שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  יומנו של הימלר נחשף: מסאז' בבוקר, הוצאה להורג בערב

  71 שנה אחרי התאבדותו של ראש ה-SS, מאדריכלי השואה, נחשף ברוסיה יומנו, עם רישום מפורט של פגישות, אירועים ומחשבות: מה"נשנוש" במזנון בבוכנוואלד, דרך ההתפעלות מה"יעילות" בסוביבור ועד הכמעט-התעלפות כשדם יהודי ניתז על מעילו

  יומן חדש של ראש ה-SS היינריך הימלר התגלה ברוסיה ומספק הצצה נדירה לסדר יומו, למחשבותיו ולתחושותיו של אחד האדריכלים הראשיים של שואת העם היהודי. ביומן, שנכתב בשנים 1938, 1943 ו-1944, רשומים תאריכי פגישות שערך וביקורים שקיים באתרים שונים, כולל אלה שבהם בוצעה השמדת היהודים בפועל, והוא מכיל גם רשמים מחוויותיו בהם.

   

  יומנו של הימלר נפל בשלהי המלחמה לידי הצבא האדום, אבל רק השנה הוא התגלה, ובימים אלה הוא גורם התרגשות בקרב חוקרי שואה. העיתון הגרמני "בילד" החל לפרסם חלקים ממנו.

  היינריך הימלר. חגיגה בסוביבור (צילום: realworks) (צילום: realworks)
  היינריך הימלר. חגיגה בסוביבור(צילום: realworks)

  אחת הרשומות ביומן מעידה כיצד בבוקר של אחד הימים קיבל הימלר מסז' מרופאו הפרטי, ואחר כך – רגוע ושליו – הלך לדרכו והורה להוציא להורג עשרה פולנים, עוד באותו היום.

   

  רשומה אחרת מתעדת אירוע מאוגוסט 1941 שבו צפה בהוצאה להורג של יהודים ליד העיר מינסק. כתוצאה מהיריות בראשיהם של היהודים ניתזו חלקי גופות על מעילו של הימלר והוא הוכתם. עובדה הזו גרמה להימלר – שלצד אכזריותו החייתית היה ידוע כבעל רגישות למראות של דם – כמעט להתעלף.

   

  בעמוד אחר מתואר ביקור של הימלר במחנה בוכונוואלד בגרמניה, ומסופר בו: "נשנשתי בקפה בקזינו של ה-SS". בפיסת יומן אחרת מתואר כיצד צפה הימלר ב"יעילותם" – כלשונו – של מנועי הדיזל במחנה ההשמדה סוביבור בפולין, עת נרצחו שם 400 בני אדם. באותו הערב חגג בסעודה של אנשי ה-SS.

   (צילום: gettyimages imagebank) (צילום: gettyimages imagebank)
  (צילום: gettyimages imagebank)

  ביומן, המתפרש על פני יותר מ-1,000 עמודים, מוזכרת פעמים רבות בתו של הימלר, שהיא נאצית אדוקה עד היום.

   

  הימלר עצמו מעולם לא נשפט על מעשיו. לאחר שנפל בידי הצבא הבריטי הוא התאבד ב-1945.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  היינריך הימלר. צפה בהוצאה להורג ליד מינסק
  מומלצים