שתף קטע נבחר

ועכשיו - טורקיה נגד אוסטריה: "בירת הגזענות"

אחרי שהסתכסך עם ישראל, רוסיה ומצרים, קרע חדש לארדואן - הפעם מול וינה. אוסטריה קראה להפסיק את השיחות לצירוף טורקיה לאיחוד האירופי בגלל מסע הטיהורים של ארדואן, ואז אמר שר החוץ הטורקי: "שאוסטריה תסתכל על עצמה, בירת הגזענות הרדיקלית". וינה בתגובה: "שטורקיה תשקול מילים"

המתיחות בין טורקיה לאוסטריה הגיעה ביממה האחרונה לשיא חדש, כששר החוץ הטורקי מבלוט קבוסוגלו כינה את אוסטריה "בירת הגזענות הרדיקלית". השר הטורקי אמר את הדברים אחרי שקנצלר אוסטריה כריסטיאן קרן העלה את ההצעה להפסיק את השיחות לצירופה של טורקיה לאיחוד האירופי, שיחות שנמשכות כבר יותר מעשור ללא התקדמות ממשית, על רקע מה שנראה כחוסר נכונותן של כמה ממדינות האיחוד לקלוט בו את המדינה המוסלמית הענקית.

ארדואן. מסע הטיהורים קומם את אירופה (צילום: AP) (צילום: AP)
ארדואן. מסע הטיהורים קומם את אירופה(צילום: AP)

בריאיון לערוץ טלוויזיה טורקי אמר שר החוץ קבוסוגלו כי דבריו של קרן, שבאו בין השאר על רקע מבצע הטיהורים שמנהל השלטון הטורקי נגד חשודים לכאורה במעורבות בניסיון ההפיכה בחודש שעבר, הם דברים "מכוערים" וכי הוא דוחה אותם בתוקף. "הקנצלר האוסטרי צריך להסתכל קודם היטב על מה שקורה במדינה שלו. אחת המגמות המסוכנות לזכויות האדם ולערכים היא הגזענות, וכיום אוסטריה היא בירת הגזענות הרדיקלית".

 

ביום רביעי השבוע אמר קנצלר אוסטריה קרן כי יפתח בדיונים עם ראשי האיחוד האירופי על פרישה מהשיחות עם טורקיה על צירופה לאיחוד בשל בעיות בתחום הדמוקרטיה ובתחום הכלכלה. השיחות עם טורקיה החלו ב-2005, אבל הן התקדמו כל כך בעצלתיים עד שרק פרק אחד מתוך 35 הפרקים שבהם אמורים לדון הצדדים אכן הושלם.

 

תשובתו של השר הטורקי אתמול (יום ו') גררה מיד תגובה חריפה מווינה. שר החוץ האוסטרי, סבסטיאן קורץ, קרא לאנקרה למתן את המילים שבהן היא משתמשת ואת מעשיה.

הקנצלר האוסטרי קרן (משמאל) (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הקנצלר האוסטרי קרן (משמאל)(צילום: EPA)

המפלגה הסוציאל-דמוקרטית שאליה משתייך קנצלר אוסטריה נתונה לאחרונה ללחץ מצד שותפיה השמרנים לקואליציה ומצד מפלגת החירות הנחשבת לימנית-קיצונית. לפי הסקר האחרון מפגת החירות זוכה כבר ל-35% תמיכה בזכות המצע שלה, המתנגד למהגרים וביקורתי מאוד כלפי האיסלאם. מנהיגים אירופים, נזכיר, הביעו גם דאגה עמוקה ממבצע הטיהורים של שלטון ארדואן בטורקיה נגד

מי שהוא מגדיר "חשודים במעורבות בניסיון ההפיכה" ומהכוונה שלו להחזיר את עונש המוות לטורקיה – צעד המנוגד לערכי האיחוד האירופי ולחוקיו.

 

המתיחות בין טורקיה לאוסטריה גברה מאז החודש שעבר. אוסטריה זימנה ב-21 ביולי את שגריר טורקיה בווינה כדי שיספק הסברים על קשריה של טורקיה להפגנות שנערכו באוסטריה לאות תמיכה בארדואן.


פורסם לראשונה 05/08/2016 23:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נשיא טורקיה ארדואן. אין התקדמות במו"מ
צילום: רויטרס
מומלצים