שתף קטע נבחר

מהפך נוסף בסקרים: טראמפ כבר לא מוביל

שינוי מגמה בעקבות הוועידה הדמוקרטית: לפי סקר רויטרס, קלינטון מובילה בפער של 6% בעימות ראש בראש מול המועמד הרפובליקני, ונמצאת בשוויון עמו בסקר מקביל שהכיל את יתר המתמודדים. טראמפ מאיים: "תגידו להילרי שאני מוריד את הכפפות, טראמפ לא הולך להיות יותר מיסטר נייס גאי"

 

מהפך נוסף במהלך מערכת הבחירות האמריקנית המרתקת: חמישה ימים בלבד אחרי שדונלד טראמפ השיג לראשונה את ההובלה בסקרים אל מול הילרי קלינטון, סקר חדש מצביע על שינוי במגמה. על פי סקר של סוכנות הידיעות רויטרס ומכון הסקרים IPSOS, שנערך במהלך כינוס הוועידה הדמוקרטית, מובילה קלינטון בפער של 6% על טראמפ. 41% מ-1,043 הנשאלים בסקר תמכו בקלינטון, 35% אמרו כי הם תומכים בטראמפ, ו-25% - באחר.

 

הסקר שיעודד מאוד את הדמוקרטים פורסם אתמול, יממה לאחר שקלינטון זכתה רשמית במועמדות מפלגתה. לעומת זאת, בסקר מקביל שערכו רויטרס ו-IPSOS ובו הוצגו לנשאלים ארבע אופציות - קלינטון, טראמפ, המועמד הליברטריאני גארי ג'ונסון ומועמדת הירוקים ג'יל סטיין - התוצאות נראו אחרת. לפי סקר זה, שגם הוא נערך בין ה-25 ל-29 ביולי, התמיכה בקלינטון ובטראמפ זהה ועומדת על 37%. ג'ונסון קיבל בסקר זה 5% ואחריו נמצאת סטיין עם אחוז בודד.

בפיגור. טראמפ בקולורדו (צילום: AP) (צילום: AP)
בפיגור. טראמפ בקולורדו(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
סקרים אלו פורסמו פחות משבוע אחרי סקר CNN בעקבות הוועידה הרפובליקנית, שהעניק בפעם הראשונה מקדמה משמעותית לטראמפ במרוץ לבית הלבן. לפי אותו סקר, טראמפ הוביל על קלינטון בפער של חמישה אחוזים עם 44 אחוזים לעומת 39 אחוזים למועמדת הדמוקרטית.

 

טראמפ, אולי בעקבות הסקרים החדשים ואולי בעקבות המתקפות עליו מצד כל הדוברים בוועידה שהתקיימה בפילדלפיה, הכריז כי יחריף את מאבקו בקלינטון. "אני מוריד את הכפפות", אמר טראמפ לתומכיו בעצרת בחירות בקולורדו. "טראמפ לא הולך להיות יותר מיסטר נייס גאי. תגידו להילרי שאני לא הולך להיות נחמד יותר. הייתי נחמד אליה עד עכשיו, אבל אחרי הנאום שלה, עם כל השקרים שבו, אני לא חייב להיות נחמד יותר. זה נגמר".  

קלינטון בפנסילבניה. חזרה להוביל (צילום: AP) (צילום: AP)
קלינטון בפנסילבניה. חזרה להוביל(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

המועמד הרפובליקני חזר על האשמתו כי קלינטון שיקרה ל-FBI בגין שימושה בחשבון המייל הפרטי שלה במסגרת כהונתה כמזכירת המדינה - ולאחר שנשמעו קריאות מן הקהל שיש להכניס את קלינטון לכלא, טראמפ השיב: "עד כה אמרתי שאנחנו רק צריכים להביס אותה בנובמבר - אבל אני מתחיל להסכים איתכם". בנאום מאוחר יותר בדנבר, טראמפ הסתייג מעט מאמירה זו: "אני מעדיף רק להביס אותה בבחירות בנובמבר. היא תהיה אסון". 

  

טראמפ אמר את הדברים לאחר שבוועידה הדמוקרטית דובר אחר דובר אמר שאין לו את האופי הדרוש על מנת להיות הנשיא. קלינטון, שהחלה את הקמפיין שלה בפנסילבניה, עצמה הטילה ספק ביכולותיו של טראמפ לטפל בסוגיות כבדות משקל בבית הלבן וביכולתו לטפל בנשק הגרעיני: "דמיינו אותו יושב בחדר הסגלגל ומתמודד עם משבר אמיתי. אדם שאפשר להוציא מדעתו עם ציוץ הוא לא אדם שאפשר לסמוך עליו עם נשק גרעיני".

 

 

"תשאלו את עצמכם - האם לדונלד טראמפ יש את המזג להיות המפקד העליון? הוא אינו מסוגל אפילו לטפל בקמפיין הקשוח לנשיאות. הוא מאבד את קור רוחו מכל פרובוקציה קטנה. כשהוא נשאל שאלה קשה בידי כתב, כשהוא מאותגר בעימות, כשהוא רואה מפגין בעצרת בחירות", אמרה קלינטון וציטטה את ג'קלין קנדי, רעייתו של הנשיא לשעבר ג'ון קנדי, שאמרה ביחס למשבר הטילים בקובה: "מה שהדאיג את הנשיא קנדי במהלך התקופה המאוד מסוכנת היה שמלחמה יכולה להיפתח לא על-ידי אנשים גדולים עם שליטה עצמית, אלא על-ידי אנשים קטנים המונעים מפחד וגאווה".

 

לאחר נאומה, טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "אורח החיים שלנו נמצא תחת איום האיסלאם הקיצוני, והילרי אפילו לא מצליחה לגרום לעצמה להגיד את המילים הללו". בציוץ מאוחר יותר נכתב: "אסור לתת לה תדריכים בנושא ביטחון לאומי. אי אפשר לסמוך עליה - היא בעלת יכולת שיפוט ואינסטינקטים גרועים".

 

נאום נוסף שבלט בוועדה הוא של חיזר חאן, אביו של חייל אמריקני מוסלמי שנהרג בעיראק. הוא עלה על הבמה והאשים את טראמפ בהכפשת אמריקנים מוסלמים פטריוטים בעוד הוא עצמו אינו מקריב דבר: "אם זה היה תלוי בטראמפ, בני לעולם לא היה דורך על אדמת אמריקה", אמר האב השכול. "טראמפ מכתים באופן עקבי את דמותם של המוסלמים. טראמפ, אתה קורא לאמריקנים לבטוח בך ולהפקיד בידיך את עתידם, אז תן לי לשאול אותך - קראת אי פעם את חוקת ארה"ב? אשאיל לך בשמחה עותק שלי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
"מוריד את הכפפות". טראמפ
צילום: AP
מומלצים