שתף קטע נבחר

היסטוריה: אנשים עם מוגבלות יקבלו סיכוי שווה!

החוק שמחייב את הממשלה על זרועותיה השונות לתת סיכוי שווה ולשלב 5% עובדים עם מוגבלות - הוא מהלך היסטורי, שמשווה את ישראל בתחום השילוב של אנשים עם מוגבלות לרמה האירופאית והאמריקאית

כל הורה לילד עם צרכים מיוחדים חושב על שני דברים לפני שהוא נרדם בלילה: מה יהיה כשהילד או הילדה שלהם יגיעו לגיל 21, ומה יקרה אחרי שהאמא או האבא ימותו. החוק לשילוב 5% עובדים עם מוגבלות בגופי ממשלה נותן מענה לשתי השאלות הקשות והמטרידות האלה.

 

לדף הפייסבוק סיכוי שווה

 

כאבא לילדה שהייתה בחינוך המיוחד, זכיתי להכיר עולם של חרדות מפני העתיד. יצאנו לדרך הזו לפני שנתיים. והיום אני מתרגש. מאוד. לא בכל יום יוצא לך להיות חלק ממהלך היסטורי, שמשנה מציאות עבור מאות אלפי אנשים ועבור מאות אלפי משפחות ובעיקר - נותן להם תקווה.

 

בישראל יש 880,000 אנשים עם מוגבלות בגילאי עבודה. 330,000 ילדים עם צרכים מיוחדים. לפי הלמ"ס, 14% מגילאי 20 ומעלה עם מוגבלות תפקודית חמורה. 60% מהם מובטלים. 130,000 ערבים עם מוגבלות. 70% מהם מובטלים! מבקר המדינה, קבע שהמשק מפסיד כתוצאה מאבטלה של אנשים עם מוגבלות 5 מיליארד שקלים כל שנה.

 

לכן, החוק שמחייב את הממשלה על זרועותיה השונות לתת סיכוי שווה ולשלב 5% עובדים עם מוגבלות - הוא מהלך היסטורי, שמשווה את ישראל בתחום השילוב של אנשים עם מוגבלות לרמה האירופאית והאמריקאית.

 

במכרזי כוח אדם חובה להעדיף אנשים עם מוגבלות. לא שמעתי על מקרה אחד שהועדף מישהו עם מוגבלות. להיפך, אנחנו שומעים רק על מקרים שהם לא מתקבלים לעבודה בגלל נכותם.

 

את הצעת החוק הגישו - בין היתר - איציק שמולי, יואב קיש, נורית קורן וקארין אלהרר, ויו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, אלי אללוף הזניק אותה לאישור. יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, הטיל את מלוא כובד משקלו להסרת התנגדויות.

 

את הצעת החוק הראשונית ניסח עו"ד ולאדי גור-ארי, שיש לו מוגבלות - שיתוק מוחין והוא משתמש בכסא גלגלים, ועובד בחטיבה שבניהולי בחברת החשמל. הוא עובד מצויין, שמוכיח שמוגבלות בכלל לא מגבילה. ולאדי קיבל את הסיכוי השווה שלו בחברת החשמל. כך גם אייל נייפלד, שנפצע בפיגוע לפני 14 שנים ואיבד את עיניו ואת שמיעתו. כמוהם יש 300 עובדים עם מוגבלות בחברת החשמל, המעסיק הגדול ביותר של עובדים עם מוגבלות.

 

תסתכלו בדף הפייסבוק סיכוי שווה ותקראו על מאות אנשים עם מוגבלות מוכשרים, עם יכולות, שלא מקבלים הזדמנות והעדפה מתקנת, בניגוד לחוק. עו"ד דורית חן, עיוורת ואם חד הורית ל- 2. ציקי גולדשטיין. מתן אלג'ם...

 

החוק הזה הוא בשבילם. ובשביל עוד 880,000 אנשים עם מוגבלות שמשתוקקים לעבוד וכעת ייפתחו בפניהם עשרות אלפי משרות בגופי ממשלה! אלה עובדים נפלאים. מסורים. חרוצים. עם נאמנות ארגונית יוצאת דופן. מלאי הכרת הטוב, מוטיבציה גבוהה ורצון להוכיח עצמם. הם נכס אמיתי לארגון!

 

אמא שלי לימדה אותי שבזוגיות "לכל סיר יש מכסה". כשלמדתי סוציולוגיה, גיליתי את האמירה המקבילה: "ריבוד ואי-שוויון". כלומר: יש עבודה שמתאימה לכל עובד עם מוגבלות: מנכ"ל או מוקדן, עו"ד או אשת מכירות, שוטף כלים או כלכלנית, אין משרה שלא ניתן לאייש אותה ע"י עובד עם מוגבלות.

 

כל הזמן "עודדו" העסקת אנשים עם מוגבלות. אבל לא קרה כלום. לכן, צריך לחייב בחוק שילוב 5% עובדים עם מוגבלות בגופים ממשלתיים, וצריך גם לאכוף שילוב כזה!

 

הכותב הוא סמנכ"ל בחברת החשמל ומייסד דף הפייסבוק "סיכוי שווה" לשילוב אנשים עם מוגבלות בעבודה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן ספירא
אורן הלמן
צילום: אילן ספירא
מומלצים