שתף קטע נבחר

מבצע חיסול המחבל: שב"כ איתר, ימ"מ כיתר וירה, צה"ל פיקד והחריב את הבית

עם קבלת המידע המדויק בשב"כ על דירת המסתור של הרוצח מוחמד פקיה ניתן האות: לוחמי ימ"מ כיתרו את הבית ולוחמי צה"ל החלו בנוהל "סיר לחץ" עליו. כאשר המחבל פתח באש, השתמשו הכוחות בטיל נ"ט וברקטות ואחר כך החריבו את הבית על יושבו באמצעות טרקטור

 

 

הצלחה לכוחות צה"ל, שב"כ וימ"מ: מבצע חשיפת חוליית הטרור שרצחה את מנהל ישיבת ההסדר בעתניאל מיכאל (מיכי) מרק ז"ל הבשיל אמש (יום ג') כאשר התקבל בשב"כ מידע מודיעיני ודאי וסופי על דירת המסתור של הרוצח מוחמד פקיה (29) בצוריף.

 

לוחמי ימ"מ ודובדבן נכנסו לכפר שבגזרת חברון, כיתרו את הבית וכרזו למחבל לצאת. לוחמי גדוד חרוב מחטיבת כפיר שהעניקו את המעטפת לפעולה בשטח, התמודדו בינתיים בכפר עם מאות פלסטינים שיידו אבנים לעבר הכוחות, ומנעו מהם להתקרב לבית המחבל. לוחמי ימ"מ היו אלו שכיתרו את בית המחבל וירו עליו ובמקביל לוחמי דובדבן פשטו על בתי הסייענים הסמוכים.

 

 

 

מצד שמאל למעלה, עם כיוון השעון: המחבל מוחמד פקיה שחוסל, אחיו סהיב פקיה שנעצר, מוחמד עמאירה שנעצר והוביל לחשיפת החוליה ובן דודו של המחבל, מועאז פקיה שנעצר  (צילום: תקשורת שב"כ)
מצד שמאל למעלה, עם כיוון השעון: המחבל מוחמד פקיה שחוסל, אחיו סהיב פקיה שנעצר, מוחמד עמאירה שנעצר והוביל לחשיפת החוליה ובן דודו של המחבל, מועאז פקיה שנעצר (צילום: תקשורת שב"כ)
 

המחבל סירב לצאת מהמבנה, והחל לירות לעבר הכוחות מחלון הדירה. פלסטינית מבוגרת, ככל הנראה סבתו, יצאה מהבית כשהיא פצועה מרסיסים באופן קל. הכוחות, בפיקודו של מפקד המבצע, מפקד חטיבת עציון אלוף משנה רומאן גופמן, החלו בנוהל "סיר לחץ" איטי ויסודי על הבית: תחילה ירו לעבר קירות המבנה ושיגרו כמה רימוני "סיימון" המשמשים לפריצת דלתות. כאשר ראו שהמחבל מתבצר וממשיך מעת לעת בירי, שיגרו לוחמי ימ"מ לעבר המבנה טיל נ"ט אחד וחמש רקטות מתוצרת רפאל.

סוף המבצע: הכוח מוציא את גופת המחבל מהבית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סוף המבצע: הכוח מוציא את גופת המחבל מהבית(צילום: AFP)

גופת המחבל הוצאה מהבית ההרוס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גופת המחבל הוצאה מהבית ההרוס(צילום: AFP)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

מבט אל הבית שנחרב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מבט אל הבית שנחרב(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

רק כעבור כמה שעות, שבמהלכן המחבל עדיין לא יצא מהבית, עברו לאמצעי הכבד ביותר: באגר הנדסי (טרקטור) שהחל להחריב את המבנה על יושבו. לפנות בוקר הכוחות סרקו את המבנה ההרוס, שם אותרה גופת המחבל ולצדה אפוד מצויד ברימוני רסס, רובה קלצ'ניקוב ומחסניות. בסביבות השעה 6:00 בבוקר יצאו הכוחות מהכפר ללא נפגעים בקרב החיילים, ולפי צה"ל, פלסטינית אחת נפצעה קל.

 

דובר צה"ל, תת-אלוף מוטי אלמוז אמר בשיחה עם אולפן ynet כי הפעילות המבצעית חתמה שבועות ארוכים של מאמץ מודיעיני גדול מאוד של שירות הביטחון הכללי וצה"ל: "הלילה החלטנו לפעול. הימ"מ הצטרף לפעילות. היו הרבה מאוד כוחות והתחלנו לנוע לכיוון הבית. הקפנו את הבית עד שנפל על המחבל. במהלך כל הלילה היו חילופי אש עם המחבל שלבש על עצמו אפוד במטרה להילחם. הוא ירה לכיוון כוחותינו כל הלילה ואנחנו בפעילות אחראית, מדודה עם הפעלת אש רבה מאוד הרסנו את הבית והרגנו את המחבל".

 

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

הבית בצילום מהאוויר במהלך המבצע (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
הבית בצילום מהאוויר במהלך המבצע(צילום: דובר צה"ל)

הריסת בית המחבל (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
הריסת בית המחבל(צילום: דובר צה"ל)
 

בית המחבל בצוריף, לאחר חיסולו (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
בית המחבל בצוריף, לאחר חיסולו(צילום: דובר צה"ל)
 

מבצע לילי בכפר צוריף (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מבצע לילי בכפר צוריף(צילום: דובר צה"ל)

סימני הירי על בית המחבל שחוסל הלילה ()
סימני הירי על בית המחבל שחוסל הלילה

בית המחבל שהתבצר בצוריף הוחרב  ()
בית המחבל שהתבצר בצוריף הוחרב


מח"ט עציון, אל"מ רומן גופמן, ומפקד פקמ"ז, אלוף רוני נומה שניהלו את המבצע  (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מח"ט עציון, אל"מ רומן גופמן, ומפקד פקמ"ז, אלוף רוני נומה שניהלו את המבצע (צילום: דובר צה"ל)

 

המחבל מוחמד פקיה נכלא בעבר בשל פעילותו בג'יהאד האיסלאמי, שבמסגרתה תכנן פיגועים יחד עם נוספים. במהלך מאסרו עבר לשורות חמאס.

 

לפני שבועיים, ב-12 ביולי, פשטו כוחות גדולים מאוד של צה"ל ויחידות מיוחדות על העיירה דורא דרומית לחברון. הכוחות ביצעו חיפושים נרחבים בחלקים מסוימים בעיירה כולל בביתו של מוחמד עמאירה, פעיל מנגנון הביטחון הלאומי של הרשות הפלסטינית שהיה הנהג בחוליית הירי שביצעה את הפיגוע נגד משפחת מרק. הכוחות הגדולים פשטו על ביתו של עמאירה שנעצר כמה ימים קודם לכן וביצעו בו חיפושים וכן בוואדיות שנמצאות באזור לא רחוק מביתו. במהלך המבצע הגדול והחריג התפתחו עימותים עם צעירים בכפר והכוחות נאלצו לנהל את החיפושים ולדכא במקביל את העימותים. בתום שעות ארוכות של מבצע יצאו הכוחות מדורא.

 

במהלך חקירת עמאירה בשב"כ הוסגרו הנשק והרכב שבאמצעותם בוצע הפיגוע. אחיו של פקיה, סהיב, נעצר והודה בחקירתו כי סייע למוחמד פקיה להסתתר ולהחביא אמצעי לחימה שהיה ברשותו של מוחמד פקיה. במקביל נעצר בן דודם של האחים, מועאז פקיה, שמסר בחקירתו כי סייע בהלנתו של מוחמד פקיה בימים שלאחר הפיגוע. כמו כן, נעצרו לחקירה קרובי משפחה נוספים אשר סייעו למוחמד פקיה להסתתר.

 

בהכנת הכתבה השתתף עמית קוטלר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
כוחות צה"ל מוציאים את גופת המחבל מהבית ההרוס
צילום: AFP
מומלצים