סיפורי רקע שמטרתם להצדיק מאמץ שווא".

 

עורכת הדין שרה מרקוביץ', שמייצגת כמה מהמתלוננות נגד הרב: "החומרים החדשים שהגיעו מלמדים שאסור בשום פנים ואופן לשחרר את ברלנד למעצר בית. השופטת בייניש כבר אמרה בזמנו שחלופת מעצר תשקל בהתאם לנסיבות שאופפות את התיק. החומרים החדשים מלמדים שכל הנסיבות מלמדות שאסור בשום אופן לשחרר אותו. יש כאן מתלוננות שצריכות להגיע ולא תגענה אם ישחררו אותו, המתלוננות שכבר התלוננו יפחדו. יש עניין של שיבוש הליכי משפט, איום על עדים וכל הדברים האלה אני חושבת שהם מספיק כדי שלא ישחררו אותו למעצר בית".

 

הרב אליעזר ברלנד, שנמלט מהארץ לאחר שנחשד כי ביצע עבירות מין בנשים, נחת לפני שבוע בישראל עקב הליך הסגרה של הרשויות בדרום אפריקה נגדו. מאות מחסידיו הגיעו להביע בו תמיכה בשדה התעופה והתפללו יחד שחרית לאחר שנחת.

 

ברלנד נמלט למרוקו בשנת 2013, רגע לפני שהיה אמור להתייצב לחקירה במשטרת ישראל. אך המלך מוחמד השישי סילק אותו מהמדינה ומשם הוא נדד לזימבבואה, הולנד ודרום אפריקה.

 

ברלנד בן ה-79 ייסד את ישיבת "שובו בנים" בירושלים ונחשב למנהיג בולט באחד הזרמים המרכזיים בחסידות ברסלב. ב-2012 טען אחד מחסדיו כי צפה בו מחלון ביתו כשהוא

במצב אינטימי עם אחת מבנות הקהילה. אותו חסיד הוכה על ידי אנשי החסידות וכך התפוצצה הפרשה והחלה חקירה משטרתית. לאחר מכן, נאספו עדויות נוספות מנשים על הטרדות מיניות.

 

כשהבין שהוא מבוקש לחקירה במשטרת ישראל, נמלט הרב למרוקו עם עשרות מחסידיו. בהוראת המלך מוחמד השישי סולק הרב מהמדינה ועבר להתגורר בזימבבואה. עם הגעתו לשם התפרסמו בתקשורת המקומית פרטים על אודותיו, ולאחר שהבינו שנמלט בגלל חשדות לעבירות מין, הוחלט לגרשו בטענה שפגה אשרת התייר שלו. ב-2014 עבר הרב להתגורר ביוהנסבורג בדרום אפריקה, אולם כעבור זמן החלה המשטרה המקומית לחפש אחריו בעקבות צו מעצר בינלאומי של האינטרפול. הוא נמלט להולנד, נעצר, ואחרי דיונים משפטיים הוחלט שהוא בר הסגרה לישראל. ב-7 ביולי 2015 נעלם ברלנד מהמקום שבו היה נתון במעצר בית, ולאחר כחודשיים התברר שהוא שב לדרום אפריקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים